تاثیر حشره کش های میکروبی بر پروانه مینوز گوجه فرنگی : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی حشره شناسی

تاثیر حشره کش های میکروبی بر پروانه مینوز گوجه فرنگی : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی حشره شناسی

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد.مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان” تاثیر حشره کش های میکروبی Bacillus thuringiensis,Beauveria bassiana, Metarhizium anizopliae برپروانه مینوز گوجه فرنگی Tuta absoluta ” با گرایش حشره شناسي کشاورزی و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده تاثیر حشره کش های میکروبی Bacillus thuringiensis,Beauveria bassiana, Metarhizium anizopliae برپروانه مینوز گوجه فرنگی Tuta absoluta :

در سال های اخیر استفاده از عوامل میکروبی ،قارچ های بیماری زای حشرات و باکتری ها به عنوان جایگیزین سموم شیمیایی در کنترل آفات بسیار مورد توجه قرار رفته است.این ترکیبات جانشین مناسبی برای آفت کش های شیمیایی می باشند و رشد جمعیت حشره را تحت تاثیر میگذارند.در این بررسی ها سه عامل میکروبی از جمله قارچ های بیمارگر B.bassiana  و M.anisopliae و باکتری Bt روی لارو سن ۱و۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی مطالعه گردید.آزمایش در شرایط دمایی ۲۷±۱ و رطوبت نسبی ۵±۶۵٪در انکوباتور در۵ غلظت انجام شد.. باکتری Bt  بصورت فرم تجاری و قارچ  B.bassiana  از دانشکده کشاورزی دانشگاه رشت و  M.anisopliae از موسسه گیاه پزشکی کشور  تهیه و پس از شناسایی ،کشت و تهیه سوسپانسیون ،غلطت های مورد نیاز بدست آمد.در هر یک از ظروف آزمایش ۲۰عدد لارو سن۱ وسن ۳ که حاوی چند برگ گوجه فرنگی قرار داده شد.بررسی ها در آزمایشات اولیه با استفاده از جدول پروبیت مقدار LC50  هر عامل ،برای هر مرحله لاروی  نشان داد. میزان LC50   قارچ B.bassiana   برای لارو سن ۱،  ۵٫۷*۱۰۸      اسپور در میلیلیتر و لارو سن ۳، ۱۰۸*۹٫۴ اسپور در میلیلیتر ،قارچ M.anisopliae ،لارو سن۱، ۱۰۷*۵٫۸ اسپور در میلیلیتر ،لارو سن۳، ۱۰۸*۴٫۲۷ اسپور در میلی لیتر و باکتری Bt  ،لارو سن ۱، ۱٫۵لیتر در هزار ، لارو سن۳،  ۲ لیتر در هزار  بدست آمد. بر اساس این مقادیر غلظت ها برای آزمایش نهایی محاسبه شد.بررسی ها آزمایش نهایی نشان داد، بیشترین درصد مرگ و میر لارو سن ۱ مربوط به قارچ M.anisopliae  با غلظت   ۴٫۳*۱۰۱۴ اسپور در میلیلیتر و برای لارو سن ۳ ، مربوط به       قارچ M.anisopliae  با غلظت  ۱٫۶*۱۰۲۸ اسپور در میلیمتر، ۴ روز بعد از تیمار بوده است.

 

مقدمه تاثیر حشره کش های میکروبی :

گوجه ‌فرنگی گیاهی است با نام علمی   Ycopersiscom esculentum  از خانواده سیب زمینی (solanaceae) که به نام عمومی‌Tomato   در جهان مشهور است‌. میوه این گیاه که قسمت اصلی آن است به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس‌ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. مهمترین ترکیبات گوجه‌فرنگی شامل حدود ۹۰ درصد و یا کمی ‌بیشتر آب می‌باشد و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین‌های آ، ث، کا، تیامین، ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید، اسید فولیک، ‌ویتامین ای، اسید آمینه‌های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک می‌باشد و به تازگی وجود ید نیز در گوجه‌فرنگی گزارش شده است‌. طبق آمار منتشر شده از سوی اداره کل آمار و اطلاعات کشور در سال زراعی ۱۳۸۵-۸۶ گوجه فرنگی در سطحی معادل ۱۴۷۴۶۲ هکتار ، که ۱۴۶۸۳۷ هکتار آن مربوط به کشت آبی میباشد. متوسط عملکرد هکتاری آن ۳۴٫۳  تن بوده و محصول سالانه آن بالغ بر ۵ میلیون تن می باشد.

