نکات و راهبردهای ایجاد انسجام در مقاله علمی

روش‌های اطمینان از انسجام در مقاله علمی

هنگام نگارش جملات، تمرکز بر انسجام مهم است. با این حال، به‌هم‌پیوستگی موجب می‌شود جریان نگارش روان‌تر شود. روش‌های متنوعی برای اطمینان از انسجام مقاله وجود دارد که در اینجا برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. این روش‌ها عبارتند از:

۱️⃣ از طریق تغییر ساختار و طول جمله، استفاده از علائم سجاوندی صحیح، و گسترش دامنه‌ی واژه‌های‌تان، جمله‌ها را روان بنویسید.

۲️⃣ از عبارت‌های ربط ساده استفاده کنید، مانند “in addition”، “additionally”، “furthermore”، “therefore”، “thus”، “on the contrary”، “by the same token”، “at the same time”، “in other words” و غیره.

۳️⃣ کلمات کلیدی (keywords) را تکرار کنید. با این وجود، مراقب باشید که در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی نشود.

۴️⃣ به‌جای به‌هم‌پیوستگیِ جمله‌ها، می‌توانید ساختار جمله‌ها را در طول متن تکرار کنید، که تکنیکی معنایی برای تأکید بر پارالل بودن جمله‌هاست (parallelism).

۵️⃣ از یکپارچگی موضوعی متن (thematic consistency) مطمئن شوید.

۶️⃣ در هر جمله و پاراگرافی، اطلاعاتی را بگنجانید که درباره‌ی محتوای جمله‌ی بعدی، به خواننده سرنخ بدهد.

راهبردهای ایجاد انسجام در مقاله علمی

شش روش برای ایجاد انسجام وجود دارد، که هنگام «بازخوانی کردن» مقاله‌ به کارتان می‌آید. ایجاد انسجام آن‌قدرها هم سخت نیست، اما دستیابی به آن ابزارها و راهبردهای مناسبی را می‌طلبد.

۱️⃣ با استفاده از هم‌معنی‌ها، واژه‌های دارای شمول معنایی (hyponym)، و بندهای وابسته، به متن‌تان انسجام ببخشید. کاربرد زنجیره‌ی واژه‌ها منجر به تنوع در متن می‌شود و از یکنواختی جلوگیری می‌کند.

۲️⃣ با استفاده از ضمایر ملکی (your، their، و غیره)، ضمایر فاعلی (she، me، و غیره)، و تخصیص‌گرها (those، these)، می‌توانید به جمله‌های پیشین ارجاع دهید و انسجام ایجاد کنید.

۳️⃣ با جانشین‌سازی (استفاده از یک واژه‌ی متفاوت به جای واژه‌ای که قبلاً به آن اشاره شده است) انسجام معنایی ایجاد می‌شود.

برای مثال؛

I bought a designer bag today. She did the same.

۴️⃣ ایجاز حذف واژه‌هایی است که معنای آن‌ها به‌طور ضمنی از متن برداشت می‌شود. برای مثال؛

He goes to yoga classes in the afternoon. I hope I can too.

۵️⃣ اسم‌های منسجم را اسم‌های فراگیر نیز می‌نامند، زیرا تعداد زیادی واژه‌ در یک اسم خلاصه شده است.

۶️⃣ حروف ربط شامل واژه‌هایی می‌شوند که با کمک آن‌ها می‌توان ایده‌ها را فهرست‌وار بیان کرد (first، next، then، lastly، و غیره).

۷️⃣ نگارش آکادمیک باید موجز، منسجم و به‌هم‌پیوسته باشد. حفظ این سه ویژگی نیازمند راهبردهایی برای انتقال ایده به خواننده است. هر چه باشد، این امر مهم‌ترین نکته‌ی هر نوع نوشته‌ای است.

 

 

 

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0