بررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری بر رشد رویشی دو رقم یونجه در منطقه یاسوج : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

دانلود پایان نامه بررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری بر رشد رویشی دو رقم یونجه در منطقه یاسوج

دانلود پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد. مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان” بررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری بر رشد رویشی دو رقم یونجه در منطقه یاسوج ” با گرایش زراعت و اصلاح نباتات و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده بررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری بر رشد رویشی دو رقم یونجه در منطقه یاسوج:

 به منظور بررسي اثرات آبياري با فاضلاب تصفیه شهری بر رشد رویشی دو رقم یونجه، یونجه همدانی (V1) و بغدادی (V2)، يك آزمايش فاكتوريل در قالب طرح كاملا تصادفي با ۶ تيمار و ۳ تكرار انجام شد. تيمار هاي آبياري عبارت بودند از: ۱٫ آبياري با آب معمولي (W1) 2. آبياري متناوب با آب معمولي و فاضلاب تصفیه شهری (W2)، پس از استقرار گياه ۳٫ آبياري با فاضلاب تصفیه شهری (W3)، پس از استقرار گياه. نتایج نشان داد که کاربرد تیمار فاضلاب تصفیه شهری، ویژگی های مورد مطالعه را در گیاه تحت تاثیر قرار داده است. بین تیمارهای آبیاری روی صفاتی از قبیل وزن تر ریشه، وزن خشک ریشه و تعداد برگ در بوته تفاوت معنی داری وجود نداشت. ولی حداکثر وزن تر ریشه به میزان ۵/۳ گرم در بوته مربوط به تیمار آبیاری مداوم با فاضلاب (W3)، حداکثر وزن خشک به میزان ۲/۱ گرم در بوته مربوط به تیمار آبیاری متناوب (W2) بود. اثر تیمارهای آبیاری روی عملکرد وزن تر اندام هوایی معنی دار بود و تیمارهای آبیاری مداوم با فاضلاب (W3) و آبياري متناوب با آب معمولي و فاضلاب تصفیه شهری (W2)  با عملکرد وزن تر اندام هوایی ۵/۲۲ و ۷/۱۸ گرم در بوته در کلاس a و تیمار آبیاری با آب معمولی(W1) با عملکرد ۵/۱۲ گرم در بوته در کلاس b قرار گرفتند

. همچنین اثر تیمارهای آبیاری روی عملکرد وزن خشک اندام هوایی معنی دار بود. تیمار آبیاری مداوم با فاضلاب (W3) با عملکرد وزن خشک اندام هوایی  ۲/۵ گرم در بوته در کلاس a و تیمار آبیاری با آب معمولی (W1) با عملکرد ۲/۳ گرم در بوته در کلاس b قرار گرفتند. میزان تجمع کادمیوم در گیاه یعنی ۵/۰ تا ۶/۰میلی گرم در کیلوگرم متغییر بود و تفاوت معنی داری بین تیمارهای آبیاری وجود نداشت. میزان تجمع روی در گیاه نیز بین ۲/۲۹ تا ۷/۳۴ میلی گرم در کیلوگرم متغییر بود و تفاوت معنی داری بین تیمارهای آبیاری وجود نداشت ولی تجمع سرب در گیاه معنی دار بود به طوری که تیمار مداوم با فاضلاب (W3) به میزان ۱/۶ میلی گرم در کیلوگرم سرب در کلاس a و تیمارهای آبیاری متناوب (W2 ) و آبیاری با آب معمولی (W1) به ترتیب به میزان ۴/۴ و ۱/۳ میلی گرم در کیلو گرم سرب در کلاس b و c قرار گرفتند.

 

مقدمه

افزایش جمعیت جهان با نرخ ۷/۱ درصد نشان داده که سالانه بیش از ۹۰ میلیون نفر به مصرف کنندگان محصولات کشاورزی در جهان افزوده می شود. بر این اساس تولید غذا می بایست به طور مداوم افزایش یابد تا از کمبودهای غذایی جلوگیری گردد. طی سال های گذشته، بازدهی محصولات کشاورزی به طور چشمگیری افزایش یافته است. این افزایش مدیون عوامل مختلف از جمله روش­های مناسب مدیریت مزرعه، نظام های تولیدی، کاربرد فنون جدید مبارزه با آفات و بیماری ها و استفاده بهینه از آب بوده است. در نواحی خشک و نیمه خشک مانند ایران، یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش بازدهی محصول، تأمین آب مورد نیاز گیاه در یک نظام پایدار می باشد (شریعتمدار، ۱۳۸۳).