مينوز برگ گوجه فرنگي يا بيد گوجه فرنگي(Tuta absoluta) از جدي ترين و مهم ترين آفات گوجه فرنگي و سيب زميني در دنيا  محسوب مي شود كه از نظر اقتصادي داراي اهميت بالايي مي باشد.
خسارت اين حشره روي محصول گوجه فرنگي بين ۵۰ تا ۱۰۰ درصد مي رسد. توليد مثل بالا (تا ۱۲ نسل در سال) مينوز گوجه فرنگي را تبديل به حشره خطرناكي كرده است.
اين آفت بومي آمريكاي جنوبي  بوده و اخيرا از تعدادي از استان هاي غرب، جنوب غرب و جنوبي كشور گزارش گرديده است و مي تواند تهديد جدي براي توليد گوجه فرنگي و صنايع وابسته به آن باشد.  به دلیل تعداد نسل بالا در سال و تغذیه لاروها از برگ ومیوه ، استفاده از شره کش های شیمیایی تاثیر چندانی در کنترل این آفت ندارد، لذا مطالعه و تحقیق بر روی دیگر عوامل کنترل کننده آفت به لحاظ ملاحظات زیست محیطی و سلامت مصرف کنندگان از اهمیت خاصی برخوردار می باشد (بهداد،۱۳۸۱).

طبق آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ ، جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۷۰٪ افزایش خواهد داشت.در این بین یکی از مشکلاتی که بروز خواهد نمود سوء تغذیه در کشورهای در حال توسعه است(بنایی و همکاران،۱۳۷۴). کنترل آفات بیشتر با استفاده آفت کش های شیمیایی صورت می گیرد. استفاده های مکرر از این مواد طی دهه های متوالی باعث از بین رفتن دشمنان طبیعی ، اختلال در کنترل بیولوژیکی ، اثر روی موجودات غیر هدف آلودگی محیط زیست در خطر قرار گرفتن سلامت انسان، طغیان آفات و بروز مقاومت در آفات هدف گردیده است.با توجه به خسارت های ناشی از حشرات آفت و اثرهای سوء سموم شیمیایی ، تحقیق برای دسترسی به روش ها و ترکیب های کم خطر جهت کنترل آفات اجتناب نا پذیر می باشد (Talukder,Champ  &  Dyte,1976). در اثر این عوامل و از طرفی دیگر با بالا رفتن سطح آگاهی عموم ، تحقیقات گسترده و مستقیمی برای توسعه استراتژی های جایگزین برای کنترل آفات از جمله مبارزه بیولوژیک در حال انجام میباشد(Brower et al,1995)

هدف از این پژوهش استخراج قارچ های بیمارگر حشرات و بررسی اثر بیماری زایی آنها و نیز بررسی باکتری دارای خاصیت حشره کشی به عنوان جایگزین سموم شیمیایی و انتخاب کشنده ترین و موثرترین دز که بتوان در برنامه های مبارزه تلفیقی با پروانه مینوز گوجه فرنگی بکار برد.

اگر چه ایران به عنوان منطقه خشک محسوب میشود و در نگاه اول استفاده از قارچ ها به عنوان عامل کنترل بیولوژیکی تحت شرایط محتمل  به نظر نمی رسد ولی مطالعات نشان داده است که کشور ما از نظر فلور قارچ های بیمار گر بندپایان ، روی حشرات غنی می باشد. پتانسیل فزاینده کنترل بیولوژیک حشرات آفت طی ۵۰ سال اخیر بیشتر در نتیجه شناسایی و توسعه گونه های جدید بیمارگر حشرات بوده است. تعدادی از این شناسایی ها اتفاقی بوده ولی اغلب آنها نتیجه بررسی های منظم و گسترده می باشند. علی رغم موفقیت های گذشته ، اگر بخواهیم که نیازهای افزایش محصولات کشاورزی و کاهش پیوسته در استفاده از سموم شیمیایی را داشته باشیم باید بطور مستمر به شناسایی و توسعه عوامل بیمارگر حشرات بپردازیم. کشاورزی پایدار در قرن بیست و یکم بطور فزاینده ای مبتنی بر کنترل بیولوژیک و سایر روش های مدیریت آفات سازگار با محیط زیست خواهد بودو

امید است نتایج حاصله راهگشای سایر پژوهشگران جهت بکارگیری این باکتری و قارچ ها  در برنامه های کنترل تلفیقی آفت پروانه مینوز گوجه فرنگی باشد.

