نکات مربوط به انتخاب موضوع به صورت کلیدی

۱🔑-شناسایی و مرور منابع هسته و اصلی: آیا منابع اصلی در حوزه موضوعی کار خود را می شناسید و شمار های اخیر مجلات منتشر شده در رشته خود را مطالعه کرده اید؟
۲-🔑جست و جو در پایگاههای موضوعی: آیا در پایگاههای اطلاعاتی ، نمایه نامه ها و چکیده های موضوعی جست و جو کرده اید؟
۳-🔑مرور مقالات کنفرانس ها: آیا کنفرانس ها و و همایش های جاری در رشته خود و موضوعات مورد بحث در آنها را میشناسید و آثار ارائه شده در کنفرانس های اخیر رشته خود را دیده اید؟
۴-🔑جست و جو در پایگاههای مربوط به پژوهش های در دست اجرا: آیا به شناسایی و جست و جو در پایگاههای اطلاعاتی پژوهش های در دست اجرا در داخل و خارج کشور اقدام کرده اید. بد نیست حین انتخاب موضوع سری به پژوهشکده ها و سازمان های بزرگ بزنید شاید که انها پروپوزال تصویب شده و مورد علاقه شما داشته باشند.
۵-🔑 مطالعه پایان نامه های مشابه: در حین انتخاب موضوع حتما یادتون باشه سری به کتابخانه دانشکده تون بزنید و پایان نامه هایی را که به تازگی دفاع شده اند را مرور کنید.
۶- 🔑ترسیم نقشه ذهنی: سعی کنید با استفاده از اصلاح نامه ها یک نقشه ذهنی از کار خودتون ترسیم کنید. (در ادامه ان شالله اصلاح نامه ها را خدمتتون معرفی خواهم کرد).
۷-🔑مطالعه کتاب های روش تحقیق و مرور زمینه های پژوهشی: سعی کنید کتاب های روش تحقیق در حوزه های مربوطه را مطالعه کنید و زمینه های پژوهشی مورد علاقه خودتون را بهتر بشناسید.
۸- 🔑مقایسه مبانی نظری و عملی: قبل از شروع انتخاب موضوع با خودتون فکر کنید و ببینید بیشتر به مباحث نظری گرایش دارید یا موضوعات کاربردی را ترجیح می دهید.
۹- 🔑مقایسه رویکرد کمی و کیفی: آیا به رویکرد کمی علاقه مندید یا بیشتر رویکرد کیفی رو می پسندید.
۱۰-🔑انتخاب موضوع های مسئله مدار: آیا در محل کار و تحصیل با مسئله ای روبرو هستید که بتواند مبنای انتخاب موضوع قرار گیرد.
🎤در پایان خدمتتون عرض کنم که وقتی خواستین موضوع انتخاب کنید حتما این ده مورد را برای خود مرور کنید چون کمک زیادی بهتون خواهد کرد

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0