اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد. مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان” اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان ” با گرایش زراعت و اصلاح نباتات و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده پایان نامه اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان :

به منظور بررسی اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان،  آزمایشی مزرعه ای در سال های زراعی ۸۹-۱۳۸۸ و ۹۰-۱۳۸۹ در ایستگاه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز به صورت کرت های خرد شده در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی در سه تکرار انجام شد. فاکتور اصلی شامل آبیاری به عنوان عامل اصلی(آبیاری نرمال، آبیاری در ۷۵ درصد ظرفیت مزرعه و آبیاری در ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه) و علف هرز در دو سطح با و بدون تاج خروس هر کدام در ۵ مرحله رشدآفتابگردان (۸ برگی، ۱۲ برگی، ظهور طبق، گلدهی و رسیدگی) به عنوان عامل فرعی انتخاب شدند.

نتایج نشان داد که کم آبیاری درصد روغن، عملکرد دانه و اجزاء عملکرد دانه آفتابگردان (تعداد دانه در طبق و وزن هزار دانه) در هر دو سال را کاهش داد. میزان کاهش عملکرد در سال اول از ۱۰۰ به ۷۵ و به ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه، به ترتیب ۴۱/۱۲ و ۴۷/۲۴ درصد و در سال دوم به ترتیب ۸ و ۵/۱۲ درصد بود.حضور علف هرز در تمام فصل رشد، عملکرد دانه آفتابگردان را در سال اول و دوم به ترتیب به میزان۴۴ و ۳۶ درصد کاهش داد. با افزایش طول دوره تداخل تاج خروس، عملکرد دانه و اجزای عملکرد کاهش یافت و این کاهش از مرحله ۱۲برگی به مرحله ظهور طبق معنی دار بود. طول دوره بحرانی کنترل تاج خروس، با پذیرش افت ۵ درصدی عملکرد دانه در تیمار آبیاری نرمال، در سال اول ۳۵ تا ۸۶ و در سال دوم ۴۹ تا ۹۴ روز بعد از کشت بود و با کاهش میزان آب مصرفی تا ۷۵ درصد ظرفیت مزرعه طول دوره بحرانی علف هرز به ترتیب ۳۴ تا ۱۰۰ روز در سال اول و ۵۰ تا ۱۰۱ روز بعد از کشت در سال دوم و در ۵۰ درصد ظرفیت، در سال اول ۳۲ تا ۱۰۵ روز بعد از کشت و در سال دوم ۴۴ تا ۹۸ روز بعد از کشت افزایش یافت. به عبارت دیگر، کم آبیاری طول دوره بحرانی کنترل تاج خروس را افزایش داد.

 

مقدمه پایان نامه اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان :

اهمیت آفتابگردان

منظور از گیاهان صنعتی گیاهانی است که محصولات آنها به صورت گسترده پس از فرآیندسازی صنعتی مورد استفاده بشر قرار می گیرد. این گیاهان را به صورت سنتی در گروه روغنی، لیفی، قندی، نشاسته ای و تخدیری قرار داده اند(خواجه پور، ۱۳۸۳). روغن بدست آمده از گیاهان دانه روغنی برای ساختن صابون، مواد پاک کننده، پلاستیک ها، روغن های خوراکی، مارگارین و غیره به کار می رود. دانه های روغنی بخش مهمی از تولیدات کشاورزی جهان را تشکیل می دهند(Weiss, 1983).

آفتابگردان(Helianthus annuus L.) یکی از دانه های روغنی بوده که امروزه در سطح دنیا از اهمیت خاصی برخوردار است (Arshi, 1992). دانه آفتابگردان ۱۵ تا ۲۵ درصد پروتئین دارد. میزان درصد روغن در ارقام روغنی غالبا ۴۰ تا۵۰ درصد است، (خواجه پور، ۱۳۸۳). روغن آفتابگردان به دلیل رنگ روشن، فقدان بو، طعم مطلوب، درجه دودی شدن بالا و کیفیت غذایی مطلوب بسیار ارزشمند است. روغن آفتابگردان توکوفرول های بیشتری نسبت به سایر روغن ها دارد. توکوفرول ها در تشکیل ویتامین E نقش دارند (ناگاراج، ۱۳۷۸).

