بهبود نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر چند فصلی طیفی ماهواره ای : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی منابع طبیعی و جنگل داری

بهبود نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر چند فصلی طیفی ماهواره ای : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی منابع طبیعی و جنگل داری

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد. مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان”  بهبود نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر چند فصلی طیفی ماهواره ای (مطالعه موردی: حوزه آبخیز قره سو استان گلستان) ” با گرایش  کشاورزی منابع طبیعی و جنگل داری و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده پایان نامه بهبود نقشه گستره جنگل با استفاده از تصاویر چند فصلی طیفی ماهواره ای (مطالعه موردی: حوزه آبخیز قره سو استان گلستان):

در تهیه نقشه گستره جنگل/غیرجنگل با استفاده از داده­های طیفیماهواره‌ای تک زمانه با توجه به تشابه طیفی برخی طبقات کاربری های مختلف، ممکن است نقشه قابل اعتماد و با صحت بالایی تولید نگردد. این تحقیق با هدف بهبود تهیه نقشه­ی گستره جنگل/غیرجنگل در حوزه قره سو استان گلستان، با استفاده از طبقه بندی توامان و سلسله مراتبی داده ­های چندزمانه و قابلیت­های سیستم اطلاعات جغرافیایی می­باشد. در این تحقیق از تصاویر ۴ فصل سنجنده OLI لندست-۸ و سنجنده TM لندست-۵ استفاده شده است.پس از تصحیحات رادیومتری و هندسی مورد نیاز برروی تصویر، بهبود و بارزسازی تصاویر به کمک روش­های نسبت گیری و تجزیه مولفه ­های اصلی انجام گرفت. پس از تهیه نقشه واقعیت زمینی نمونه­ای  بصورت انتخابی از طبقات مختلف جنگل و غیرجنگل، طبقه بندی به طور جداگانه و با استفاده از تصاویر یک زمانه، چندزمانه بصورت توامان، چند زمانه به روش­ سلسله مراتبی و با آلگوریتم ماشین بردار پشتیبانانجام شد. همچنین با استفاده از قابلیت­های سیستم اطلاعات جغرافیایی بهترین طبقات از طبقه بندی فصول مختلف انتخاب و با هم تلفیق شدند. با ادغام طبقات غیرجنگل و جنگل با یکدیگر نقشه گستره جنگل/غیرجنگل تهیه گردید. ارزیابی صحت نقشه های حاصل با استفاده  از نقشه واقعیت زمینی نمونه­ای صورت گرفت.نتایج ارزیابی صحت نشان داد که صحت­ کلی و ضریب کاپای نقشه­های حاصل از طبقه بندی تصویر فصل تابستان به ترتیب با مقادیر%۱/۸۹  و ۶۹/۰ در بین فصول مختلف بهترین بوده است.

صحت کلی و ضریب کاپای نقشه­ حاصل از ادغام بهترین طبقات فصول مختلف با کمک سیستم اطلاعات جغرافیایی برابر با %۱۴/۸۵ و ۵۶/۰ به دست آمد. همچنین صحت کلی و ضریب کاپای نقشه­ های حاصل از طبقه بندی تصاویر چند زمانه بصورت توامان به ترتیب برابر %­۰۵/۹۴ و ۸۴/۰ و نقشه حاصل از روش سلسله مراتبی برابر با %۰۱/۹۸ و ۹۵/۰ به دست آمد. با توجه به نتایج بدست آمده می­توان بیان نمود که به کمک تصاویر چند زمانه و طبقه بندی سلسله مراتبی می­توان با صحت بالا و قابل قبولی نقشه گستره جنگل/غیرجنگل را تهیه نمود.

 

مقدمه و هدف

برای استفاده بهینه از منابع طبیعی وتوسعه پایدار در برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای نیازمند به جمع­آوری اطلاعات کافی از منابع زیست محیطی در زمان کوتاه و با هزینه کم است. جنگل‌های شمال دارای جایگاه ویژه‌ای در طبیعت ایران هستند و تضمین­کننده بقاء و پایداریآب و خاک در شمال کشور می‌باشد. در بین جنگل‌های شمال استان گلستان به لحاظ دارا بودن شرایط اقلیمی منحصر به فرد و متمایز از استان‌های گیلان و مازندران دارای همه نوع زیستگاه به جز مناطق کاملا کویری است(ماهینی وهمکاران، ۱۳۸۶).

