ایجاد طرح الگو استقرار سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی بر مبنای استاندارد : پایان نامه ارشد صنایع غذایی

ایجاد طرح الگو استقرار سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی بر مبنای استاندارد : پایان نامه ارشد صنایع غذایی

استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود در تولیدات غذایی ،امری بسیار حیاتی و ضروری برای هر جامعه ای میباشد و این امر لزوم تربیت کارشناسان نخبه در صنایع غذایی را بیان مینماید. گرایش علوم و صنایع غذایی از مهمترین شاخه های فنی مهندسی میباشد که اتفاقا علاقه مندان بسیاری در کشورمان دارد . مسترداک با معرفی پایان نامه های بسیار جدیدی از رشته مهندسی صنایع غذایی در مقطع کارشناسی ارشد در خدمت کاربران گرامی خود می باشد. پایان نامه حاضر با عنوان “ایجاد طرح الگو استقرار سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی بر مبنای استاندارد ISO22000:2005 در محصول شیر پاستوریزه و بررسی تاثیر آن در کاهش آفلاتوکسین M1 محصول تولیدی در مراحل مختلف تولید ” با فرمت WORD (قابل ویرایش) به حضور شما عزیزان معرفی میگردد.

 

چکیده ایجاد طرح الگو استقرار سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی بر مبنای استاندارد ISO22000:2005 در محصول شیر پاستوریزه و بررسی تاثیر آن در کاهش آفلاتوکسین M1 محصول تولیدی در مراحل مختلف تولید:

شير با ارزش ترين ماده غذايي است كه مي تواند به طور متعادل بيشتر نيازهاي غذايي انسان را بعنوان مهمترين منبع پروتئين هاي حيواني ايفاء نقش نمايد. آفلاتوكسين ها يك گروه مايكو توكسين ها هستند كه توسط سه گونه از قارچ­ها ي آسپرژيلوس به نام هاي A. parasiticus  – A. flavus   و در موارد نادر توسط A . nomius  توليد ميشود. آفلاتوكسين داراي اثرات متفاوتي نظير جهش زايي ناقص الخلقه زايي ،اثرات استروژنيك، سرطان­زايي يا سميت حاد هستند. آفلاتوكسين­ها G1،G2،B1،B2 چهار نوع از مهمترين آفلاتوكسين­ها مي باشد. آفلاتوكسين­هاي M1،M2 متابوليت­هاي هيدرو كسيله AFB1، AFB2 هستند كه در شير و فرآورده حاصل از شير دامي كه مواد غذايي آلوده به AFB را مصرف مي كند يافت مي شود

از این رو به منظور تامین سلامت محصول شیر پاستوریزه ،استفاده از روش‌های علمی ااثربخش بر مبنای اقدامات پیشگیرانه در زمینه تولید آفلاتوکسین در زنجیره تولید محصول شیر پاستوریزه مانند سیستم‌های تضمین کیفیت و کنترل فرآیند بر مبنای استاندارد ISO22000:2005 میتواند از موثرترین روش‌ها برای کنترل آلودگی به سم آفلاتوکسین باشد.

الزامات سیستم ISO22000:2005 در یک واحد تولیدی شیر پاستوریزه به صورت پایلوت اجرا شد و میزان آفلاتوکسین m1 در قبل و بعد از هر مرحله از فرآیند تولید شیر پاستوریزه با دستگاه HPLC اندازه‌گیری گردید و نتایج بدست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با توجه به نتایج بدست آمده بیشترین میزان کاهش آفلاتوکسین m1در مرحله دریافت شیر خام می‌باشد و مراحل برداشت و جمع آوری و انبارش علوفه و نیز تهیه شیر خام از دامداریهای صنعتی نقش پیشگیری از به وجود آمدن آفلاتوکسین۱  را دارند بنابراین مراحل فرآوری شیر درکارخانه تاثیر معنی­داری در کاهش این سم ندارند.

با توجه به این موارد نتیجه می‌گیریم که مراحل OPRPو CCP از لحاظ اهمیت در کنترل مخاطره با یکدیگر تفاوتی ندارند بلکه جنس اقدام کنترلی آنها متفاوت است و همچنین برای استقرار یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی اثربخش ایجاد زیرساخت‌های مناسب و کارآمد ضروری است.

