بررسی تاثیر نانو نقره و يون هاي گازي برعملکرد و اجزای عملکرد گیاه ریحان : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

بررسی تاثیر نانو نقره و يون هاي گازي برعملکرد و اجزای عملکرد گیاه ریحان : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد.مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان”بررسی تاثیر نانو نقره و يون هاي گازي برعملکرد و اجزای عملکرد گیاه ریحان ” با گرایش زراعت و اصلاح نباتات و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده بررسی تاثیر نانو نقره و يون هاي گازي برعملکرد و اجزای عملکرد گیاه ریحان:

به منظور بررسی تاثير نانو نقره و یون های گازی بر عملكرد و اجزاي عملكرد گياه ريحان در سال ۱۳۹۱ آزمایشی به صورت فاکتوریل در قالب طرح کاملا تصادفی در ۹ تیمار و سه تکرار اجرا گردید . تیمار های آزمایش شامل کاربرد محلول پاشی با نانو نقره در سه سطح (۰ ،۶۰ و۱۲۰ پی پی ام) و اعمال یون های گازی در سه سطح (بدون یون گازی، یون گازی تک قطبی مثبت و یون گازی تک قطبی منفی) بودند.

نتایج نشان داد که یون هاي گازی تک قطبی مثبت بر شاخص های عملكردي ريحان اثر مثبت داشته و برعكس یون هاي گازی تک قطبی منفي اثر منفي دارد. اثر محلول پاشي با غلظت های مختلف نانو نقره بر صفات اندازه گیری شده معنی دار نبود. بیشترین مقدار وزن تر قسمت خوراکی مربوط به تيمار محلول پاشی نانو نقره با غلظت ۶۰ پی پی ام  + یون گازی تک قطبی مثبت (۷/۲۴ گرم) و کمترین وزن مربوط به تيمار محلول پاشی نانو نقره با غلظت ۶۰ پی پی ام  + یون گازی تک قطبی منفی (۴۳/۱۳ گرم) بود. اين در حالي است كه عدم اختلاف معنی دار بین سه تیمار یون گازی مثبت و تیمار یون گازی مثبت + محلول پاشی با نانو نقره با غلظت ۶۰ پی پی ام و تیمار محلول پاشی با نانو نقره با غلظت ۱۲۰ پی پی ام نشان می دهد که می توان در شرایط محدودیت امکان تولید یون های گازی از محلول پاشی با نانو نقره با غلظت ۱۲۰ پی پی ام بجای اعمال تیمار یون های گازی بهره گرفت و در صورتی که تولید محصول بیولوژیک مد نظر باشد یون های گازی را جایگزین کاربرد نانو نقره نمود.

 

 

مقدمه

ریحان یا شاهسپرم، به عنوان گیاهی مقدس شناخته شده است. هندو‌ها از این گیاه شفابخش در مراسم مذهبی خود استفاده می‌کنند. این گیاه درمان کاملی برای بسیاری از درد‌ها و بیماری‌ها به شمار می‌آید. این گیاه به دلیل رایحه خوشایند و خواص درمانی خود کشت می‌شود و استفاده ‌های صنعتی و خانگی متنوعی دارد. برگ ‌های ریحان منشأ و ریشه هندی دارند و برای بیش از ۵۰۰۰ سال بخشی از علم طب گیاهی بوده‌اند. استفاده از ریحان به عنوان یک گیاه دارویی از زمانهای قدیم رایج بوده، اما امروزه این گیاه ارزشمند وارد جریان زندگی روزانه شده و بیشتر به عنوان یک چاشنی در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد(Bagamboula و همکاران،۲۰۰۴ ).

نانو نقره یک دستاورد شگرف در عرصه تکنولوژی بوده که در عرصه های مختلف پرشکی، کشاورزی،  دامپروری، بسته بندی کاربرد دارد. نانو نقره به دو صورت پودر (کامپوزیت) و مایع (کلوئید) تولید می شود (Nagender Reddy، ۲۰۰۸).

يون هاي نقره در محلول هاي نانو نقره، به صورت كلوئيدي و در حالت سوسپانسيون قرار مي گيرند و خاصيت ضد باكتري، ضد قارچ و ضد ويروسي دارند. محلول هاي نانو نقره از يون هاي نقره در اندازه هاي ۱۰۰-۱۰ نانو متر تشكيل شده اند و در مقايسه با تركيبات ديگر پايداري شستشويي بيشتري دارند. يون هاي نقره به دليل اندازه كوچكي كه دارند، ضمن سطح تماس بيشتر با فضاي بيرون تاثير بيشتري بر محيط مي گذارند. مكانيزم  اثر نانو نقره بر میکروارگانیسم ها را ميتوان به ۴ شكل زير عنوان نمود:

الف)توليد اكسيژن فعال توسط نقره بر اثر خاصيت فتوكاتاليستي كه باعث تخريب غشاهاي سلولي ميكرو ارگانيسم مي شود.

