ده دستور براي نگارش علمي و جذاب

بهتر است قبل از شروع به نوشتن، در مورد پيام موضوع تأمل شود. حتي بهتر است پيش از نوشتن عنوان مقاله، راجع به نتايج مقاله نيز انديشيده شود. در حقیقت در يك نوشتار بايد حداقل به يك پرسش اصلي پاسخ داد.

بهترين و مطمئن‌ترين كار براي جلب توجه خواننده‌ها بيان مطالب به صورت صريح، قطعي و مشخص است.

خوانندگان انتظار دارند هر نوع اطلاعات خاص موجود در يك مقاله را در محل مخصوص آن پيدا كنند.

عنوان، مهم‌ترين عبارت يك مقاله است. اگر خواننده‌اي اهميت نوشته‌اي را از عنوان آن برداشت نكند به خواندن آن ادامه نمي‌دهد.

چکیده مقاله نيز داراي اهميتي تقريباً مساوي با عنوان است، گاهي تنها بر اساس چکیده مقاله يك خواننده تصميم مي‌گيرد مقاله را بخواند يا آن را كنار بگذارد.

بين بررسي متون و مقدمه مقاله اختلاف زيادي وجود دارد، در مقدمه باید يك تاريخچه كوتاه كه اهميت مطالعه را عنوان مي‌كند و اطلاعات قبلي موجود در اين زمينه را بيان كرده و نقايص موجود را نمايان مي‌سازد، و زمینه چینی برای تحقیق عموماً در مقدمه آورده مي‌شوند.

قسمت مواد و روش‌ها در مقاله بايد به طور تخصصي و با جزئيات كامل مطرح شوند. به نحوي كه محققان ديگر نيز بتوانند آن را انجام دهند.

نتايج بايد با يك نظم و توالي منظم ارايه شوند، بيان نتايج بايد از توالي منطقي پيروي كند و نه از ترتيب زماني. در غير اين ‌صورت درك آن‌ها مانند چيدن قطعات پازل در كنار هم است كه مي‌تواند بسيار گيج‌كننده باشد.

دانشمندان از ميان حجم زيادي از مقالات در صورتي كه به عنوان آن‌ها علاقه‌مند باشند يا پرسش و پاسخ‌هاي مهمي را در برداشته باشند، مطالعه مي‌كنند و هر قدر يك مطلب بهتر و منطقي‌تر نوشته شود خوانندگان بيشتري را جذب مي‌كند و بيشتر مورد ارجاع ساير مقالات واقع مي‌شود.

دو نكته هنگام مقاله‌نويسي بسيار مهم است: پيام اصلي مقاله و خواننده مقاله، اگر نویسنده به خواننده‌ها بي‌توجهي كند، خواننده‌ها نيز به نوشته‌هاي او بي‌توجهي مي‌كنند.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0