 

شیر و ترکیبات آن

شیر با ارزش ترین ماده غذایی است و تقریبا تمامی مواد لازم برای رشد و ادامه زندگی انسان را دارا ست  و تنها ماده غذایی است،که می تواند به طورمتعادل بیشتر نیازهای غذایی انسان را تامین کند و به عنوان یکی از مهمترین منابع پروتئین­های حیوانی محسوب می‌شود. شیرترکیبی کلوئیدی و بسیار پیچیده است که عمده ترکیبات آن را آب ،چربی،پروتئین،لاکتوز،ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل می دهند.شیر همچنین حاوی مقادیر جزئی از مواد دیگر مانند رنگدانه ها ،آنزیم ها،فسفو لیپیدها و گازها می‌باشد.

پروتئین ها از مهمترین ترکیبات شیر محسوب می شوند و نقش مهمی در تولید فرآورده های شیری ایفامی کنند.اثرات تغذیه ای ،فیزیولوژیکی و کارکردی پروتئین ها از جمله مواردی است که میتوان به آن اشاره کرد.ازجمله خصوصیات کار کردی پروتئین ها شامل پایداری در مورد محصولاتی که نیاز به فرآیند حرارتی دارند،تشکیل ژل،به ویژه در محصولاتی نظیر پنیر و فرآورده های تخمیری،خصوصیات روئولوژیک، فعالیت سطحی و جذب آب می‌باشد. محققان از سال ۱۸۳۰دریافتند شیر دارای دو نوع پروتئین است که با کاهش pH تا حدود ۴/۶ ازهم جدا می‌شوند. پروتئینی که در این pH نا محلول است، کازئین نامیده می‌شوند. کازئین‌ها و β-لاکتاگلوبولین و α-لاکتالبومین در غدد پستانی سنتز می‌شوند در حالیکه سایر پروتئین‌های آب پنیر از خون نشأت گرفته اند.

 

 لاکتوز

مهمترین کربو‌هیدرات شیر لاکتوز است که از شیرینی کمی برخوردار است و متشکل از دو مونوساکارید D-گلوکز وD -گالاکتوزاست و حدود ۴/۸ تا۵/۲  درصد شیر را تشکیل می‌دهد. برخلاف چربی رژیم غذایی دام تاثیر چندانی بر میزان لاکتوزموجود در شیر ندارد. علاوه بر لاکتوز کربوهیدراتهای دیگر نظیر گالاکتوز،گلوکزو الیگو ساکاریدها در شیر وجود دارند. گلوکزاز طریق رژیم غذایی دام وارد شکمبه می‌شود در آنجا تخمیر می‌شود و به اسیدهای چرب فرارنظیر اسید بوتیریک، پروپیونیک و استیک تبدیل میشود ، حدود ۴۵ تا ۶۰ درصد گلوکز خون از ظریق پرزپیونات و اسیدهای آمینه گلوکونیک (آلانین، آسپارتات، آسپارژین، گلیسین، ایزولوسین، متیونین، فنیل آلانین، سرین، تیروزینو والین) در کبد طی فرآیند تحت عنوان Gluconeogenesis[1] سنتز میشود و به خون منتقل می‌شود، گلوکز از خون وارد سلول های ترشحی بافتهای پستانی می‌شود و در اثر ایزومریزه شدن گلوکز تبدیل آن به گالاکتوزوپیوستن این دو ترکیب به یکدیگر۹۰%لاکتوزتولید می‌شود. در نشخوارکنندگان از سنتز اسیدهای چرب آزادنیز این قند تبدیل می‌شود، که نسبت چنین قندی حدود ۱۰%کل لاکتوز سنتز شده را شامل می‌شود. آنزیم گالاکتوزیل ترنسفراز و پروتئین α-لاکتاآلبومین در سنتز لاکتوز نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