بحث ونتایج تاثیر حشره کش های میکروبی

حشره کش های میکروبی جانشین مناسبی برای آفت کش هایی ست که حشرات به آنها مقاوم شده اند.(Isman,2000) در دهه های اخیر در اروپا ،قارچ های بیمارگر حشرات نقش قابل توجهی را در کنترل بیولوژیک حشرات بر عهده داشته­اند (Eilenberg  et al,2009). قارچ های بیمارگر حشرات  بطور تجاری و به عنوان جایگزین حشره کش های شیمیایی  در چندین کشور مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به اینکه قرار گرفتن آنها در معرض اشعه ماوراء بنفش نور خورشید حتی برای مدت کوتاه  قارچ ها را غیر فعال میکند (Cherry  et al,2005) ولی باز هم  در کنترل آفات زیادی موثرند.

در آزمایشی که توسط بلاس و همکاران (۱۹۹۶) انجام گرفت ، دو قارچ Beauveria  bassiana و  Metarhizium anisopliae علیه سوسک چهار نقطه ای حبوبات بکار گرفته شد.در این آزمایش قارچ Beauveria  bassiana ، Lc50 بیشتری  نسبت به قارچ  Metarhizium anisopliae نشان داد.در مقایسه با نتایج وبلاس باوس ، لارنس و خان (۲۰۰۲) نشان دادند که قارچ Metarhizium anisopliaeنسبت به قارچ Beauveria  bassiana، علیه همین آفت زهراگینی بیشتری دارد.

در تحقیق دیگری که توسط چرمی  وهمکاران (۲۰۰۵) انجام شد،زهراگینی بالای قارچ Beauveria  bassiana نسبت به   Metarhizium anisopliae  نشان داده شد.

لورنکو وهمکاران(۱۹۹۳)، نیز در بررسی اثر کشندگی دو قارچ Beauveria  bassiana و Metarhizium anisopliae دریافتند که M.a  در مقایسه با B.b  بسیار آرامتر عمل می کند.

در تحقیقی اثرات بیماری زایی یک سویه ایرانی قارچ Beauveria  bassiana  (IRAN  ۱۸۷c) بر روی حشرات بالغ سوسک چهار نقطه ای حبوبات مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد که میزان مرگ و میر ناشی از تیمارهای قارچی در مدت ۱۱ روز بعد از تیمار۲۳/۸۶٪ برای سویه (IRAN 187c  ) در غلظت ۱۰۹*۲٫۷  spor/ml استفاده شده بود.بر اساس  نتایج تجزیه پروبیت داده ها مشخص شد که مقدار Lc50 معادل  ۱۰۷*۳٫۱ اسپور در میلیمتر است.(مهدنشین و همکاران ،۱۳۸۹).

بیماری زایی چهار جدایه از قارچ    Beauveria bassiana که دو جدایه آن از ملخ Sphingonotus  sp و سرخرطومی Hypera  postica از خاک مناطق آتشگاه و فشند جداسازی شده بود بر روی حشره کامل شته جالیز Aphis gossypii بررسی شد.در بین چهار جدایه کمترین Lc50 مربوط به جدایه ملخ با ۱۳٫۴۸ اسپور بر میلیمتر بود که دارای کمترین زهرآگینی بود. بالاترین و پایین ترین زمان کشندگی به ترتیب مربوط به جدایه سرخرطومی در دز ۱۰۶ به مدت ۵٫۶۶  روز و جدایه ملخ در دز ۱۰۶ به مدت ۳٫۳۲ روز بود. در تمام غلظت های مورد آزمایش جدایه از ملخ بالاترین مرگ و میر را در دزهای ۱ تا ۱۰۶ با دامنه کشندگی ۳۳٫۵-۹۶٫۷ ٪ و کوتاهترین زمان کشندگی (LT50) را ۳٫۳ روز نشان داد.(عسگرپور و همکاران ،۱۳۸۹).