پروتئین دانه آفتابگردان از لحاظ اسید آمینه لایسین فقیر است، ولی از لحاظ اسید آمینه متیونین بهتر از سویا می باشد(خواجه پور، ۱۳۸۳). در سال های اخیر، تقاضا برای محصولات کشاورزی با کیفیت خاص رو به افزایش است. روغن آفتابگردان به دلیل دارا بودن ترکیبات اسیدهای چرب مناسب برای مصرف انسـان، یکی از مهم ترین گـیاهان دانه روغنی در جهان می باشد(Jalalian, 2010).

آفتابگردان به عنوان یکی از مهم ترین دانه های روغنی در جهان به عنوان پنجمین منبع  تولید روغن خوراکی بعد از سوی(Glycine max (L.) Merrill.) ، کلزا (Bassica napus L.) ، پنبه(Gossypium hirsutum L.) و بادام زمینی(Arachis Hypogaea) به حساب می آید (FAO,2005). آفتابگردان به عنوان یک  دانه روغنی اصلی، در سطح وسیعی در جهان کشت می شود(Flagella، ۲۰۰۲). بر اساس گزارش فائو، سطح زیر کشت آفتابگردان در جهان ۲۳۱۱۳۷۸۵ هکتار، با مقدار تولید دانه ۶۶۸۲۵۳ تن ، میانگین عملکرد دانه ۷/۱۳۳۱ کیلوگرم بر هکتار گزارش شده است(FAO,2010). کشورهای آرژانتین، روسیه، فرانسه و چین مهم ترین تولیدکنندگان آفتابگردان در جهان به شمار می آیند.

از زمان ورود آفتابگردان به ایران اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. کاشت انواع آجیلی بومی شده این محصول در اطراف صیفی کاری ها از اواخر دوره قاجاریه حدود سال های ۱۲۹۵ تا ۱۳۰۰ در آذربایجان رایج بود. در ایران سطح زیر کشت این گیاه زراعی، ۶۷۰۰۰ هکتار با مقدار تولید دانه ۱۰۰۵ تن ، میانگین عملکرد دانه ۳/۷۴۰ کیلوگرم در هکتار گزارش شده است (FAO,2010). استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و فارس مهم ترین تولید کنندگان آفتابگردان آبی و استان های مازندران و گلستان مهم ترین تولیدکنندگان آفتابگردان دیم در کشور می باشند. پتانسیل عملکرد دانه آفتابگردان به بیش از ۶ تن در هکتار می رسد، که از آن حدود ۳ تن روغن قابل استحصال می باشد. عملکردهای بالاتر از ۵/۲ تن در هکتار مطلوب است.

بر اساس آمار فائو (۲۰۰۹)، مناطق تولید کننده دانه آفتابگردان، اروپا(۶۲ % تولید جهانی، عمدتا بوسیله اکراین ، روسیه و فرانسه)، آمریکا (۱۹% ، عمدتا آرژانتین و ایالت متحدا آمریکا)، آسیا(۱۵% ، عمدتا چین و هند)  می باشند. خاستگاه آفتابگردان منطقه غرب آمریکای شمالی، بین شمال مکزیک و نبراسکا می باشد. این گیاه نشان ایالت کانزاس در ایالات متحده محسوب می شود.

 

 

اهداف پژوهش

  • تعیین دوره بحرانی کنترل تاج خروس در آفتابگردان
  • بررسی تاثیر تنش آب بر تعیین دوره بحرانی کنترل علف هرز تاج خروس در آفتابگردان
  • تعیین اثر متقابل تنش آب و علف هرز تاج خروس بر عملکرد و خصوصیات زراعی آفتابگردان

 

نتیجه گیری کلی

با افزایش شدت کم آبیاری، عملکرد دانه آفتابگردان و اجزای آن(تعداد دانه در طبق و وزن هزار دانه) در هر دو سال کاهش یافت که این کاهش در سال اول از آبیاری نرمال به ۷۵ و ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه، به ترتیب به میزان ۴۱/۱۲ و ۴۷/۲۴ درصد و در سال دوم به ترتیب ۸ و ۵/۱۲ درصد بود. با افزایش طول دوره تداخل علف هرز، عملکرد دانه و اجزای آن نیز کاهش یافت و بیشترین کاهش عملکرد دانه ناشی از حضور علف هرز تا مرحله ظهور طبق بدست آمد. ميزان كاهش عملكرد دانه در تيمار تداخل تمام فصل علف هرز نسبت به تيمار مشابه بدون علف هرز، در سال اول و دوم به ترتیب۴۴و ۳۶ درصد محاسبه شد. در هر دو سال، با افزایش شدت تنش از نرمال به ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه، میزان عملکرد بیولوژیک و درصد روغن کاهش یافت و با افزایش طول دوره کنترل تاج خروس، میزان این دو صفت در هر دو سال به طور معنی داری افزایش یافت. نتایج نشان داد که وزن خشک تاج خروس در مقایسه با گیاه زراعی، بیشتر تحت تاثیر کم آبیاری قرار گرفت به طوری که با افزایش شدت کم آبیاری از ۱۰۰ به ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه، وزن خشک تاج خروس  به طور معنی داری به میزان ۲۵/۱۳ درصد کاهش یافت.