در گذشته، پایه های اقتصاد در مناطق خشک، تولیدات کشاورزی بوده و اجداد ما هزاران سال در مناطق خشک با اتخاذ شیوه های مناسب به حیات خویش ادامه داده­اند. پایداری تولید در مناطق خشک به تداوم تولید با حفظ منابع پایه که شامل آب، خاک و نیروی انسانی       می باشد بستگی دارد. استمرار تولید در این مناطق باید به حفظ محیط زیست کمک کرده و از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر باشد. آب یکی از منابعی است که در تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی را بازی می کند و در صورتی که به طور صحیح مدیریت نشود عامل محدود کننده تولید پایدار در مناطق خشک خواهد بود (حیدری شریف آباد،۱۳۸۳).

با توجه به خشکسالی های اخیر و برداشت بی رویه از منابع آب های زیر زمینی، در آینده ای نه چندان دور اکثر قنوات، چشمه ها و چاه ها خشک خواهند شد. لذا دو راه حل برای چاره جویی موارد یاد شده پیش رو قرار دارد. ۱- کاهش سطح زیر کشت ۲- استفاده بهینه از منابع آبی و به کارگیری منابع غیر متعارف آب. کاهش سطح زیر کشت از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با توجه به بحران جمعیت دارای عوارض گسترده ای است. بنابراین جهت پایداری تولید راه حل دوم منطقی می باشد (حیدری شریف آباد،۱۳۸۳).

خشکسالی هایی که ظرف سال های اخیر به وقوع پیوسته، موجب شده تا منابع موجود آب شيرين به ویژه در مناطق خشک دچار نقصان گردد. در کشور ما برداشت آب از منابع آب زيرزميني در مقايسه با ساير کشورها به مراتب بيشتر بوده و هم اکنون در شرايطي هستیم که از لحاظ منابع آب شيرين کمبود داریم و در دراز مدت، بحران منابع آب به صورت يک مساله جدي مطرح خواهد شد. از سوي ديگر افزایش جمعیت به ویژه در مناطق شهری، باعث توليد حجم بالايي از فاضلاب مي گردد که با روند فصلي دفع فاضلاب، مشکلات زيست محيطي فراواني را در اطراف اين نقاط ايجاد خواهد نمود. بنابراين توجه به منابع غير متعارف آب از جمله استفاده از فاضلاب تصفیه شهری يک ضرورت اجتناب ناپذير مي باشد و لازم است با انجام آزمایشات لازم در خصوص چگونگی استفاده از این منابع آبی جهت حفظ محیط زیست، ذخیره منابع آب های زیر زمینی و دستیابی به توسعه پایدار گام برداشت. استفاده از فاضلاب تصفیه شهری به عنوان یکی از منابع غیر متعارف آب، در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. بهترين شيوه دفع فاضلاب، پس از انجام مراحل تصفيه، کاربرد آن در کشاورزي است. فاضلاب تصفیه شده شهری از منابع غير متعارف آب محسوب مي شود و کاربرد آن در کشاورزي نيازمند مديريت خاصي است که ضمن بهره گيري مطلوب از آن، مخاطرات زيست محيطي و بهداشتي را در خاک، گياه و منابع آب سطحي و زيرزميني به همراه نداشته باشد (پسكاد، ۱۹۹۲).

گياه یونجه يکي از گياهان مهم زراعي دنيا بوده و تاکنون تحقيقات کمي در زمينه اثرات فاضلاب تصفیه شهری بر روي رشد اين گياه صورت گرفته است که ضرورت مطالعه آن در ايران با توجه به کاربرد علوفه آن در تغذيه دام حائز اهميت است. با توجه به شرایط اقلیمی یاسوج و پرورش دام در روستاهای اطراف جهت تأمین نیاز غذایی دام ها، یونجه یکی از محصولاتی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد کشت می گردد و آب مصرفی و مورد نیاز آن بسیار زیاد می باشد. لذا با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر و مسئله آب قابل استفاده در کشاورزی با عنایت به وجود یک واحد تصفیه خانه فاضلاب شهری در شهر یاسوج، از آنجائی که آب­های ناشی از فاضلاب تاکنون به طور مؤثری در امر آبیاری مزارع یونجه استفاده نشده اند، ضروری است تحقیقات لازم در خصوص چگونگی استفاده از فاضلاب تصفیه شهری در امر آبیاری مزارع یونجه انجام تا در صورت موفقیت آمیز بودن این موضوع، در خصوص تأمین بخشی از آب مورد نیاز مزارع یونجه از طریق فاضلاب تصفیه شهری اقدام گردد.