به علت رونق کشاورزی و باغبانی و رشد صنعت و گسترش شهرها و هجوم جمعیت به این استان، زیستگاه اصلی و طبیعی استان به مناطق جنگلی و کوهستانی محدود شده و این مناطق به طور مداوم مورد تصرف و بهره‌ برداری انسان قرار دارند. در نتیجه این بهره‌ برداری‌ها موجب محو جنگل و تخریب جنگل گشته است. لذا آگاهی و علم مدیران از کم و کیف منابع جنگلی برای جلوگیری از تخریب بیشتر منابع طبیعی امری ضروری بنظر می‌رسد. از آنجایی که درصد کمی از کشور ما را جنگل تشکیل داده لذا حفظ و حراست آنها جزء اولویت‌های منابع طبیعی است و مدیریت اصولی، جز با تهیه نقشه دقیق و بهنگام از محدوده جنگل میسر نخواهد بود. متداول ترین روش تهیه نقشه جنگل، عکس‌برداری هوایی،تصحیح و تفسیر آن است. این روش در سطوح وسیع، بسیار پرهزینه‌‌‌ بوده و مستلـزم صرف زمان زیادی می‌باشد. بنابراین با توجه به تغییرپذیری و پویایی منابع طبیعی و نیز وجود تغییرات ناشی از تعرض‌های زیادی که به این عرصه‌ها به ویژه در مناطق جنگلی شمال کشور می‌شود، باید به دنبال روش‌هایی بود که در مدت زمان اندک با صرف هزینه‌های معقول بتوان نقشه‌هایی با دقت مناسب تهیه نمود (رفیعیان، ۱۳۸۵).

روش‌های بدست‌ آوردن اطلاعات کمی و کیفی از جنگل در طول زمان تکامل یافته است و سنجش از دور بعنوان یکی از راه‌های کسب اطلاعات مطرح می‌باشد. داده‌های ماهواره‌ای در مقایسه با داده‌های کسب شده از سایر منابع و بویژه در مقایسه با عکس‌های هوایی از مزایایی از جمله، پوشش فراوان، هزینه کمتر، قابلیت تکرار برخوردار هستندکه در بسیاری از موارد بکارگیری این نوع داده‌ها را برای کسب و استخراج اطلاعات مورد نیاز بعنوان روشی مناسب مطرح نموده‌ است (شتایی، ۱۳۸۲). داده ­های ماهواره­ای از بدو شروع دریافت آن تاکنون دارای تنوعی از نظرقدرت تفکیک مکانی، طیفی، رادیومتری و زمانی می باشندکه بررسی قابلیت­های هریک از آنها در زمینه های مختلف می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

در این راستا با توجه به پژوهش‌های گذشته از جمله شتایی (۱۳۷۵)، رامتین‌نیا (۱۳۷۶)  و میرآخورلو و اخوان (۱۳۸۱)  قابلیت بالای تصاویرTM[1]برای تهیه نقشه جنگل تاحدی مورد تایید قرار گرفته است ولی می­بایست نتایج آن بهبود یابد. بعضی از مطالعات که به کمک تصاویر ماهواره‌ای مربوط به یک مقطع زمانی در جنگل صورت گرفته است تحت تاثیر برخی از عوامل مانند فصل تصویربرداری و مشخصه‌های جنگل از جمله نوع گونه، زیرآشکوب و حجم توده‌های جنگلی، نتایج به دست آمده و نقشه­­های حاصله از دقت بالایی برخوردار نبودند (پورشکوری، ۱۳۸۱). این امر کارشناسان را برآن داشت تا از ویژگی تصویربرداری مکرر سیستم‌های ماهواره‌ای استفاده کنند. ورود بعد زمان ضمن اینکه زمینه مطالعات و کاربردهای جدیدی را فراهم ساخته باعث افزایش صحت در مطالعات سنجش از دوری نیز شده است.