نتایج حاصل از تحقیقات صورت گرفته پیرامون قارچ Beauveria bassiana روی پوره های سنین مختلف سفید بالک، نشان داد که درصد مرگ ومیر ایجاد شده به وسیله قارچ مذکور در تیمار۱۰^۶ کنیدی در هر میلی لیتر روی پوره های کوچک ۶۳٫۷۴٪ و در مورد پوره های بزرگ ۷۱٫۶۸٪ بود. بنابراین حساسیت پوره های مسن نسبت به پوره های کوچک در برابر قارچ های بیمارگر بیشتر بود (ملکان و همکاران ،۱۳۸۹).

در بررسی اثر دو جدایه از قارچ بیمارگر Metarhizium anisopliae   که از روی حشره کامل سرخرطومی حنایی خرما و سخت بالپوش Parandra caspica جدا گردیده بود، نتایج حاصله بیانگر اینست که مرگ و میر جدایه سرخرطومی حنایی ۶۵٫۸۹٪ و جدایه دوم ۳۷٫۸۴٪ میباشد.پایین ترین زمان کشندگی مربوط به جدایه اول و کمترین غلظت کشندگی ۵۰٪ مربوط به این جدایه مشخص گردید.(محمدی پور و همکاران ،۱۳۸۹)

طی تحقیقاتی  اثرات بیماری زایی سویه های ایرانی قارچ metarhizium anisopliae(IRAN 715c   ,DEMI   ۱۰۰۱) بر روی حشرات بالغ سوسک کشیش و با استفاده از روش زیست سنجی صورت گرفت.میزان مرگ ومیر تجمعی ۱۱ روز پس از تیمار، بین ۷۹٫۹۹ ٪در بیشترین غلظت اسپوری ۱۰۹×۶/۴اسپور در میلی لیتر) برای سویه DEMI1001و ۷۵٫۴۳٪ در بیشترین غلظت اسپوری (۴٫۴*۱۰۹ اسپور در میلی لیتر) برای سویهIRAN 715c  بود. تجزیه پروبیت داده ها نشان داد که مقدار Lc50  برای سویه اول ۱٫۹*۱۰۷  اسپور در میلی لیتر و برای سویه دوم ۳٫۲*۱۰۷ اسپور بر میلی لیتر است (مهدنشین وهمکاران ،۱۳۸۹).

در آزمایشات صورت گرفته روی لارو های سن ۱،۲،۳،۴ سوسک کلرادوی سیب زمینی با غلظت های مختلف باکتری Bt مقادیر LC50  برای سنین مختلف محاسبه شد.که بترتیب ۲۶۱٫۵۴، ۵۸۶٫۷۰، ۱۵۸۵٫۵۲ و ۴۰۹۳٫۱۳ ppm  برآورد گردید.(قاسمی کهریزه و همکاران ، ۱۳۸۹ )

نتایج تحقیقات نشان داد  بید گوجه فرنگی حساسیت بالایی به حشره کش های آبامکتین (Abamectin)، کلرفناپیر (Chlorfenapyr) واسپینوزاد (Spinosad) داشته و نسبت به حشره کش های تفلوبنزورون (Teflubenzuron)، بیفنترین  (Bifenthrin)و تریفلومورون (Triflumuron) حساسیت نشان نداد (Gontijo et al., 2012).

در کشور آرژانتين برای مبارزه با آفت بید گوجه فرنگی در ابتدا از حشره كش هاي خانواده ارگانوفسفره Organophosphate)) استفاده مي شد كه بعد از دهه ۷۰ ميلادي با حشره كش هاي خانواده پايروتروئيد (Pyrethroid) جايگزين گرديد. در اوايل ۱۹۸۰ از سموم كارتاپ (Cartap) و تيوسيكلام (Thiocyclam) استفاده شد که در سال ۱۹۹۰ این سموم جایگزین سموم آبامكتين، اسپينوزاد، تبوفنوزيد (Tebufenozide)، كلروفناپيرو حشره كش هاي موثر بر سيستم هورموني گرديدند (Cáceres, 2000; Polack, 1999).

نتایج یک پژوهش نشان داد که استفاده از حشره کش های كارتاپ و آبامکتین در منطقه جنوب آمریکا کنترل مناسبی در آفت بید گوجه فرنگی در پی داشت (Picanqo et al., 1995, Picay et al., 1998) ولی در آزمایشی دیگر استفاده از حشره کش کارتاپ نتایج مناسبی در کنترل این آفت نداشت (Picayo et al., 1998).

