بررسی قلمرو حقوق رقابت و استثناءات وارد بر آن : پایان نامه ارشد حقوق خصوصی

رشته حقوق در میان داوطلبان رشته انسانی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. پایان نامه ای در مقطع کارشناسی ارشد با موضوع “ بررسی قلمرو حقوق رقابت و استثناءات وارد بر آن  ” برای شما عزیزان فراهم شده است. همچنین شما می توانید در میان مجموعه کامل از پایان نامه های رشته حقوق که  گرداوری شده ، مناسب ترین پایان نامه را تهیه کنید و از آن به نحو احسن بهره مند شوید. برای راحتی شما دانشجویان گرامی ، پایان نامه ها در قالب ورد Word بوده و کاملا قابل ویرایش است.

 

چکیده پایان نامه بررسی قلمرو حقوق رقابت و استثناءات وارد بر آن :

حقوق رقابت موضوعی جدید و میان رشته ای بین حقوق و اقتصاد است، موضوعی که در چند سال اخیر   بحث های زیادی را به خود اختصاص داده است چرا که در کلیه جوامع رشد و ترقی اقتصادی امری است که دولتمردان در پی آن هستند و برای رسیدن به آن تلاش فراوان می کنند یکی از ابزارهایی که برای رسیدن به این رشد و ترقی مورد استفاده قرار می گیرد حقوق رقابت است. وجود رقابت در بازار فواید زیادی به همراه دارد که وجود این فواید باعث ایجاد تمایل دولت ها برای اِعمال  قواعد و مقررات حقوق رقابت می شود از جمله این فواید می توان از: افزایش بهره وری، رفاه مصرف کننده، از بین رفتن انحصارها و . . . نام برد. یکی از مباحث مهم حقوق رقابت مشخص کردن قلمرو و چارچوب آن است زیرا تا هنگامیکه این قلمرو مشخص نگردد نمی توان فهمید چه اعمالی در زمره حقوق رقابت قرار می گیرند در این خصوص مشخص کردن استثناءاتی که به حقوق رقابت وارد است کمک فراوانی می کند چرا که گاهی مواجه با اعمالی می شویم که مشمول حقوق رقابت می شوند ولی از این دسته قوانین و مقررات مستثنی شده اند لذا مشخص کردن این موارد در تعیین قلمرو و چارچوب حقوق  رقابت لازم و ضروری است بنابراین در این تحقیق سعی می شود پس از بررسی مفاهیم و مبانی حقوق رقابت قلمرو و استثناءات وارد بر آن مشخص گردد.

کلمات کلیدی: حقوق اقتصادی، حقوق رقابت ، قلمرو، استثناءات

 

مقدمه:

نظم اقتصادی در جوامع امروزه یکی از مهمترین مسائل مطروحه می باشد چرا که بر قراری چنین نظمی دارای آثار متعددی است که از جمله این آثار می توان از بهره وری بیشتر از منابع، افزایش کارآیی بازار، رفاه مصرف کننده و . . . نام برد در این خصوص دولت ها با استفاده از سیستم بازار سعی بر حداکثر استفاده از منابع محدود خود را می نمایند لذا عملکرد بازار در این خصوص می تواند مزایای متعددی داشته باشد. رسیدن به اهدافی که از بازار انتظار می رود نیازمند فرآیندی به نام رقابت است که ویژگی بارز آن آزادی اقتصادی و نتیجه آن ایجاد انگیزه و سازوکاری مناسب برای رشد اقتصادی و رفاه مصرف کننده است مبداء پیدایش این فرآیند ایالات متحده آمریکا در سال ۱۸۸۲ می باشد در این سال دو بنگاه بزرگ اقتصادی یکی در صنعت حمل و نقل و دیگری در صنعت نفت باعث ایجاد انحصار و نارضایتی مردم شده بودند لذا قانون شرمن اولین قانونی بود که در سال ١۸٩۰ در همین راستا به تصویب رسید و بعد از آن در سال ١٩١٤ ویلسون رئیس جمهور وقت آمریکا از کنگره درخواست تصویب قانون ضد تراست را نمود که این درخواست منجر به تصویب قانون کلایتون گردید. در اسلام هم مباحثی مطرح گردیده است که به نوعی مرتبط با رقابت در بازار می باشند در این خصوص می توان از احتکار و تلقی رکبان نام برد که انجام این اعمال وضعیت رقابت را دچار اخلال می نمایند به هر حال اسلام نیز به این مسائل توجه داشته و آنان را منع نموده است.