یکی از مشکلاتی­که در سنجـش از دور مطرح است تداخل و تشابه بازتابی پدیده‌های مجاور در هنگام تعیین مرز جنگل می‌باشد. بازتاب پدیده‌های همچون باغات مرکبات و باغات همیشه سبز زیتون، توده‌های دست کاشت سوزنی برگ و اراضی کشاورزی زیر کشت اطراف جنگل موجب شده که تعیین محدوده مرز جنگل با تصاویر ماهواره‌ای در یک فصل دارای صحت بالایی نباشد. طبقه‌ بندی با استفاده از داده‌های چند‌زمانه یا تصاویر فنولوژیکچندفصلبرایطبقهبندی، دقت بیشتری نسبت به حالت تک زمانی دارا می‌باشد (کانگلتون[۲] و اسچریور[۳]، ۱۹۹۵).  تصاویر تک زمانی ممکن است برای بعضی از برنامه‌های کاربردی مفید باشد اما تصاویر چند فصلی برای فهمیدن تغییرات و پویایی فصلی وبهبود دقت طبقه‌ بندی مفیدتر است (سینها وهمکاران، ۲۰۱۱).[۴]

می‌توان با تصاویر مکرر از زمان‌های مختلف این مشکل را برطرف ساخت و با تلفیق نمودن جزء زمان و اجزای طیفی می‌توان اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از تصاویر ماهواره‌ای بدست آورد. به این جهت استفاده از داده‌های چندزمانه در بسیاری از مطالعات سنجش از دوری باب شده است. برای طبقه بندی تصاویر چند فصلی و چند زمانی و برای جداسازی طبقه ­ها از تصاویر فصول مختلف از روش سلسله مراتبی استفاده خواهد شد. در این روش امکان جداسازی پدیده ­ها بصورت مرحله به مرحله وجود دارد ودر هر مرحله از طبقه ­بندی، از آلگوریتم­های مختلف استفاده خواهد شد (پورشکوری، ۱۳۸۳). در طبقه بندی سلسله مراتبی یک یا چند طبقه خاص و یا یک طبقه با زیر طبقه ­های مربوط از دیگر طبقه ­ها تفکیک شده یا جدا می­شود، طبقه جدا شده خود نیز می­تواند در مرحله بعد مجدد مورد طبقه بندی قرار گیرد. از روش طبقه بندی سلسله مراتبی دو طبقه ­ای بنا به هدف که تفکیک دو طبقه جنگل و غیرجنگل می­باشد استفاده خواهد شد. مزیت استفاده از روش­های طبقه بندی سلسله مراتبی این است که می­توان باندهای مختلف، پدیده­ های مختلف و حتی آلگوریتم­های مختلف را در هر یک از مراحل طبقه بندی بکار برد. مزیت دیگر آن در امکان جداسازی سوزنی ­برگان از باغات همیشه سبز زیتون، جداسازی جنگل­های واقع در دامنه­ های پشت به خورشید از جنگل­های واقع در دامنه ­های رو به خورشید به صورت جداگانه و هم­چنین امکان جداسازی باغات خزان کننده و اراضی زراعی می­باشد.

همچنین با توجه به قابلیت­های سیستم اطلاعات جغرافیایی این ابزار نیز در فرآیند طبقه بندی و بعد از طبقه بندی استفاده خواهد شد. تلفیق یا ادغام داده­های کمکی با داده­های ماهواره­ای، استفاده از هرگونه داده غیرطیفی در فرآیند طبقه بندی، به منظور اصلاح و بهبود نتایج طبقه بندی اطلاق می­شود (شتایی، ۱۳۸۴)­،که در این تحقیق نیز به آن پرداخته خواهد شد.

لذا با توجه به مسایل و مشکلات استفاده از تصاویر تک زمانه و اتکای صرف به داده­ های طیفی درفرآیند حین طبقه بندی سوالات اساسی به شرح زیر مطرح می­گرددکه با بررسی و تجزیه وتحلیل داده­ ها به آن پاسخ داده میشود.

۱- آیا استفاده از داده­های چند فصلی باعث بهبود نقشه گستره جنگل خواهد شد؟

۲- آیا طبقه بندی سلسله مراتبی زمانی تصاویر می­تواند سبب افزایش دقت نقشه گستره جنگل شود؟

۳- بهترین فصل برای تهیه نقشه دقیق گستره جنگل کدام است؟

۴- آیا استفاده از قابلیت­های سیستم اطلاعات مکانی سبب بهبود نتایج طبقه بندی خواهد شد؟

 

 

فرضیات

۱-  استفاده از داده­های چند فصلی درمقایسه با داده­های تک زمانه باعث بهبود نقشه گستره جنگل خواهد شد.

