ايمنی و بهداشت محيط كار : دانلود مقاله تحقیقاتی

ايمنی و بهداشت محيط كار : دانلود مقاله تحقیقاتی

این تحقیق با فرمت WORD و در ۱۳۸ صفحه با موضوع ايمنی و بهداشت محيط كار نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است:

ايمنی و بهداشت محيط كار

تاريخچه:

بشر از زماني كه خود را شناخته، در پي تلاش و فعاليت بوده و طبيعتاً در مسير زمان، تحولاتي را پشت سر گذاشته است.

در دوره‎هايي كه زندگي بشر از شكار و صيد و يا كشاورزي تأمين مي‎شده، به سبب سادگي ابزار، عوارض وابسته به شغل ( ايمنی و بهداشت محيط كار ) ناچيز بوده است و در اكثر موارد از چند خراش يا زخم ساده يا حدا كثر شكستگي اعضاء تجاوز نمي‎كرده است، ولي بتدريج كه صنعت پيشرفت كرد و نيروي محركه مكانيكي الكتريكي بوجود آمده ، خطرات نيز به همان نسبت افزايش يافت.

انجمن ژاپني براي رفاه در صنايع كه در سال ۱۹۲۸ تأسيس شد، يكي از قديمي‎ترين سازمانهاي  موجود در آسيا مي‎باشد و به دنبال آن انجمن هندي براي حفاظت كه در سال  ۱۹۳۱  تأسيس شد. در كشور استراليا شوراي ملي براي حفاظت و انجمن گال جديد جنوبي، فعاليت‎هاي خود را از سال ۱۹۲۷ آغاز كرده‎اند.

شايد در صنعت معدن بيشتر از هر رشته ديگر در زمينه حفاظت تحقيقات به عمل آمده باشد. انفجار گاز و غبار، موارد حريق، تأسيسات برقي از مسائلي هستند كه درباره آنها كارهاي زيادي صورت گرفته است. بطور كلي صنعت از تحقيقات مربوط به محصولات شيميايي و مصالح ساختماني، مواد استخراجي، ماسك‎هاي تنفسي و غيره استفاده شاياني نموده است. به عنوان نمونة مؤسسات تحقيقي مي‎توان مؤسسات زير را نام برد:

۱- انجمن صاحبان صنايع بلژيك

۲- انستيتو «فدرال»  برا‌ي آزمايش مواد و مصالح

۳- انستيتوي «بوخوم»  در خصوص تحقيقات راجع  به سيليكوز درجمهوري فدرال آلمان

۴- مركز مطالعات و تحقيقات در خصوص صنعت زغال در فرانسه (صنعت ملي شده)

۵- انستيتوي ملي ايتاليا براي پيشگيري از حوادث

۶- انستيتو حفاظت در معادن شفيلد انگلستان

۷- دفتر معادن در ايالات متحده آمريكا

سازمان بين‎المللي كار ‎(I.L.O)

«International Labour Organisation»

سازمان بين‎المللي كار در سال ۱۹۱۹ به موجب ماده ۱۳ «قرارداد صلح ورساي» تأسيس شد و ۴۲ كشور به عضويت آن درآمدند. هدف از تأسيس اين سازمان، استقرار عدالت اجتماعي، آزادي و امنيت اقتصادي و ايجاد فرصتهاي مساوي براي مردم همه كشورها بوده است.

سازمان بين‎المللي كار در حقيقت يكي از قديمي‎ترين مؤسسات بين‎المللي است كه گرچه پس از اولين جنگ جهاني ايجاد شد، بعد از جنگ جهانسوز و خانه خراب كن جهاني دوم نيز همچنان پابرجا باقي ماند و در سال ۱۹۴۶ بصورت يكي از سازمانهاي تخصصي وابسته به سازمان ملل متحد درآمد.

وظايف سازمان بين‎المللي كار

وظايف سازمان بين‎المللي كار در كنفرانسي كه در سال ۱۹۴۴ در فيلادلفيا تشكيل شد، به شرح زير مورد تأكيد قرار گرفت:

سازمان بين‎المللي كار موظف است كه در كشورهاي مختلف جهان برنامه‎هايي را به منظور تأمين هدفهاي زير تشويق نمايد:

۱) اشتغال تام و بالا بردن سطح زندگي.

۲) بكار گماردن كارگران در مشاغلي كه رضايت خاطر، كارداني و مهارت خويش را در آنها ابراز و تا سر حد امكان به تأمين رفاه و آسايش عمومي خدمت كنند.

۳) ايجاد تضمينهاي لازم براي عموم كارگران ذينفع، از نظر امكانات آموزشي و ايجاد وسايل به منظور تسهيل نقل و انتقال كارگران و همچنين مهاجرت آنها.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0