 چربی

چربی شیر از پیچیده ترین چربی ها غذایی بوده و دارای خواص تغذیه ای وفیزیکی منحصر به فردی است.در واقع چربی شیر ،تنها چربی حیوانی است که در طبیعت به عنوان ماده غذایی در نظر گرفته شده است.چربی شیر یک امولسیون روغن در آب را تشکیل می‌دهد.مقدار چربی شیربین۵/۲%تا۵/۵% متغیر است.این میزان به عوامل مختلفی مثل نژادوگونه دام،مرحله شیر دهی ،تغییرات فصلی،جیره غذایی،بیماری ورم پستان و فواصل شیر دوشی وابسته است.کمترین درصد چربی شیر مربوط به نژادهلشتاین(۴/۳%) و بیشترین درصد آن مربوط به نژاد جرسی(۳/۵%) می‌باشد.درصد چربی در اواخر دوره شیر دهی بیش از اوایل آن است، با توجه به تغییرات جیره غذایی،درصد چربی در زمستان نسبت به تابستان افزایش می یابد.تری گلیسریدها(تری آسیل گلیسرول)بیشترین میزان (حدود ۹۸%)ترکیبات چربی شیر را شامل شده و از اسیدهای چرب و گلیسرول تشکیل یافته اند.تاکنون بیش از ۴۰۰ نوع اسید چرب مختلف درآن شناخته شده است.این اسیدهای چرب دارای  ۴تا ۲۴ اتم کربن صفرتا شش باند دوگانه می‌باشد.

 

 ویتامین ها و مواد معدنی

شیر حاوی انواعی از ویتامین های با ارزش است و تقریبا می‌تواند تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدن راتامین می‌کند. انواعی از ویتامین های محلول در چربی نظیر ویتامین K، D،A ، E در شیر موجود است. ویتامین E (توکوفرول) در مقادیر کم در شیر وجود داردوبه عنوان آنتی اکسیدان مهم ظبیعی شیر محسوب می‌شود،به علاوه ویتامینهای E،D شیر بر اساس تغذیه و فصل تا حدودی متغیر است.ویتامینD در جذب فسفر و کلسیم موثر است.به علاوه ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین‌های  B12،B6،B2 ، B1، نیاسین وپانتوتنیک اسید نیز در شیر وجود دارند.کلسیم وفسفر موادمعدنی اصلی شیر محسوب می شوند،از قابلیت هضم مطلوبی برخوردارند،در رشد و تکامل استخوان های بدن موثرند وبه صورت کمپلکس با میسل های کازئین وجود دارندواز آنجائیکه کلسیم از خون نشات گرفته بنابراین تغییر غلطت کلسیم شیر از طریق رژیم غذایی دام امری مشکل است (صنعت شیر).

براساس آمارهای منتشر شده ،تولید شیر خام کشور طی دوره زمانی (بیست ساله ۱۳۸۱-۱۳۶۱) از۲ میلیون۸۵۰ هزار تن به ۵ میلیون ۸۷۷ هزار تن رسید که بیانگر حدود ۷/۳ درصدرشد سالیانه است. با توجه به رشد جمعیت کشور مصرف سرانه کشور در طول ۲۰ سال ۵/۱ درصد رشد داشته و در طول سالهای برنامه های توسعه و با دستیابی به رشد تولید حدود ۴درصدکشوراز واردات محصولات لبنی از قبیل پنیر،شیر خشک وکره بی نیاز شده است.