 

فرضیه ها :

  1. آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری اثر معنی داری بر رشد ارقام یونجه همدانی و بغدادی دارد.
  2. استفاده از فاضلاب تصفیه شهری در آبیاری یونجه، به طور معنی داری باعث افزایش عملکرد اندام های هوایی می گردد.
  3. به کارگیری فاضلاب تصفیه شهری جهت آبیاری یونجه باعث تجمع عناصر روی، سرب و کادمیوم در اندام های هوایی می گردد.

 

اهداف تحقیق بررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری:

  1. بررسي عکس العمل ارقام یونجه نسبت به کاربرد فاضلاب تصفیه شهری از نظر رشد رویشی.
  2. بررسي وضعیت تجمع عناصر سنگين روي، سرب و كادميوم در اندام های هوایی ارقام یونجه با کاربرد فاضلاب تصفیه شهری.
  3. ۳. مقایسه اثرکاربرد فاضلاب تصفیه شهری و آب معمولی بر روی رشد رویشی ارقام یونجه.

 

بحث و نتیجه گیری نهایی

با توجه به نتایج بدست آمده مشخص شد که کاربرد تیمار فاضلاب تصفیه شهری صفات مورد مطالعه را در گیاه یونجه تحت تاثیر قرار داده است، بسیاری از گزارشات موجود در این رابطه نیز موید این مطلب می باشند از جمله علیزاده و همکاران (۲۰۰۱) نیز نتایج مشابهی را در ذرت ارائه نمودند. در این آزمایش مشخص شد که با کاربرد فاضلاب تصفیه شهری میزان طول دمبرگ، وزن ریشه و ساقه افزایش می یابد. یون و کوان (۲۰۰۱) نیز در این رابطه بیان داشتند که عملکرد بیولوژیک برنج با کاربرد فاضلاب افزایش می یابد، دای و توکر (۱۹۷۷) نیز در سورگوم اذعان داشتند که علاوه بر عملکرد دانه، فاکتورهای دخیل در عملکرد بیولوژیک از جمله عرض برگ با کاربرد فاضلاب تصفیه شهری افزایش می یابد. در همین رابطه عرفانی و همکاران (۱۳۸۱) در پژوهش خود روی گیاه کاهو گزارش کردند وزن اندام هوایی، اندام زیرزمینی، کل ماده تر وخشک گیاهی تحت تاثیر آبیاری با فاضلاب تصفیه شده شهری افزایش معنی داری داشته است. با توجه به بحران آب در کشور و همچنین کاربرد غیر متعارف کودهای شیمیایی و باالطبع اثرات مخرب آن ها در دراز مدت و با توجه به نتایج بدست آمده از این تحقیق و سایر گزارشات به عمل آمده از جمله عابدی کوپایی و همکاران (۱۳۸۲)، فیضی(۲۰۰۱) و … می توان نتیجه گیری نمود که استفاده از فاضلاب تصفیه شهری می تواند اقدامی در جهت مبارزه با اثرات خشکسالی و همچنین کاهش مصرف بی رویه کودهای شیمیایی برای حصول عملکرد بالاتر گردد.

با توجه به مطالعه صورت گرفته در مورد تجمع عناصر کادمیوم، سرب و روی در گیاه یونجه با اعمال تیمار فاضلاب تصفیه شهری می توان به این نتیجه رسید که غلظت کادمیوم و سرب و روی در تیمار فاضلاب تصفیه شهری افزایش می یابد. نتایج بدست آمده با نتایج ارائه شده توسط ذوالفقاران (۱۳۸۰) و فیضی (۲۰۰۱) مطابقت دارد. تجمع عناصر در اندام گیاهی در بافت های مختلف می تواند متفاوت باشد (جلالي و همكاران، ۱۳۸۹)، بعضی عناصر در برگ ها و بعضی در ساقه یا ریشه تجمع می یابند، هرچه عناصر از قابلیت تحرک کمتری در گیاه برخوردار باشند تجمع بیشتری را در ریشه نشان می دهند و کمتر به قسمت های هوایی منتقل می شوند. استفاده مکرر از فاضلاب تصفیه شهری طی سال های متمادی در یک مزرعه       می تواند موجب تجمع عناصر سمی در خاک شود اما واکنش گیاهان مختلف و حتی ارقام مختلف یک گونه گیاهی نسبت به این عناصر متفاوت می باشد و برخی متحمل و برخی حساس می باشند در این آزمایش نیز مشخص شد رقم بغدادی میزان غلظت سرب بیشتری نسبت به رقم همدانی دارد اما در مورد دو عنصر دیگر (کادمیوم و روی) تفاوت معنی دار نبود.