۲-  طبقه بندی سلسله مراتبی زمانی تصاویر، سبب بهبود نتایج طبقه بندی خواهد شد.

۳-  نقشه‌های گستره جنگل در فصول مختلف دارای صحت‌های متفاوتی هستند.

۴-  با استفاده از قابلیت‌های تحلیلی سیستم اطلاعات مکانی می‌توان نتایج طبقه‌بندی را بهبود بخشید.

 

 

 اهداف 

هدف کلی این تحقیق بهبود بخشیدن به دقت و صحت نقشه جنگل/ غیرجنگل وتعیین مرز دقیق جنگل حوزه قره‌سو است و اهداف ویژه عبارتند از:

۱ – بهبود نقشه گستره جنگل با داده‌های چند فصلی

۲ – مقایسه صحت نقشه گستره جنگل با تصاویر طیفی چندفصلی نسبت به یک فصل

۳ – مقایسه روش‌های طبقه‌ بندی تک زمانه، چند زمانه و سلسله مراتبی

 

فهرست مطالب پایان نامه بهبود نقشه گستره جنگل

فصل اول: مقدمه و کلیات

۱-۱-  مقدمه و هدف ۲

۱-۱-۱-  فرضیات  ۵

۱-۱-۲- اهداف ۵

۱-۲- کلیات ۵

۱-۲-۱- مقدمه­ای برسنجش از دور ۵

۱-۲-۲- ماهواره­های منابع زمینی ۶

۱-۲-۳- ماهواره لند ست ۷

۱-۲-۳-۱- سنسور ابزار تصویر ساز عملیاتی زمین(OLI 8

۱-۲-۳-۲- سنسور مادون قرمز حرارتی (TIRS 9

۱-۲-۴- بازتاب طیفی پدیده­ها ۹

۱-۲-۴-۱- بازتاب طیفی گیاهان ۱۰

۲-۲-۴-۲- مقایسه انعکاس طیفی آب، خاک وگیاه ۱۱

۱-۲-۵- پیش پردازش­های داده­های ماهواره­ای ۱۱

۱-۲-۵-۱- بررسی کیفیت داده­ها ۱۲

۱-۲-۵-۲- خطای موجود در تصاویر ماهواره­ای ۱۲

۱-۲-۵-۳- تصحیح هندسی تصاویر ماهواره­ای ۱۲

 

۱-۲-۵-۴- تصحیح ارتفاعی ۱۳

۱-۲-۵-۵- تصحیح خطای اتمسفری ۱۳

۱-۲-۶- پردازش رقومی تصاویر ۱۴

۱-۲-۶-۱- نسبت گیری ۱۴

۱-۲-۶-۲- شاخص پوشش گیاهی ۱۵

۱-۲-۶-۲-۱- شاخص پوشش گیاهی نرمال شده (NDVI 15

۱-۲-۶-۳- تجزیه و تحلیل مولفه­ های اصلی ۱۵

۱-۲-۷- تجزیه و تحلیل داده ­ها و استخراج اطلاعات ۱۶

۱-۲-۷-۱- تفسیر چشمی ۱۶

۱-۲-۷-۲- تفسیر رقومی ۱۶

۱-۲-۸- طبقه بندی داده ­های ماهواره­ای ۱۷

۱-۲-۸-۱- طبقه بندی نظارت شده ۱۷

۱-۲-۸-۲- نمونه ­های تعلیمی ۱۷

۱-۲-۸-۳- انتخاب تعداد نمونه­ های تعلیمی ۱۸

۱-۲-۸-۴- انتخاب باندهای مناسب جهت طبقه بندی ۱۸

۱-۲-۹- طبقه بندی ۱۸

۱-۲-۹-۱- آلگوریتم حداقل فاصله از میانگین ۱۹

۱-۲-۹-۲- آلگوریتم طبقه بندی متوازی السطوح  ۱۹

۱-۲-۹-۳- آلگوریتم حداکثر احتمال ۱۹

 

۱-۲-۹-۴- آلگوریتم ماشین بردار پشتیبان ۲۱

۱-۲-۱۰- طبقه بندی سلسله مراتبی یا چند مرحله­ای ۲۱

۱-۲-۱۱-  ارزیابی صحت نتایج طبقه بندی ۲۳

۱-۲-۱۱-۱- صحت کلی ۲۳

۱-۲-۱۱-۲- صحت­های کاربر و تولید کننده ۲۳

۱-۲-۱۱-۳- ضریب کاپا ۲۴

۱-۲-۱۲- تصاویر چند زمانه ۲۴

۱-۲-۱۲-۱- کاربرد تصاویر چند زمانه در جنگل ۲۵

 