شیر تولیدی کشور از انواع دام‌های (گاو، گاومیش، گوسفند و بز) حاصل می‌شود. در بین دام‌های مولد شیر،گاو جایگاه خاصی دارد و با توجه به احداث و توسعه دامداریهای صنعتی و افزایش بهره وری در طی دو دهه فوق تولید شیر در دامداریهای صنعتی رشد فزاینده ای داشته است و ساختار گاوداری‌ها کشور به سرعت متحول شده است و تولید کنندگان به جایگزینی نژاد برتر دام روی آورده اند. طی سالهای (۱۳۸۰-۱۳۵۹) سهم دامهای سبک از جمله گوسفند و بز و همچنین گاوهای بومی از کل تولید روبه کاهش نهاده بطوری که سهم گوسفند و بز از۵/۱۸ درصد سال۱۳۷۵ به حدود ۵/۱۱ درصد سال ۱۳۸۱ رسیده است. این نسبت در مورد گاو شیری از طریق جایگزینی دامهای اصیل و دو رگ افزایش یلفته و با رشد و توسعه دامداریهای صنعتی و نیمه صنعتی در حاشیه شهرها و استفاده از روش های نوین در بخش تولید موجب تغییر در ترکیب دام و افزایش تولید شده است به طوری که سهم تولید شیر گاو (اعم از گاو بومی اصیل و دو رگ) از ۷۲ درصد سال ۱۳۷۵ به ۸۵ درصد در سال ۱۳۸۰ رسیده است. تولید شیر گوسفند و بز عمدتا به مناطق عشایری و روستایی محدود می‌شود و تولید آن به صورت سنتی انجام می‌گیرد. بخش عمده این محصول حالت خود مصرفی داشته و با تبدیل آن به فرآورده های لبنی در سیستم سنتی از قبیل کره و پنیر با ماندگاری بیشتر به مصرف می رسد. تعداد صنایع غذایی که به شیر گوسفند و بز به عنوان ماده اولیه متکی هستند بسیار محدود بوده است (وب سایت رسمی موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی).

محدوده و پراکنش مناطق تولید شیر به وسعت کشور است. تولید این محصول در تمامی مناطق شهری و روستایی کشور انجام می گردد. عوامل و دلایل گوناگونی بر حجم و میزان تولید این محصول و چگونگی پراکنش تولید در مناطق مختلف کشور تاثیر دارد که عمده ترین دلایل آن عبارتند از:

۱-اقلیم و شرایط آب و هوایی

۲-تراکم جمعیت

۳-بازار مصرف

۴-دسترسی به بازار نهاده ها

۵-یارانه های پرداختی

۶-وجود صنایع تبدیلی

 

در بین ۲۸ استان کشور استان تهران، خراسان، اصفهان، مازندران، آذربایجان شرقی و خوزستان بیشترین سهم از تولید شیر خام را دارا می‌باشد و حدود ۵۰ درصد از شیر کشور در این مناطق تولید می‌شود. استان تهران با۸/۹ درصد از کل تولید در رتبه اول کشور می‌باشد.مهمترین دلیل تراکم تولید این استان ،برخورداری از مزیت های متعدد ازجمله دسترسی آسان به بازار مصرف ، وجود صنایع تبدیلی،تاثیر گذاری در مراکز تصمیم گیری و دستیابی راحت به امکانات و تسهیلات اعطایی دولت ،قیمت شیر خام و یارانه های توزیعی در این استان می‌باشد این عوامل انگیزه های زیاد را برای بسط و گسترش دامداریهای صنعتی و نیمه صنعتی به وجود آورده است .چگونگی و شیوه دسترسی به بازار مصرف به عنوان مزیت نسبی در تولید این فرآورده محسوب می‌شود به طوری که در برخی استانها از جمله آذربایجان شرقی و غربی ،کردستان و لرستان قیمت شیر تولیدی ۳۳درصد پایین تر از قیمت شیر در تهران است.این تفاوت قیمتها عمدتا از عدم وجود تقاضای کافی و کمبود صنایع تبدیلی در این استان ها ناشی می‌شود (موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی).

 

 

 