آبیاری نرمال، دامنه تحمل گیاه زراعی را نسبت به حضور تاج خروس افزایش داد. طول دوره بحرانی کنترل تاج خروس، با پذیرش افت ۵ درصدی عملکرد دانه در تیمار آبیاری نرمال، در سال اول ۳۵ تا ۸۶ و در سال دوم ۴۹ تا ۹۴ روز بعد از کشت بود و با کاهش میزان آب مصرفی تا ۷۵ درصد ظرفیت مزرعه طول دوره بحرانی به ترتیب ۳۴ تا ۱۰۰ روز در سال اول و ۵۰ تا ۱۰۱ روز بعد از کشت در سال دوم و در ۵۰ درصد ظرفیت، در سال اول ۳۲ تا ۱۰۵ روز بعد از کشت و در سال دوم ۴۴ تا ۹۸ روز بعد از کشت افزایش یافت.

 

 

فهرست مطالب پایان نامه اثر کم آبیاری و دوره بحرانی تاج خروس بر رشد و عملکرد آفتابگردان :

فصل اول:مقدمه. ۱

۱-۱- اهمیت آفتابگردان.. ۲

۲-۱-گیاه شناسی آفتابگردان.. ۴

۳-۱-سازگاری محیطی.. ۵

۴-۱-اهمیت کم آبیاری و تاثیر آن بر خصوصیات رشد و نمو گیاه ۶

۵-۱-اهمیت علف هرز ۹

۶-۱-علف هرز تاج خروس…. ۱۰

۷-۱-دوره بحرانی کنترل علف هرز ۱۱

۸-۱-اهداف پژوهش…. ۱۳

فصل دوم: مروری بر پژوهش های گذشته. ۱۵

۱-۲- اثر کم آبیاری بر عملکرد دانه و اجزای عملکرد آن.. ۱۵

۲-۲-تاثیر تنش خشکی بر درصد و عملکرد روغن دانه. ۱۷

۳-۲-تاثیر تنش خشکی برخصوصیات فیزیولوژیکی گیاه ۱۸

۴-۲- اثر رقابت علف های هرز  بر رشد و عملکرد گیاه ۱۹

۵-۲-اثر دوره بحرانی کنترل علف هرز بر رشد و عملکرد گیاه ۲۱

فصل سوم: مواد و روش ها ۲۵

۱-۳-مشخصه های محل آزمایش…. ۲۵

۴-۳- اعمال تيمار کم آبیاری.. ۳۲

۵-۳- پارامترهای اندازه گیری شده ۳۳

۵-۵-۳-اجزای عملکرد دانه. ۳۵

۶-۵-۳-درصد و عملکرد روغن دانه آفتابگردان.. ۳۵

۶-۳- پارامتر های علف هرز ۳۶

۷-۳- تجزیه و تحلیل آماری داده ها ۳۷

فصل چهارم: نتایج و بحث… ۳۹

۱-۴- آفتابگردان.. ۴۴

۱-۱-۴- ارتفاع نهایی بوته. ۴۴

۲-۱-۴- خميدگي ساقه. ۴۸

۳-۱-۴- قطر میانی ساقه. ۵۱

۴-۱-۴- قطر طبق.. ۵۵

۵-۱-۴- تعداد دانه در طبق.. ۶۰

۶-۱-۴-وزن هزار دانه. ۶۵

۷-۱-۴- وزن خشک ساقه. ۷۱

۷-۱-۴- وزن خشک طبق.. ۷۴

۹-۱-۴- عملکرد دانه. ۷۷

۱۰-۱-۴- عملكرد بيولوژيك…. ۸۵

۱۱-۱-۴- شاخص برداشت… ۸۹

۱۲-۱-۴- درصد روغن.. ۹۲

۱۳-۱-۴ عملکرد روغن.. ۹۷

۱۴-۱-۴- وزن بذر ۱۰۱

۱۵-۱-۴- وزن پوسته. ۱۰۴

۲-۴- تاج خروس…. ۱۰۸

۲-۲-۴- شاخص سطح برگ… ۱۱۱

۳-۳-۴- وزن خشک تاج خروس…. ۱۱۳

۳-۴-تعیین دوره بحرانی کنترل تاج خروس…. ۱۱۶

۱-۳-۴-دوره بحرانی تداخل تاج خروس…. ۱۱۶

۲-۳-۴-دوره بحرانی عاری از تاج خروس…. ۱۱۷

۴-۴-نتیجه گیری کلی.. ۱۲۶

۵-۴-پیشنهادات… ۱۲۷

منابع.. ۱۲۸

 