فصل دوم: بررسی منابع

۲-۱-مطالعات انجام شده در ایران  ۲۸

۲-۲- مطالعات انجام شده در خارج کشور ۳۱

 

فصل سوم:  مواد و روش­ها

۳-۱- منطقه مورد مطالعه ۳۶

۳-۱-۱- موقعیت جغرافیایی ۳۶

۳-۲- ­داده­های مورد استفاده ۳۸

۳-۲- داده­های ماهواره­ای ۳۸

۳-۳- نرم افزار­های مورد استفاده  ۳۸

۳-۴- تهیه نقشه واقعیت زمیتی ۳۸

۳-۵- پیش پردازش داده­های ماهواره­ای ۳۹

۳-۵-۱- بررسی کیفیت رادیومتری و هندسی داده­ها ۳۹

 

۳-۶- پردازش تصاویر ماهواره­ای ۳۹

۳-۶-۱-تبدیل تسلدکپ  ۳۹

۳-۶-۲- تجزیه و تحلیل مولفه­های اصلی ۴۰

۳-۷- طبقه بندی تصاویر ۴۰

۳-۷-۱- تعیین طبقه­ ها ۴۰

۳-۷-۲- تعیین نمونه­ های تعلیمی ۴۰

۳-۷-۳- انتخاب مناسب­ترین آلگوریتم طبقه بندی ۴۱

۳-۷-۴- طبقه بندی با استفاده ازتصاویر بصورت تک زمانی فصول مختلف ۴۱

۳-۷-۵- طبقه بندی با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی ۴۱

۳-۷-۶- طبقه بندی با استفاده از تصاویرتوامان چند زمانه (چندفصلی ۴۱

۳-۸- طبقه بندی با روش سلسله مراتبی ۴۲

۳-۹- برآورد صحت نقشه ­های حاصل از طبقه بندی ۴۳

 

فصل چهارم: نتایج

۴-۱- نتایج مربوط به طبقه بندی تصاویر ۴ فصل به صورت تک زمانه ۴۶

۴-۲- نتایج ادغام بهترین طبقه فصول مختلف با کمک سیستم اطلاعات جغرافیایی ۵۶

۴-۳- نتایج مربوط به روش طبقه بندی تصاویر چند زمانه بصورت توامان ۵۹

۴-۴- نتایج مربوط به طبقه بندی سلسله مراتبی ۶۲

 

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

۵-۱-  بحث ونتیجه گیری ۶۸

۵-۲- نتیجه گیری نهایی ۷۰

۵-۳- پیشنهادها ۷۱

منابع ۷۴

 

شکل ۱-۱- منحنی انعکاس طیفی یک گیاه سبز ۱۱

شکل ۱-۲- چگونگی تعیین مرز طبقه­ ها در آلگوریتم­های طبقه بندی متوازی السطوح (الف)، حداقل فاصله از میانگین (ب) و حداکثر احتمال (ج). ..۲۰

شکل ۱-۳- طبقه بندی تصاویر چند زمانه به دو حالت، طبقه بندی بعد از ادغام (الف) و قبل از ادغام (ب)، (جون، ۱۹۹۹)….    …………………………..۲۲

شکل ۳-۱- نقشه موقعیت منطقه در ایران و استان گلستان ۳۷

شکل۳-۲- مراحل انجام طبقه بندی سلسله مراتبی ۴۴

شکل ۴-۱- نقشه حاصل از طبقه بندی طبقات مختلف منطقه مورد مطالعه بروی تصویر فصل بهار             ۴۷

شکل ۴-۲- نقشه حاصل از طبقه بندی طبقات مختلف منطقه مورد مطالعه بروی تصویر فصل تابستان         ۴۸

شکل ۴-۳- نقشه حاصل از طبقه بندی طبقات مختلف منطقه مورد مطالعه بروی تصویر فصل پائیز ۴۹

شکل ۴-۴- نقشه حاصل از طبقه بندی طبقات مختلف منطقه مورد مطالعه بروی تصویر فصل زمستان         ۵۰

شکل ۴-۵- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی با استفاده از تصویر فصل بهار ۵۱