استفاده از مواد افزودنی به حشره کش ها برای افزایش کارایی آنها، نتایج موفقیت آمیزی در کنترل بید گوجه فرنگی به همراه داشت. نتایج یک پژوهش نشان داد افزودن روغن های معدنی به برخی حشره کش ها باعث افزایش کارایی آنها در کنترل شب پره مینوز گوجه فرنگی می گردد که علت آن افزایش نفوذ پذیری حشره کش های كارتاپ و آبامکتین به داخل بافت کوتیکول گیاه عنوان گردید (Guedes et al.,1995) ولی در مقابل در آزمایشی دیگر افزودن روغن معدنی به حشره کش های كارتاپ و آبامکتین افزایش معنی داری در کنترل این آفت نسبت به تیمار شاهد بدون استفاده از روغن معدنی نداشت (Castelo Branco et al., 1996).

نتايج يك آزمايش در مورد كاربرد سولفور (Sulfur) در كنترل شب پره مینوز گوجه فرنگي نشان داد كاربرد سولفور به صورت گردپاشي به صورت هفتگي روي گوجه فرنگي در محيط گلخانه به طور معني داري باعث كاهش سطح آلودگي به اين آفت به صورت ممانعت از تخم گذاري آفت گرديد و همچنین تاثير سوئي بر دشمن طبيعي اين آفت با نام Nesidiocoris tenuis نداشت. در مقابل سولفور وتابل تاثيري بر بيد گوجه فرنگي در شرايط گلخانه و فضاي باز نداشت (Zappala et al., 2012).

در برزيل از حشره کش  آبامکتین، پرمترین(Permethrin) ، کارتاپ و متامیدوفوس(Methamidophos) براي كنترل شب پره مینوز گوجه فرنگي استفاده شده است (Siqueria et al., 2000). بنابر گزارش Leitti و همكاران (۲۰۰۵) ، در آرژانتين استفاده از سموم شيميايي نمي تواند به تنهايي توانايي كافي در كنترل شب پره مینوز گوجه فرنگي را داشته باشد و به همين دليل سموم مزبور را بيش از دوبار در طي يك كشت مصرف می نمايند.

نتايج يك تحقيق كه از روش تجزيه پروبيت براي ارزيابي سموم استفاده نموده بود، نشان داد كه سموم سایپرمترين(Cypermethrin)، كلرپيريفوس (Chlorpyrifos)و متافلوميزون (Metaflumizone)در كنترل آفت بيد گوجه فرنگي پتانسيل كنترل لازم را ندارند (Roditakis et al., 2012).

نتايج يك تحقيق نشان داد كه هر چند پايريپروكسيفن Pyriproxyfen))باعث كاهش معني داري در مراحل اوليه تخم ميگردد ولي تاثير تخم كشي قابل ملاحظه اي بر تخم هاي شب پره مینوز گوجه فرنگي ندارد (Tome et al., 2012).

در آزمایشی که تاثیر اسپینوزاد را بر بید گوجه فرنگی ارزیابی می نمود مقادیر LC50 و LC90 در اسپینوزاد برای این آفت در مراحل سوم و چهارم لاروی به ترتیب ۳۴/۱ و ۷۸/۲۶ میلی گرم ماده موثره در لیتر بدست آمد (Torres and Barros, 1999).

به دلیل گسترش وسیع شب پره مینوز گوجه فرنگی در سراسر دنیا و استفاده وسیع از آفت کش های شیمیایی برای کنترل این آفت، مقاومت به سموم شیمیایی در برخی مناطق دنیا رخ داده است. نتایج آزمایش Reyer و همکاران (۲۰۱۲) نشان داد که علت مقاومت شب پره مینوز گوجه فرنگی به حشره کش اسپینوزاد مربوط به افزایش سطح آنزیم اکسیداز (MFO) در بدن آفت است.

 

طبق نتایج بدست آمده در این تحقیق بیشترین تلفات لارو سن یک مربو ط به قارچ M.anisopila  با غلظت     ۴٫۳*۱۰^۱۴  با ۸۰٪ مرگ ومیر و باکتری B.t با غلظت ۱۰۰۰/۲۱ لیتر  با ۸۰٪ مرگ ومیر و پس از آن قارچ B.b با غلظت  ۶٫۴*۱۰^۱۸ اسپور در میلی لیتر ۷۶٫۶٪ تلفات را در روز چهارم  بر داشت که میتوان به این نتیجه رسید که زهر آگینی قارچ M.a  و باکتری B.t  نسبت به قارچ B.b  بیشتر می باشد.