فهرست شکل‌ها

شکل۱-۳ – مقدار کل بارندگی در سال های انجام آزمایش(آمار ایستگاه هوا شناسی. ۲۶

شکل ۱-۴- اثر سطوح کم آبیاری بر ارتفاع نهایی بوته آفتابگردان. ۴۶

شکل۲-۴-اثر سطوح علف هرز بر ارتفاع بوته آفتابگردان. ۴۷

شکل ۳-۴- اثر سطوح کم آبیاری بر خمیدگی ساقه آفتابگردان. ۴۹

شکل۴-۴- اثر علف هرز بر خمیدگی ساقه آفتابگردان. ۵۰

شکل ۵-۴- اثر سطوح کم آبیاری بر قطر میانی ساقه آفتابگردان. ۵۳

شکل۶-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز قطر میانی ساقه آفتابگردان. ۵۴

شکل۸-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر قطر طبق آفتابگردان. ۵۷

شکل۸-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز برقطر طبق در آفتابگردان. ۵۸

شکل۱۰-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر تعداد دانه در طبق آفتابگردان. ۶۳

شکل۱۰-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز بر تعداد دانه در طبق آفتابگردان. ۶۴

شکل۱۱-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن هزار دانه در آفتابگردان. ۶۸

شکل ۱۲-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز بر وزن هزار دانه در آفتابگردان. ۶۹

شکل۱۳-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وخشک ساقه در آفتابگردان. ۷۲

شکل۱۴-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن خشک ساقه در آفتابگردان. ۷۳

شکل ۱۵-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن خشک طبق در آفتابگردان. ۷۵

شکل ۱۶-۴- اثر سطوح علف هرز بر وزن خشک طبق در آفتابگردان. ۷۶

شکل ۱۷-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر عملکرد دانه در آفتابگردان. ۸۳

شکل۱۸-۴-اثر سطوح مختلف علف هرز بر عملکرد دانه در آفتابگردان. ۸۴

شکل ۱۹-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر عملکرد بیولوژیک در آفتابگردان. ۸۷

شکل۲۰-۴- اثر سطوح علف هرز بر عملکرد بیولوژیک در آفتابگردان. ۸۸

شکل۲۱-۴- تاثیر سطوح مختلف کم آبیاری بر شاخص برداشت در آفتابگردان. ۹۰

شکل ۲۲-۴- اثر سطوح علف هرز برشاخص برداشت در آفتابگردان. ۹۱

شکل ۲۳-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر درصد روغن دانه در آفتابگردان. ۹۵

شکل ۴۶-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز بر درصد روغن دانه در آفتابگردان. ۹۶

شکل ۲۵-۴-اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر عملکرد روغن در آفتابگردان. ۹۹

شکل ۲۶-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز بر عملکرد روغن در آفتابگردان. ۱۰۰

شکل ۲۷-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن وزن بذر در آفتابگردان. ۱۰۲

شکل۲۸-۴- اثر سطوح مختلف علف هرز بر وزن بذر در آفتابگردان. ۱۰۳

شکل ۲۹-۴- اثر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن پوسته در آفتابگردان. ۱۰۵

شکل ۳۰-۴- اثر سطوح علف هرز بر وزن پوسته در آفتابگردان. ۱۰۶

۱-۲-۴- ارتفاع تاج خروس.. ۱۰۸

شکل۳۱-۴- تاثیر سطوح مختلف کم آبیاری بر ارتفاع تاج خروس.. ۱۰۹

شکل۳۲-۴- تاثیر سطوح مختلف رقابت بر ارتفاع تاج خروس.. ۱۰۹

شکل۳۳-۴- تاثیر طول دوره تداخل، بر ارتفاع تاج خروس.. ۱۱۰

شکل۳۴-۴- تاثیر سطوح مختلف کم آبیاری بر شاخص سطح برگ تاج خروس.. ۱۱۱

شکل۳۵-۴- تاثیر سطوح مختلف تداخل بر شاخص سطح برگ تاج خروس.. ۱۱۲

شکل۳۶-۴- تاثیر طول دوره تداخل، بر شاخص سطح برگ تاج خروس.. ۱۱۲

شکل۳۷-۴ تاثیر سطوح مختلف کم آبیاری بر وزن خشک تاج خروس.. ۱۱۴

کل۳۸-۴ تاثیر سطوح مختلف رقابت بر وزن خشک تاج خروس.. ۱۱۵

شکل۳۹-۴- تاثیر طول دوره تداخل، بر وزن خشک تاج خروس.. ۱۱۵

شکل ۴۰-۴- تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری نرمال در سال اول  ۱۲۰