فهرست مطالب

چکیده ۱
فصل اول- مقدمه
۱-۱- شیر و ترکیبات آن ۳
۱-۱-۱- لاکتوز ۳
۱-۱-۲- چربی ۴
۱-۱-۳- ویتامیتها و مواد معدنی ۴
۱-۱-۴- آلودگی‌های شیر ۶
۱-۱-۵- آفلاتوکسین ۶
۱-۲- استاندارد ISO 22000:200510 ۸
۱-۲-۱- هدف و دامنة كاربرد ۸
۱-۲-۲- مراجع الزامي ۹
۱-۲-۳- اصطلاحات و تعاريف ۹
۱-۲-۳-۱- ايمني مواد غذائی ۹
۱-۲-۳-۲- زنجيره مواد غذائي ۹
۱-۲-۳-۳- خطرات ايمني مواد غذائي ۹
۱-۲-۳-۴- خط مشي ايمني مواد غذائي ۱۰
۱-۲-۳-۵- محصول نهائي ۱۰
۱-۲-۳-۶- نمودار جريان ۱۰
۱-۲-۳-۷- اقدام كنترلي ۱۰
۱-۲-۳-۸- برنامة پيش نيازی ۱۰
۱-۲-۳-۹- برنامة پيش نيازی عملياتي ۱۰
۱-۲-۳-۱۰- نقطه كنترل بحراني ۱۰
۱-۲-۳-۱۱- حد بحراني ۱۰
۱-۲-۳-۱۲- پايش ۱۱
۱-۲-۳-۱۳- اصلاح ۱۱
۱-۲-۳-۱۴- اقدام اصلاحي ۱۱
۱-۲-۳-۱۵- صحه گذاري ۱۱
۱-۲-۳-۱۶-تصديق ۱۱
۱-۲-۳-۱۷- به روز آوری ۱۱
 