 

همچنین بیشترین تلفات لارو سن سه  مربو ط به قارچ M.anisoiplae  با غلظت   ۱٫۶*۱۰۲۸اسپور در میلی لیتر با ۷۰٪ مرگ ومیر و قارچ B.b با غلظت  ۱٫۳۵*۱۰^۲۲ اسپور در میلی لیتر ۶۶٫۶٪ مرگ و میرو پس از آن باکتری B.t با غلظت ۱۰۰۰/۲۵ لیتر ۶۳٫۳٪ تلفات را در بر داشت.

 

فهرست مطالب تاثیر حشره کش های میکروبی

فهرست جداول                                                                                                                                  ذ

فهرست نمودارها                                                                                                                                ز

فهرست شکل ها                                                                                                                                س

چکیده                                                                                                                                            ص

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه                                                                                                                                                           ۱

فصل دوم : ادبیات و پیشینه پژوهش

۲-۱)حشره آفت                                                                                                                                      ۳

۲-۱-۱) مناطق انتشار                                                                                                                                ۳

۲-۱-۲)اهمیت اقتصادی                                                                                                                             ۳

۲-۱-۳) شکل شناسی                                                                                                                               ۴

۲-۱-۴)زیست شناسی                                                                                                                               ۶

۲-۱-۵)نحوه خسارت                                                                                                                               ۸

۲-۱-۶)مقایسه مگس مینوز و پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                                                     ۱۲

۲-۱-۷ )کنترل                                                                                                                                      ۱۳

۲-۱-۷-۱)روش های فیزیکی                                                                                                                    ۱۳

۲-۱-۷-۲) روش های زراعی                                                                                                                    ۱۳

۲-۱-۷-۳)کنترل بیولوژیک                                                                                                                       ۱۳

۲-۱-۷-۴) تله های فرمونی                                                                                                                      ۱۴

۲-۱-۷-۵) کنترل شیمیایی                                                                                                                        ۱۵

۲-۲- قارچهای پاتوژن حشرات                                                                                                                  ۱۶

۲-۲-۱)تاریخچه استفاده از قارچ ها برای  کنترل حشرات زیان آور                                                                        ۱۶

۲-۲-۲)قارچ های بیمارگر حشرات                                                                                                              ۱۷

۲-۲-۲-۱) قارچ Beauveria bassiana                                                                                                   ۱۸

الف)قدمت و اهمیت                                                                                                                               ۱۸

ب)برخی از جدایه های گونه B.bassiana در ایران                                                                                        ۲۰

ج) شکل شناسی و زیست شناسی                                                                                                               ۲۰

د)هاگ زایی قارچ                                                                                                                                   ۲۱

ه)طیف میزبانی                                                                                                                                      ۲۲

۲-۲-۲-۲) قارچ Metarhizium anisopliae                                                                                             ۲۲

الف) قدمت واهمیت                                                                                                                               ۲۲

ب) شکل شناسی                                                                                                                                   ۲۳

۲-۲-۳) نیاز های زندگی قارچ های بیماری زای حشرات                                                                                   ۲۴

۲-۲-۳-۱) نیازهای غذایی                                                                                                                        ۲۴

۲-۲-۳-۲) نیازهای محیطی                                                                                                                       ۲۵

۲-۲-۳-۳) سایر عوامل محیطی موثر بر قارچ                                                                                                  ۲۷

۲-۲-۴) مراحل ایجاد بیماری                                                                                                                     ۲۷

۲-۲-۵) مسیرهای ایجاد آلودگی                                                                                                                 ۲۷

۲-۲-۶)استقرار اسپور در سطح بدن حشره                                                                                                     ۲۸

۲-۲-۷) انباشته شدن قارچ در حفره عمومی بدن                                                                                              ۲۸

۲-۲-۸) علائم بیماری و تاثیر عوامل محیطی                                                                                                  ۲۹

۲-۳)استفاده از باکتری به منظور کنترل میکروبی آفت                                                                                        ۲۹

۲-۳-۱)باکتری Bacillus thuringensis                                                                                                    ۳۰

۲-۳-۱-۱) تاریخچه Bacillus thuringensis                                                                                             ۳۱

۲-۳-۱-۲)Bacillus thuringensis چگونه کار می کند؟                                                                                ۳۲

۲-۳-۱-۳)Bacillus thuringensis پناهگاهی برای محصولات                                                                         ۳۳