شکل ۴۱-۴-تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری ۷۵ درصد ظرفیت مزرعه در سال اول  ۱۲۱

شکل ۴۲-۴-تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری۵۰ درصد ظرفیت مزرعه در سال اول  ۱۲۲

شکل ۴۳-۴- تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری نرمال درصد ظرفیت مزرعه در سال دوم  ۱۲۳

شکل ۴۴-۴- تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری ۷۵ درصد ظرفیت مزرعه در سال دوم  ۱۲۴

شکل ۴۵-۴- تاثیر تداخل تاج خروس بر عملکرد نسبی دانه آفتابگردان در آبیاری ۵۰ درصد ظرفیت مزرعه در سال دوم  ۱۲۵

 

فهرست جدول‌ها

جدول۱-۳-برخی ویژگی های کمی و کیفی خاک محل آزمایش… ۲۶

جدول ۱-۴  نتایج تجزیه‌ی واریانس اثر کم آبیاری و علف هرز بر برخی صفات اندازه گیری شده در سال اول  ۴۰

جدول ۲-۴- ادامه جدول قبل. ۴۱

جدول ۳-۴  نتایج تجزیه‌ی واریانس اثر کم آبیاری و علف هرز بر برخی صفات اندازه گیری شده در سال دوم  ۴۲

جدول ۴-۴- ادمه جدول قبل. ۴۳

جدول ۵-۴-  برهمکنش کم آبیاری و سطوح مختلف علف هرز بر قطر طبق در سال دوم (میانگین دو سال) ۵۹

جدول ۶-۴-  برهمکنش کم آبیاری و سطوح مختلف علف هرز بر وزن هزار دانه در سال دوم. ۷۰

جدول ۷-۴-  برهمکنش کم آبیاری و سطوح مختلف علف هرز بر وزن پوسته در سال اول. ۱۰۷

جدول۹-۴-دوره بحرانی کنترل تاج خروس در آفتابگردان بر اساس کاهش ۵، ۱۰،۱۵ و ۲۰ درصدعملکرد قابل قبول در سه سطح کم آبیاری در سال ۱۳۸۹٫ ۱۱۸

جدول۱۰-۴-دوره بحرانی کنترل تاج خروس در آفتابگردان بر اساس کاهش ۵، ۱۰،۱۵ و ۲۰ درصدعملکرد قابل قبول در سه سطح کم آبیاری در سال ۱۳۹۰٫ ۱۱۹

 

 

 

 

 

مسترداک | آموزش زبان انگلیسی | اپلیکیشن | بانک اطلاعات | برنامه نویسی و طراحی وب سایت | قالب و افزونه | پایان نامه دکترا | تاریخ | تربیت بدنی | جغرافیا | حسابداری | حقوق | رشته های پزشکی | پزشکی | روانشناسی | زبان و ادبیات فارسی | علوم تربیتی | فقه و مبانی حقوق اسلامی | کشاورزی | کلام تطبیقی | مدیریت | پایان نامه کارشناسی | پایان نامه کارشناسی ارشد | تربیت بدنی | علوم انسانی | اقتصاد | تاریخ | باستان شناسی | جغرافیا | حقوق | رشته حسابداری | روانشناسی | زبان و ادبیات عربی | زبان و ادبیات فارسی | علوم اجتماعی | علوم تربیتی | علوم سیاسی | فقه و حقوق اسلامی | کتابداری و اطلاع رسانی | مدیریت | علوم پایه | زمین شناسی | زیست شناسی | شیمی | فنی و مهندسی | برق | صنایع غذایی | عمران | کامپیوتر و فناوری اطلاعات | کشاورزی | هنر و معماری | معماری | پروژه آموزشی | تحقیق و جزوات آموزشی | ترجمه مقالات ISI | طرح توجیهی | کتاب | گزارش کارآموزی | نرم افزار |

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0