فصل دوم: بررسی منابع

۲-۱- مروری بر تحقیقات پیشین ۱۳
۲-۲-تاریخچه ISO 22000:2005 ۱۴
فصل سوم: مواد و روش‌ها
۳-۱-  سيستم مديريت ايمني مواد غذايي ۱۷
۳-۱-۱- الزامات کلی ۱۷
۳-۱-۲- الزامات مستندسازی ۱۸
۳-۱-۲-۱- كليات ۱۸
۳-۱-۲-۲- كنترل مستندات ۱۸
۳-۱-۲-۳- كنترل سواب ۱۸
۳-۲- مسئوليت مديريت ۱۹
۳-۲-۱- تعهد مدیریت ۱۹
۳-۳- خط مشی ایمنی مواد غذایی ۱۹
۳-۳-۱- خط مشی سازمان ۲۰
۳-۳-۲- طرح ریزی سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ۲۰
۳-۳-۳- مسئولیت و اختیار ۲۱
۳-۳-۴- رهبر تیم ایمنی مواد غذایی ۲۱
۳-۴- ارتباطات ۲۱
۳-۴-۱- ارتباطات برون سازماني ۲۱
۳-۴-۲- ارتباطات درون سازماني ۲۲
۳-۴- ۳- آمادگی و واکنش در وضعیتهای اضطراری ۲۳
۳-۵- بازنگری مدیریت ۲۳
۳-۵-۱- كليات ۲۳
۳-۵-۲- درون دادهاي بازنگري ۲۳
۳-۵-۳- برون داد هاي بازنگري ۲۴
 ۳-۶- مديريت منابع ۲۴
۳-۶-۱- فراهم کردن منابع ۲۴
۳-۶-۲- منابع انسانی ۲۴
۳-۶-۲-۱- كليات ۲۴
۳-۶-۲-۲- شايستگي، آگاهي و آموزش ۲۴
۳-۷- زیرساخت ۲۵
۳-۸- محیط کار ۲۵
۳-۸-۱- طرح ريزي و تحقق محصولات ايمن ۲۵
۳-۸-۱-۱- کلیات ۲۵
۳-۸-۱-۲- برنامه های پیش نیازی ۲۵
۳-۹- عوامل مؤثر قبل از تحویل شیر به کارخانه و انجام فرآیند ۲۷
۳-۹-۱- عوامل موثر در تولید علوفه دام ۲۷
۳-۹-۲- برداشت علوفه ۲۷
۳-۹-۳- جمع آوری علوفه ۲۸
۳-۹-۴- بسته بندی و جمع آوری نهایی ۲۸
۳-۹-۵- نگهداری و انبار علوفه ۲۹
۳-۹-۶- جابجايي علوفه ۲۹
۳-۱۰- عوامل موثر در دوشیدن شیر ۳۰
۳-۱۰-۱- عوامل موثر در جایگاه شیر دوشی ۳۰
۳-۱۰-۲- ضوابط بهداشتي وفني تاسيسات شيردوشي ۳۱
۳-۱۰-۳- عوامل موثر بعد از شير دوشي ۳۳
۳-۱۰-۴- عوامل موثر در حمل و نقل شیر ۳۴
۳-۱۰-۴-۱ حمل و نقل توسط بيدون ۳۴
۳-۱۰-۴-۲ حمل و نقل با تانكرهاي مخصوص حمل شير ۳۵
۳-۱۱- روش اجرايي ارزيابي تامين كنندگان شير خام ۳۶
۳-۱۱-۱- شرح و جزئيات روش اجرايي ۳۶
۳-۱۱-۱-۱- ارزيابي اوليه ۳۶
۳-۱۱-۱-۲- ارزيابي حين قرارداد ۳۸
۳-۱۱۲-۱-۳- بازآموزي تامين كنندگان شيرخام ۴۵
۳-۱۲- عوامل موثر پس از تحویل شیر به کارخانه ۴۶
۳-۱۲-۱ دریافت شیر خام ۴۶
۳-۱۲-۱-۱- شمارش بار میکروبی شیر خام ۴۶
۳-۱۲-۱-۲ آزمایش تشخیص آنتی بیوتیک‌ها ۴۶
۳-۱۲-۲- توزین شیر خام ۴۷
۳-۱۲-۳- صافی ۴۸
۳-۱۲-۴- کلاریفایر ۴۸
۳-۱۲-۵- سرد کننده شیر خام ۴۸
۳-۱۲-۵-۱- مخازن سرد کننده شیر خام ۴۹
۳-۱۲-۶- مخزن ذخیره شیر خام ۴۹
۳-۱۲-۷- پیش گرم کردن توسط پاستوریزاتور ۵۰
۳-۱۲-۸- سپراتور ۵۱
۳-۱۲-۹- هموژنایزر ۵۱
۳-۱۲-۱۰- پاستوریزاتور ۵۲
۳-۱۲-۱۱- مخزن ذخیره شیر پاستوریزه ۵۲
۳-۱۲-۱۲- پر کن و بسته بندی ۵۳
۳-۱۲-۱۳- انبار سرد ۵۴
۳-۱۲-۱۴- حمل و توزیع ۵۴
۳-۱۳- مراحل مقدماتی برای تجزیه و تحلیل خطر ۵۴
۳-۱۳-۱- كليات ۵۴
۳-۱۳-۱-۱-تیم ايمني مواد غذايي ۵۴
۳-۱۳-۱-۲- مشخصات محصول ۵۵
۳-۱۳-۱-۳- مشخصات مواد اولیه و ترکیبات در تماس با مواد غذایی ۵۵
۳-۱۳-۱-۴- مشخصات محصول نهايي ۵۵
۳-۱۳-۱-۵- مصرف مورد نظر ۵۶
۳-۱۴- نمودارهاي جريان،مراحل فرآوري و اقدامات كنترلي ۵۸
۳-۱۴-۱-نمودارهاي جريان ۵۸
۳-۱۴-۲- توصيف مراحل فرآوري و اقدامات كنترلي ۶۰
۳-۱۵- تجزیه و تحلیل خطر ۶۰
۳-۱۵-۱- كليات ۶۰
۳-۱۵-۲- انتخاب و ارزيابي اقدامات كنترل ۶۰
۳-۱۵-۳- ايجاد برنامه هاي پيش نیازی عملياتي ۶۱
۳-۱۵-۴- ايجاد طرح HACCP ۶۱
۳-۱۵-۴- ۱- طرح HACCP ۶۱
۳-۱۵-۴-۲- شناسايي نقاط كنترل بحراني (CCPs) ۶۲
۳-۱۵-۴-۳- تعيين حدود بحراني براي نقاط كنترل بحراني ۶۲
۳-۱۵-۴-۴- سيستم پايش نقاط كنترل بحراني ۶۲
۳-۱۵-۴-۵- اقدامات لازم هنگام عدول از حدود بحراني ۶۳
۳-۱۵-۵- به روزآوري اطلاعات مقدماتي ومستندات مشخص شده برنامه هاي پيش نيازی عملیاتی و طرح ۶۷
۳-۱۵-۶- طرح ريزي تصديق ۶۷
۳-۱۵-۷- شناسايي خطر و تعيين سطوح قابل قبول ۶۸
۳-۱۵-۸- ارزيابي خطر ۷۱
۳-۱۵-۹- انتخاب و ارزيابي اقدامات كنترلي ۷۱
۳-۱۵-۱۰- ايجاد برنامه هاي پيش نيازی عملياتي ۷۲
۳-۱۵-۱۱- سيستم قابليت رديابي ۷۲
۳-۱۵-۱۲- كنترل عدم انطباق ۷۳
۳-۱۵-۱۲-۱- اصلاحات ۷۳
۳-۱۵-۱۲-۲- اقدامات اصلاحي ۷۳
۳-۱۵-۱۳- رفتار با محصولات بالقوه نا ايمن ۷۴
۳-۱۵-۱۳-۱- كليات ۷۴
۳-۱۵-۱۴- ارزيابي براي ترخيص ۷۴
۳-۱۵-۱۵-  تعيين تكليف محصولات نامنطبق ۷۵
۳-۱۵-۱۶-  بازپس گيري ۷۵
۳-۱۶- صحه گذاري، تصديق و بهبود سيستم مديريت ايمني مواد غذايي ۷۵
۳-۱۶-۱- كليات ۷۵
۳-۱۷- صحه گذاري تركيب اقدامات كنترلي ۷۶
۳-۱۷-۱- كنترل پايش و اندازه گيري ۷۶
۳-۱۸- تصديق سيستم مديريت ايمني مواد غذايي ۷۷
۳-۱۸-۱- مميزي داخلي ۷۷
۳-۱۹- ارزيابي مورد به مورد نتايج تصديق ۷۷
۳-۲۰-تجزيه وتحليل نتايج فعاليت هاي تصديق ۷۸
۳-۲۱- بهبود ۷۸
۳-۲۱-۱- بهبود مستمر ۷۸
۳-۲۲- به روزآوري سيستم مديريت ايمني مواد غذايي ۷۸
۳-۲۳- اندازه گیری آفلاتوکسین ۷۹
۳-۲۴- روش های آماری ۸۷
۳-۲۵- صحه گذاری روش آزمون ۸۷
فصل چهارم نتایج و بحث
نتایج و بحث ۹۲
فصل پنجم نتیجه گیری و پیشنهادات
۵-۱- نتیجه گیری ۹۸
۵-۲- پیشنهادات ۹۹
فصل ششم – منابع
منابع فارسی ۱۰۰
منابع انگلیسی ۱۰۱
چکیده انگلیسی ۱۲۶