از جمله نتایج بسیار مهم دیگر این تحقیق واکنش متفاوت ارقام به فاضلاب تصفیه شهری    می باشد به طوری که از دو رقم مورد بررسی رقم بغدادی در بسیاری از فاکتورهای دخیل در عملکرد پاسخ بهتری نسبت به رقم همدانی از خود نشان داد.

 

فهرست مطالببررسی اثرات آبیاری با فاضلاب تصفیه شهری

چکیده                                                                                                 ۱

فصل اول: مقدمه و کلیات                                                                                           

 

مقدمه                                                                                                 ۳

فرضیه ها                                                                                             ۵

اهداف تحقیق                                                                                        ۵

۱-۱- یونجه                                                                                           ۶

۱-۱-۱- تاریخچه یونجه                                                                             ۶

۱-۱-۲- خصوصیات گیاه شناسی یونجه                                                           ۷

۱-۱-۳- شرایط محیطی مورد نیاز برای کشت یونجه                                           ۱۰

۱-۱-۴- ترکیبات شیمیایی                                                                       ۱۱

۱-۱-۵- خواص دارویی یونجه                                                                    ۱۱

۱-۱-۶- نکات مهم زراعی یونجه                                                                  ۱۲

۱-۱-۷- اهمیت اقتصادی و سطح زیر کشت یونجه                                             ۱۴

۱-۱-۸- مشخصات ارقام یونجه مورد مطالعه                                                     ۱۶

۱-۲- فاضلاب                                                                                      ۱۷

۱-۲-۱- فاضلاب چیست؟                                                                        ۱۸

۱-۲-۲- هدف از تصفیه فاضلاب                                                                 ۱۸

۱-۲-۳- روش های مختلف تصفیه فاضلاب                                                     ۱۹

۱-۲-۴- مراحل تصفیه فاضلاب                                                                   ۲۰

۱-۲-۵- مصارف کشاورزی فاضلاب                                                               ۲۱

 

فصل دوم: مرورری بر تحقیقات انجام شده                                                                             

فصل سوم: مواد و روش ها

 

۳-۱- محل آزمایش                                                                                ۳۴

۳-۲- خصوصیات فیزیکی وشیمیایی خاک                                                      ۳۴

۳-۳- نتیجه تجزیه شیمیایی فاضلاب تصفیه شهری                                            ۳۴

۳-۴- مشخصات طرح آزمایش                                                                    ۳۵

۳-۵- مراحل اجرای آزمایش                                                                      ۳۵

۳-۶-صفات مورد اندازه گیری                                                                     ۳۶

۳-۷- تیمارهای آزمایش                                                                           ۳۶

 

فصل چهارم: نتایج بحث و پیشنهادات

 

۴-۱-خصوصیات مورفولوژیک                                                                     ۳۸

۴-۱-۱- طول ریشه                                                                                ۳۸

۴-۱-۱-۱- طول ریشه در ارقام مورد مطالعه                                                    ۳۸

۴-۱-۱-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر طول ریشه                                                ۳۹

۴-۱-۱-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر طول ریشه                                            ۴۰

۴-۱-۲- طول دمبرگ                                                                             ۴۱

۴-۱-۲-۱- طول دمبرگ در ارقام مورد مطالعه                                                  ۴۱

۴-۱-۲-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر طول دمبرگ                                             ۴۲

۴-۱-۲-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر طول دمبرگ                                         ۴۳

۴-۱-۳- تعداد برگ                                                                                ۴۴

۴-۱-۳-۱- تعداد برگ در ارقام مورد مطالعه                                                    ۴۴

۴-۱-۳-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر تعداد برگ                                                ۴۵

۴-۱-۳-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر تعداد برگ                                            ۴۶

۴-۱-۴- وزن تر ریشه                                                                             ۴۷

۴-۱-۴-۱- وزن تر ریشه در ارقام مورد مطالعه                                                  ۴۷