۲-۳-۱-۴)کریستال های Bacillus thuringensis                                                                                        ۳۳

۲-۳-۱-۵) گیاهان تراریخته   Bacillus thuringensis                                                                                  ۳۳

۲-۳-۱-۶) ریسک های بالقوه ناشی از کاربرد Bacillus thuringensis                                                               ۳۴

۲-۳-۱-۷) مشخصات باکتری و توکسین آن                                                                                                   ۳۴

۲-۳-۱-۸)طرز تهیه  B. thuringensis                                                                                                      ۳۴

۲-۳-۱-۹) موارد مصرفی باکتری در کنترل میکروبی                                                                                         ۳۵

۲-۳-۱-۱۰)مزایا و معایب استفاده از B. thuringensis                                                                                   ۳۵

 

فصل سوم : فرآیند پژوهش

۳-۱) حشره میزبان(جمع آوری و پرورش آزمایشگاهی)                                                                                     ۳۷

۳-۲)قارچ های بیمارگر                                                                                                                            ۳۹

۳-۲-۱) جمع آوری و شناسایی قارچ                                                                                                           ۳۹

۳-۲-۲) کشت و نگهداری جدایه ها                                                                                                            ۳۹

۳-۲-۳)تهیه سوسپانسیون هاگ                                                                                                                   ۴۰

۳-۲-۴) آزمایش زنده مانی                                                                                                                       ۴۲

۳-۳) روش زیست سنجی                                                                                                                        ۴۲

۳-۴)روش تجزیه و تحلیل داده ها                                                                                                              ۴۳

۳-۵) آزمایشات اولیه تعیین غلظت های محدوده LD50                                                                                   ۴۴

فصل چهارم :  یافته های پژوهش

۱-۴)ارزیابی اثر قارچ M.anisopilae بر روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                ۴۵

۲-۴)ارزیابی اثر قارچ M.anisopilae بر روی لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                ۴۸

۳-۴)ارزیابی اثر قارچ B.bassiana بر روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                    ۵۱

۴-۴)ارزیابی اثر قارچ B.bassiana بر روی لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                    ۵۳

۵-۴)ارزیابی اثر باکتری B.t  بر روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                             ۵۶

۶-۴)ارزیابی اثر باکتریB .t  بر روی لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                             ۵۹

فصل پنجم : بحث ونتایج

نتیجه گیری کلی                                                                                                                                    ۶۲

پیشنهادات                                                                                                                                            ۶۶

پیوست­ها

داده های تحقیق                                                                                                                                     ۶۷

  منابع

فارسی                                                                                                                                                ۷۳

لاتین                                                                                                                                                  ۷۴

چکیده انگلیسی                                                                                                                                     ۸۵

 

فهرست جداول

جدول ۱-۳) تیمارهای قارچی و باکتریایی بکار رفته  در آزمایشات اولیه                                                                 ۴۴

جدول ۱-۴) میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۱ مینوز گوچه فرنگی                                                             ۴۵

جدول ۲-۴) مقدار غلظت های قارچ M.a  برای لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                               ۴۵

جدول ۳-۴)پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی با قارچ M.a                     ۴۷

جدول۴-۴) میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۳ مینوز گوچه فرنگی(M.a)                                                      ۴۸

جدول ۵-۴) مقدار غلظت های قارچ M.a  برای لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                               ۴۸

جدول ۶-۴) پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی با قارچ M.a                    ۵۰

جدول ۷-۴) میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۱ مینوز گوچه فرنگی(B.b)                                                     ۵۱

جدول ۸-۵) مقدار غلظت های قارچ B.b  برای لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                ۵۱

جدول ۹-۴) پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی با قارچ B.b                     ۵۲

جدول ۱۰-۴) میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۳ مینوز گوچه فرنگی(B.b)                                                    ۵۳

جدول ۱۱-۴) مقدار غلظت های قارچ B.b  برای لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی ۵۵

جدول ۱۲-۴) پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی با قارچ B.b                   ۵۶

جدول ۱۳-۴)میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۱ مینوز گوچه فرنگی(Bt)                                                       ۵۶

جدول۱۴-۴) مقدار غلظت های باکتری B.t برای لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                               ۵۶

جدول۱۵-۴ ) پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی با باکتری Bt                   ۵۷

جدول۱۶-۴) میانگین درصد مرگ و میر لاروهای سن ۳ مینوز گوچه فرنگی(Bt)                                                      ۵۸