شکل ۴-۶- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی با استفاده از تصویرتابستان…. ۵۲

شکل ۴-۷- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی با استفاده از تصویر پائیز…….. ۵۳

شکل ۴-۸- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی با استفاده از تصویرزمستان…. ۵۴

شکل ۴-۹- نقشه کاربری اراضی حاصل از ادغام  بهترین طبقه از فصول مختلف………………… ۵۸

شکل ۴-۱۰- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از ادغام طبقات مختلف جنگل و غیرجنگل بدست آمده از انتخاب بهترین طبقات از فصول مختلف ۵۹

شکل ۴-۱۱ نقشه طبقات مختلف حاصل از طبقه بندی توامان تصاویر فصول مختلف………….. ۶۱

۴-۱۲- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی توامان تصاویر فصول مختلف……. ۶۲

۴-۱۳- نقشه حاصل از طبقه بندی طبقات مختلف منطقه مورد مطالعه به روش سلسله مراتبی. ۶۳

۴-۱۴- نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی تصاویر با روش سلسله مراتبی…… ۶۴

 

فهرست جداول

جدول ۱-۱- محدوده طیفی و قدرت تفکیک مکانی سنجنده (OLI …….8

جدول۱-۲- محدوده طیفی و قدرت تفکیک مکانی سنجنده مادون قرمز حرارتی ۹

جدول۳-۱- مشخصات حوضه­های آبخیز اصلی گلستان ۳۷

جدول ۴-۱ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری های مختلف برای فصل بهار ۵۴

جدول ۴-۲ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری های مختلف برای فصل تابستان ۵۵

جدول ۴-۳ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری های مختلف برای فصل پائیز ۵۵

جدول ۴-۴ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری های مختلف برای فصل زمستان ۵۶

جدول ۴-۵- نتایج ارزیابی صحت نقشه طبقه بندی تصاویر ماهواره­ای فصول مختلف (تک زمانه). .۵۶

جدول ۴-۶ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری اراضی حاصل از انتخاب بهترین طبقه از فصول مختلف       ۵۷

جدول ۴- ۷- نتایج ارزیابی صحت نقشه حاصل از ادغام بهترین طبقه فصول مختلف………….. ۵۷

جدول ۴-۸ نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری اراضی حاصل از طبقه بندی تصویر بصورت توامان چند زمانه           ۶۰

جدول ۴-۹- نتایج ارزیابی صحت نقشه گستره جنگل/غیرجنگل حاصل از طبقه بندی توامان چند زمانه      ۶۰

جدول ۴-۱۰- نتایج ارزیابی صحت نقشه کاربری اراضی حاصل از طبقه بندی تصاویر بصورت سلسله مراتبی           ۶۴

جدول ۴-۱۱- نتایج ارزیابی صحت نقشه گستره جنگل/ غیرجنگل حاصل از طبقه بندی تصـاویر ماهواره­ای به روش سلسله مراتبی         ۶۵

 

 

 

مسترداک | آموزش زبان انگلیسی | اپلیکیشن | بانک اطلاعات | برنامه نویسی و طراحی وب سایت | قالب و افزونه | پایان نامه دکترا | تاریخ | تربیت بدنی | جغرافیا | حسابداری | حقوق | رشته های پزشکی | پزشکی | روانشناسی | زبان و ادبیات فارسی | علوم تربیتی | فقه و مبانی حقوق اسلامی | کشاورزی | کلام تطبیقی | مدیریت | پایان نامه کارشناسی | پایان نامه کارشناسی ارشد | تربیت بدنی | علوم انسانی | اقتصاد | تاریخ | باستان شناسی | جغرافیا | حقوق | رشته حسابداری | روانشناسی | زبان و ادبیات عربی | زبان و ادبیات فارسی | علوم اجتماعی | علوم تربیتی | علوم سیاسی | فقه و حقوق اسلامی | کتابداری و اطلاع رسانی | مدیریت | علوم پایه | زمین شناسی | زیست شناسی | شیمی | فنی و مهندسی | برق | صنایع غذایی | عمران | کامپیوتر و فناوری اطلاعات | کشاورزی | هنر و معماری | معماری | پروژه آموزشی | تحقیق و جزوات آموزشی | ترجمه مقالات ISI | طرح توجیهی | کتاب | گزارش کارآموزی | نرم افزار |

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0