۴-۱-۴-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر وزن تر ریشه                                             ۴۸

۴-۱-۴-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر وزن تر ریشه                                         ۴۹

۴-۱-۵- وزن خشک ریشه                                                                        ۵۰

۴-۱-۵-۱- وزن خشک ریشه در ارقام مورد مطالعه                                            ۵۰

۴-۱-۵-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر وزن خشک ریشه                                        ۵۱

۴-۱-۵-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر وزن خشک ریشه                                    ۵۲

۴-۱-۶- وزن تراندام های هوایی                                                                  ۵۳

۴-۱-۶-۱- وزن تر اندام های هوایی در ارقام مورد مطالعه                                     ۵۳

۴-۱-۶-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر وزن تراندام های هوایی                                  ۵۴

۴-۱-۶-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر وزن تراندام های هوایی                             ۵۵

۴-۱-۷- وزن خشک اندام های هوایی                                                           ۵۶

۴-۱-۷-۱- وزن خشک اندام های هوایی در ارقام مورد مطالعه                               ۵۷

۴-۱-۷-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر وزن خشک اندام های هوایی                           ۵۸

۴-۱-۷-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر وزن خشک اندام های هوایی                       ۵۸

۴-۲- غلظت عناصر                                                                                ۵۹

۴-۲-۱- غلظت کادمیوم                                                                           ۵۹

۴-۲-۱-۱- غلظت کادمیوم در ارقام مورد مطالعه                                               ۵۹

۴-۲-۱-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر غلظت کادمیوم                                           ۶۰

۴-۲-۱-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر غلظت کادمیوم                                       ۶۱

۴-۲-۲- غلظت سرب                                                                              ۶۲

۴-۲-۲-۱- غلظت سرب در ارقام مورد مطالعه                                                  ۶۲

۴-۲-۲-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر غلظت سرب                                              ۶۳

۴-۲-۲-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر غلظت سرب                                          ۶۴

۴-۲-۳- غلظت روی                                                                               ۶۵

۴-۲-۳-۱- غلظت روی در ارقام مورد مطالعه                                                   ۶۵

۴-۲-۳-۲- تاثیر تیمارهای آبیاری بر غلظت روی                                               ۶۶

۴-۲-۳-۳- تاثیر متقابل رقم با آبیاری بر غلظت روی                                           ۶۷

۴-۳- بحث و نتیجه گیری نهایی                                                                 ۷۳

۴-۴- پیشنهادات                                                                                   ۷۴

فهرست منابع                                                                                                          ۷۵

چکیده انگلیسی                                                                                                      ۸۳

            

 فهرست جدول‌ها

جدول ۱-۱- سطح زیر کشت و میزان تولید سالیانه یونجه در ایران                           ۱۵

جدول ۳-۱- نتيجه تجزيه فيزيكی و شيميايي خاك آزمايش قبل از اعمال تيمارها         ۳۴

جدول ۳-۲-نتيجه تجزيه شيميايي فاضلاب تصفیه شهري                                     ۳۵

جدول ۳-۳- شرح تيمارهاي آزمايش                                                             ۳۶

جدول ۴-۱ تجزیه واریانس صفات اندازه گیری شده                                            ۶۸

جدول ۴-۲- مقایسه میانگین صفات اندازه گیری شده در دو رقم مورد بررسی              ۶۹

جدول ۴-۳- مقایسه میانگین صفات اندازه گیری شده در تیمارهای آبیاری                  ۷۰

جدول ۴-۴- مقایسه میانگین صفات اندازه گیری شده تحت تیمارهای آزمایش             ۷۱

جدول ۴-۵- جدول همبستگی بین صفات اندازه گیری شده                                  ۷۲

 

 فهرست نمودار‌ها

نمودار۴-۱- مقایسه میانگین طول ریشه در ارقام مورد مطالعه                                 ۳۸

نمودار۴-۲- مقایسه میانگین طول ریشه تحت تیمارهای آبیاری                               ۳۹

نمودار۴-۳- مقایسه میانگین طول ریشه  تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                      ۴۰

نمودار۴-۴- مقایسه میانگین طول دمبرگ در ارقام مورد مطالعه                              ۴۱

نمودار۴-۵- مقایسه میانگین طول دمبرگ تحت تیمارهای آبیاری                            ۴۲

نمودار۴-۶- مقایسه میانگین طول دمبرگ تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                    ۴۳