جدول ۱۷-۴) مقدار غلظت های باکتری Bt  برای لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی                                             ۵۹

جدول۱۸-۴ ) پروبیت نتایج اولیه برای تعیین LC50.روی لارو سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی با باکتری Bt                   ۶۰

 

فهرست نمودارها

نمودار۱-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثر قارچ M.a                                                ۴۶

نمودار ۲-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثر قارچ M.a                                                   ۴۹

نمودار۳-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثر قارچ B.b                                 ۵۱

نمودار ۴-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثر قارچ B.b                                 ۵۴

نمودار ۵-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۱ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثر باکتری Bt                                ۵۶

نمودار۶-۴) مقایسه درصد مرگ ومیراصلاح  شده لارو های سن ۳ پروانه مینوز گوجه فرنگی در اثرباکتری Bt                                  ۶۰

 

فهرست شکل ها

شکل ۲-۱) نقشه پراکنش و مهاجرت شب پره مینوز برگ گوجه فرنگی آز امریکای لاتین به مدیترانه و خاورمیانه                  ۳

شکل ۲- ۲)حشره کامل مینوزگوجه فرنگی                                                                                                      ۴

شکل ۲-۳) تخم مینوز برگ گوجه فرنگی روی برگ                                                                                           ۵

شکل ۲-۴) لارو مینوز برگ گوجه فرنگی                                                                                                        ۵

شکل ۲-۵) شفیره مینوز برگ گوجه فرنگی                                                                                                      ۶

شکل ۲-۶) مراحل رشدی پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                                                          ۶

شکل۲-۷) نحوه تغذیه آفت در هر مرحله رشدی                                                                                               ۷

شکل۲-۸)  لارومینوزبرگ گوجه فرنگی درحال خروج از دالان مادری                                                                      ۸

شکل۹-۲) آثارخسارت لارو (تونل لاروی درداخل مزوفیل)                                                                                  ۹

شکل۱۰-۲)برگ خسارت دیده دراثرتغذیه لارو مینوز برگ گوجه فرنگی                                                                 ۱۱

شکل۱۱-۲)بوته های آلوده به مینوز گوجه فرنگی                                                                                             ۱۱

شکل۱۲- ۲)مقایسه مگس مینوز با پروانه مینوز گوجه فرنگی                                                                               ۱۲

شکل ۱۳-۲) زنبور P. dignusپارازیتوئید لارو مینوز برگ گوجه فرنگی                                                                 ۱۴

شکل۱۴-۲) زنیورT. pretiosumپارازیتوئید تخم مینوز برگ گوجه فرنگی                                                            ۱۴

شکل ۱۵-۲)  تله قیفی                                                                                                                             ۱۵

شکل۱۶-۲)تله نوری                                                                                                                               ۱۵

شکل۱۷-۲)تله نوری شکل                                                                                                                       ۱۵

شکل  ۱۸-۲)تل دلتا                                                                                                                                ۱۵

شکل۱۹-۲) نمونه کشت شده از قارچ  B.bassiana                                                                                         ۱۸

شکل۲۰-۲) ایزوله از قارچM.anisopilae                                                                                                      ۲۱

شکل۲۱-۲)شکل شماتیک قارچ  M.anisopilae 23       

شکل ۲۲-۲) شکل ایزوله از قارچ M.anisopilae                                                                                             ۲۳

شکل ۱-۳) تغذیه لارو از برگ (عکس اصلی)                                                                                                 ۳۸

شکل ۲-۳)  نحوه انجام آزمایش و شمارش لاروهای مرده در پتری دیش(عکس اصلی)                                              ۳۸

شکل ۳-۳)  جدا سازی لارو از بوته های آلوده جمع آوری شده(عکس اصلی)                                                          ۳۸

شکل۴-۳)  قارچ B.bassiana(سمت چپ)، قارچ M.anisopilae (سمت راست)                                                 ۳۹

شکل ۵-۳)  نحوه تقسیم بندی یک لام هموسیتو متر                                                                                         ۴۱

شکل ۶-۳ ) نحوه استفاده از لام هموسیتومتر                                                                                                  ۴۱

شکل ۷-۳)   نحوه تهیه سوسپانسیون قارچ B.bassiana(سمت راست)، قارچ M.anisopilae(سمت چپ)                   ۴۲

 

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0