 

جدول ۱-۱- مشخصات کلی آفلاتوکسین‌ها ۷
جدول ۳-۱- فاکتورهای ارزیابی دوره ای شیر خام ۳۹
جدول ۳-۲- امتيازدهي كميت تأمين كنندگان شيرخام ۴۱
جدول ۳-۳- رتبه بندي تامين كنندگان شيرخام ۴۲
جدول ۳-۴- نمونه فرم موارد عدم انطباق به مراکز و دامداران (فرم ۲۸۰۱۰ F) ۴۵
جدول ۳-۵- نمونه فرم برنامه زمان بندي آموزشي جهت آموزش دامداران (فرم ۲۸۰۰۴ F) ۴۵
جدول ۳-۶- فرم شناسنامه محصول ۵۷
جدول ۳-۸- طرح HACCP در شیر پاستوریزه ۶۲
جدول ۳-۹-  طرح تصدیق. ۶۴
جدول ۳ -۱۰-  شناسایی مخاطرات احتمالی ۶۸
جدول ۳-۱۱-  ارزیابی مخاطرات شناسایی شده ۷۰
جدول ۳-۱۲- ارزیابی مخاطرات شناسایی شده ۷۲
جدول ۴-۱- نتایج آزمون آفلاتوکسین M1 درسیزده مرحله از فرآیندهای فرآوری شیر پاستوریزه ۹۲
جدول ۴-۲- میانگین و انحراف معیار نتایج آزمون آفلاتوکسینM1 درسیزده مرحله ازفرآیندهای فرآوری شیر پاستوریزه ۹۴
جدول ۴-۳- میانگین و انحراف معیار و درصد کاهش میزان آفلاتوکسین M1 در مراحل فرآوری شیر ۹۴