نمودار۴-۷- مقایسه میانگین تعداد برگ در ارقام مورد مطالعه                                 ۴۴

نمودار۴-۸- مقایسه میانگین تعداد برگ تحت تیمارهای آبیاری                               ۴۵

نمودار۴-۹- مقایسه میانگین تعداد برگ تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                       ۴۶

نمودار۴-۱۰- مقایسه میانگین وزن تر ریشه در ارقام مورد مطالعه                            ۴۷

نمودار۴-۱۱- مقایسه میانگین وزن تر ریشه تحت تیمارهای آبیاری                           ۴۸

نمودار۴-۱۲- مقایسه میانگین وزن تر ریشه تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                   ۴۹

نمودار۴-۱۳- مقایسه میانگین وزن خشک ریشه در ارقام مورد مطالعه                       ۵۰

نمودار۴-۱۴- مقایسه میانگین وزن خشک ریشه تحت تیمارهای آبیاری                     ۵۱

نمودار۴-۱۵- مقایسه میانگین طول ریشه  تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                    ۵۲

نمودار۴-۱۶- مقایسه میانگین وزن تر اندام های هوایی در ارقام مورد مطالعه                ۵۳

نمودار۴-۱۷- مقایسه میانگین وزن تر اندام های هوایی تحت تیمارهای آبیاری              ۵۴

نمودار۴-۱۸- مقایسه میانگین وزن تر اندام های هوایی تحت اثر متقابل رقم و آبیاری      ۵۵

نمودار۴-۱۹- مقایسه میانگین وزن خشک اندام های هوایی در ارقام مورد مطالعه          ۵۶

نمودار۴-۲۰- مقایسه میانگین وزن خشک اندام های هوایی تحت تیمارهای آبیاری        ۵۷

نمودار۴-۲۱-مقایسه میانگین وزن خشک اندام های هوایی تحت اثر متقابل رقم و آبیاری  ۵۸

نمودار۴-۲۲- مقایسه میانگین غلظت کادمیوم در ارقام مورد مطالعه                          ۵۹

نمودار۴-۲۳- مقایسه میانگین غلظت کادمیوم تحت تیمارهای آبیاری                        ۶۰

نمودار۴-۲۴- مقایسه میانگین غلظت کادمیوم تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                ۶۱

نمودار۴-۲۵- مقایسه میانگین غلظت سرب در ارقام مورد مطالعه                             ۶۲

نمودار۴-۲۶- مقایسه میانگین غلظت سرب تحت تیمارهای آبیاری                           ۶۳

نمودار۴-۲۷- مقایسه میانگین غلظت سرب تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                   ۶۴

نمودار۴-۲۸- مقایسه میانگین غلظت روی در ارقام مورد مطالعه                              ۶۵

نمودار۴-۲۹- مقایسه میانگین غلظت روی تحت تیمارهای آبیاری                             ۶۶

نمودار۴-۳۰- مقایسه میانگین غلظت روی تحت اثر متقابل رقم و آبیاری                     ۶۷

 

مسترداک | آموزش زبان انگلیسی | اپلیکیشن | بانک اطلاعات | برنامه نویسی و طراحی وب سایت | قالب و افزونه | پایان نامه دکترا | تاریخ | تربیت بدنی | جغرافیا | حسابداری | حقوق | رشته های پزشکی | پزشکی | روانشناسی | زبان و ادبیات فارسی | علوم تربیتی | فقه و مبانی حقوق اسلامی | کشاورزی | کلام تطبیقی | مدیریت | پایان نامه کارشناسی | پایان نامه کارشناسی ارشد | تربیت بدنی | علوم انسانی | اقتصاد | تاریخ | باستان شناسی | جغرافیا | حقوق | رشته حسابداری | روانشناسی | زبان و ادبیات عربی | زبان و ادبیات فارسی | علوم اجتماعی | علوم تربیتی | علوم سیاسی | فقه و حقوق اسلامی | کتابداری و اطلاع رسانی | مدیریت | علوم پایه | زمین شناسی | زیست شناسی | شیمی | فنی و مهندسی | برق | صنایع غذایی | عمران | کامپیوتر و فناوری اطلاعات | کشاورزی | هنر و معماری | معماری | پروژه آموزشی | تحقیق و جزوات آموزشی | ترجمه مقالات ISI | طرح توجیهی | کتاب | گزارش کارآموزی | نرم افزار |

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0