در حقوق ایران بحث رقابتی شدن برای اولین بار در قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ١۳٧٩ مطرح گردید پس از اتمام مهلت اجرای این قانون قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سال ١۳۸۳ به تصویب رسید که فصل سوم آن به لغو انحصارات و رقابتی کردن امور اقتصادی پرداخته است در نهایت قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ ١١/١٢/١۳۸٩ به تصویب رسید. یکی از موضوعاتی که در حقوق رقابت قابل بحث و بررسی می باشد قلمرو حقوق رقابت و   استثناءاتی است که بر آن وارد شده است تعیین قلمرو و محدوده حقوق رقابت یکی از مهمترین مسائل مطروحه حقوق رقابت است که تاکنون چندان به آن پرداخته نشده است.

مهم بودن این مسئله از این جهت است که تا هنگامیکه مشخص نشود چه اعمالی و با چه شرایطی در زمره قواعد و مقررات حقوق رقابت می باشند و اینکه چه اعمالی از شمول قواعد و مقررات حقوق رقابت خارج می باشند اِعمال این قواعد و مقررات امکان پذیر نمی باشد. پس باید مشخص شود که چه شرایطی باید وجود داشته باشد تا عملی تحت شمول حقوق رقابت قرار گیرد. لذا با توجه به این مسائل سوالات زیر مطرح می شوند:

١ _ چه اعمالی و با چه شرایطی در شمول قواعد و مقررات حقوق رقابت قرار می گیرند؟

٢ _ قواعد و مقررات حقوق رقابت در خصوص چه اشخاصی اعمال می گردند؟

۳ _ چه مواردی جزء استثناءات حقوق رقابت هستند و حقوق رقابت نسبت به آنها اعمال نمی شود؟

بعد از مطرح کردن سوالات سه فرضیه مورد آزمون قرار می گیرند که عبارتند از:

١_ مبنای حقوق رقابت در نظام حقوقی کشور ما نظم عمومی است که بر مبنای عدالت توزیعی توجیه می گردد.

٢_ یک عمل در صورتی مشمول قواعد و مقررات حقوق رقابت قرار می گیرد که منجر به اخلال در رقابت شود.

۳_ استثناءات وارد بر حقوق رقابت یا تخصصی اند و یا تخصیصی که استثناءات تخصیصی یا در قانون اجرای سیاست های کلی اصل۴۴ بیان شده اند یا در قوانین خاص.

در نظام حقوقی کشور ما حقوق رقابت موضوعی، حقوقی _ اقتصادی است و حقوق اقتصادی از رشته های جدید محسوب می شود که در خصوص آن تحقیقات چندانی صورت نگرفته است، در تحقیقات انجام شده بیشتر به کلیات و یا مقایسه تطبیقی این موضوع پرداخته شده است که از جمله این آثار می توان به کتاب آقای محمد حسین وکیلی مقدم با نام توافقات ضد رقابت تجارتی اشاره کرد که در این اثر، ایشان به بررسی وضعیت توافقاتی پرداخته اند که بر خلاف قواعد و مقررات حقوق رقابت می باشد اثر دیگری که در این خصوص می توان به آن اشاره نمود کتاب مقدمه ای بر حقوق رقابت تجاری و نقش آن در سیاست گذاری و تنظیم بازار است که توسط آقای حشمت الله سماواتی تالیف شده است در این کتاب مولف به مسائل کلی حقوق رقابت در اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و جایگاه حقوق رقابت در اسلام و سیستم حقوقی ایران پرداخته است.

یکی از موضوعاتی که در زمینه حقوق رقابت تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته است قلمرو و استثناءات حقوق رقابت است لذا اهمیت این مسئله ایجاب می کند تا این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و محدوده این رشته جدید و استثناءاتی که بر آن وارد است مشخص گردد لذا در این خصوص تحقیق خاصی بعمل نیامده است تنها می توان در این مورد به رساله دکتری آقای علی شهسواری با موضوع مطالعه تطبیقی ضمانت اجراهای حقوقی نقض مقررات حقوق رقابت در حقوق ایران و آمریکا اشاره کرد که ایشان در فصل سوم این رساله به این موضوع اشاره می نمایند و آنچه بیان شده ذکر کلیاتی از این مسئله است لذا ضرورت بررسی این موضوع  امری واضح و آشکار است. با توجه به ماهیت موضوع و اهداف تحقیق، روشی که در این تحقیق استفاده می شود توصیفی _ تحلیلی است با این توضیح که پس از جست و جوی منابع و مآخذ موجود درباره موضوع پایان نامه این منابع و مآخذ جمع آوری شده مطالب مربوطه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و پس از بررسی و مطالعه این منابع و مآخذ، مطالب مربوط به اعمال و اشخاص تابع حقوق رقابت، استثناءات وارد بر این موضوع استخراج و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند پس از بررسی، تجزیه و تحلیل منابع مطالعه شده سعی شده قلمرو و استثناءات وارد بر حقوق رقابت مشخص گردد.

 

 

 

راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت، از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز  هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما  پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید، تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فایل روی دکمه خرید و دانلود  کلیک نمایید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0