 

 

 

فهرست شکل‌ها

شکل ۱-۱-  تصویر میکروسکوپ الکترونی از Aspergillus flavus ۷
شکل ۳-۱- نمونه هایی از سالن شیردوشی ۳۴
شکل ۳-۲- تجهیزات حمل و نقل شیر؛ الف: بیدون، ب: تانکر حمل شیر ۳۵
شکل ۳-۳- نمونه فرم ارزیابی دامداری‌ها (فرم F28001  صفحه ۲) ۳۷
شکل ۳-۴- نمونه فرم ارزیابی مراکز جمع آوری شیر (فرم F28002  صفحه ۲) ۳۸
شکل ۳-۵- نمونه فرم محاسبه امتیاز دامداری‌ها (فرم F28001  صفحه ۱) ۴۰
شکل ۳-۶- نمونه فرم محاسبه امتیاز مراکز جمع آوری شیر (فرم F28002  صفحه ۱) ۴۰
شکل ۳-۷- نمونه جدول امتیازدهی کیفیت تأمین کنندگان شیرخام دامداری‌ها (جدول ۲۸۰۰۲ T) ۴۴
شکل ۳-۸- سپراتور و نحوه کار آن ۵۱
شکل شماره ۳-۹- نمودار جریان فرآیند ۵۹
شکل ۳-۱۰- پیک HPLC سم آفلاتوکسین سطح pg/ml 5 ۸۸
شکل ۳-۱۱- پیک HPLC سم آفلاتوکسین سطح pg/ml 10 ۸۸
شکل ۳-۱۲- پیک HPLC الف- نمونه بلانک (فاقد آلودگی) ب-سم آفلاتوکسین سطح pg/ml 50 ۸۹
شکل ۳-۱۳- پیک HPLC الف- نمونه بلانک (فاقد آلودگی) ب-سم آفلاتوکسین سطح pg/ml 50 ۹۰
شکل ۴-۱-  میانگین نتایج آزمون آفلاتوکسین M1 در قبل و بعد از سیزده مرحله از فرآیندهای فرآوری شیر ۹۵
شکل ۴-۲- مقدار آفلاتوکسین M1 در شیر خام و شیر پاستوریزه ۹۵

 

 

 

فهرست پیوست‌ها

پیوست شماره ۱ – روش اجرایی کنترل مدارک و سوابق ۱۰۳
پیوست شماره ۲ –  روش اجرایی بازنگری مدیریت ۱۱۱
پیوست شماره ۳ – روش اجرایی ممیزی داخلی ۱۲۰

 

 

 

 

 

مسترداک | آموزش زبان انگلیسی | اپلیکیشن | بانک اطلاعات | برنامه نویسی و طراحی وب سایت | قالب و افزونه | پایان نامه دکترا | تاریخ | تربیت بدنی | جغرافیا | حسابداری | حقوق | رشته های پزشکی | پزشکی | روانشناسی | زبان و ادبیات فارسی | علوم تربیتی | فقه و مبانی حقوق اسلامی | کشاورزی | کلام تطبیقی | مدیریت | پایان نامه کارشناسی | پایان نامه کارشناسی ارشد | تربیت بدنی | علوم انسانی | اقتصاد | تاریخ | باستان شناسی | جغرافیا | حقوق | رشته حسابداری | روانشناسی | زبان و ادبیات عربی | زبان و ادبیات فارسی | علوم اجتماعی | علوم تربیتی | علوم سیاسی | فقه و حقوق اسلامی | کتابداری و اطلاع رسانی | مدیریت | علوم پایه | زمین شناسی | زیست شناسی | شیمی | فنی و مهندسی | برق | صنایع غذایی | عمران | کامپیوتر و فناوری اطلاعات | کشاورزی | هنر و معماری | معماری | پروژه آموزشی | تحقیق و جزوات آموزشی | ترجمه مقالات ISI | طرح توجیهی | کتاب | گزارش کارآموزی | نرم افزار |

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0