ب)از بين بردن ميكرو ارگانيسم ها به وسيله ي دناتوراسیون[۱] كردن غشاهاي سلولي و تبديل پيوندهاي گوگردي SH- به SAg در غشاهاي پروتئيني ميكرو ارگانيسم ها

ج)افزايش تمايلات بار مثبت نقره در ابعاد نانو كه موجب اتصال به ميكرو ارگانيسم هاي داراي بار منفي شده كه اين مكانيزم  باعث تخريب غشاي سلولي ميكرو ارگانيسم مي شود.

د)در بعضي ميكرو ارگانيسم هايي كه تنفس آنها توسط آنزيم ها صورت ميگيرد،نانو نقره با از بين بردن آن آنزيم ها، مكانيزم تنفسي ميكرو ارگانيسم را مختل نموده و باعث مرگ آن مي شود (حاجي ميرزا بابا و همكاران،۱۳۹۰).

یون ها ذرات باردار موجود درهوا هستند که در طبیعت زمانی که انرژی بر مولکولی مانند دی اکسید کربن، اکسیژن، آب یا نیتروژن وارد می شود، باعث می گردد که یک الکترون از مولکول جدا شده و یک یون باردار مثبت به جا بگذارد. الکترون جدا شده خود را به نزدیکترین مولکول می چسباند و آن را تبدیل به یون باردار منفی می‌کند. این یون باردار منفی اکسیژن است که بهترین تأثیر را بر ما دارد. تحقیقات بخش کشاورزی آمریکا اخیراً ثابت کرده است که یونیزه کردن یک اتاق باعث می شود که ۵۲% گرد و غبار کمتری در هوا باشد و ۹۵% باکتری کمتری در هوا باقی می ماند (چرا که بیشتر آلاینده ها بر روی ذرات گرد و غبار موجود در هوا زندگی می کنند(Elkiey و همکاران، ۱۹۸۵).

افزايش عملكرد در واحد سطح و استفاده بهينه از عوامل توليد مستلزم تامين شرايط محيطي مناسب جهت رشدو نمو گياهان مي باشد. اين تحقيق  به اين دليل انجام گرديد تا مشخص گردد که آیا استفاده از عناصري همچون نقره كه بطور مستقيم در تغذيه و توليد مواد آلي در گياهان كاربردي ندارد مي تواند بطور غير مستقيم بر عوامل توليد اثر داشته باشد يا خير؟ در صورت مثبت بودن، مي توان نتيجه گرفت كه با استفاده از اين مواد مي توان از مواد غذايي در دسترس استفاده بهتري نمود و به افزايش بهره وري كمك كرد. همچنين استفاده از فاكتور هاي فيزيكي از قبيل افزايش غلظت يون هاي گازي موجود در هواي اطراف گياهان يا تك قطبي نمودن محيط با استفاده از اين يون ها در راستاي بهينه سازي محيط كشت محصولات  و در نهايت افزايش ميزان توليد در واحد سطح مد نظر مي باشد.نانو نقره به عنوان كليدي ترين عنصر در حذف ميكرو ارگانيسم ها و عوامل بيماري زا شناخته شده است. تحقيقات زيادي نشان داده كه يون هاي گازي به خصوص يون گازي تك قطبي منفي نيز به عنوان عامل موثري در حذف ميكرو ارگانيسم ها و عوامل بيماري زا در محيط مي باشد. همچنين در اغلب تجهيزاتي كه يون هاي گازي توليد مي نمايند از فيلتر هاي نانو نقره نيز استفاده مي گردد.لذا براي شناخت اثر متقابل اين دو عامل بر گياه ريحان اين تحقيق انجام گرديده است.

 

اهداف

با توجه به رشد روز افزون جمعت و نیاز به افزایش بهره وری در واحد سطح در کشاورزی و لزوم یافتن مکانیزم های فیزیکی و سازگار با محیط زیست این تحقیق با هدف بررسی اثر یون های گازی تک قطبی و نانو نقره بر اجزای عملکرد گیاه ریحان انجام شد.

 

 نتیجه گیری

هدف از اجرای آزمایش پی بردن به این مطلب بود که آیا استفاده از عناصري همچون نقره كه بطور مستقيم در تغذيه و توليد مواد آلي در گياهان كاربردي ندارد مي تواند بطور غير مستقيم بر عوامل توليد اثر داشته باشد يا خير؟ در صورت مثبت بودن، مي توان نتيجه گرفت كه با استفاده از اين مواد مي توان از مواد غذايي در دسترس استفاده بهتري نمود و به افزايش بهره وري كمك كرد. استفاده از فاكتور هاي فيزيكي جهت بهينه سازي محيط كشت محصولات  و در نهايت افزايش ميزان توليد در واحد سطح با اعمال تيمار يون هاي گازي مد نظر بود.

در این آزمایش ، تأثیر تیمار يون مثبت گازي در اكثر صفات نسبت به دیگر تیمار های يون گازي برتری داشت . تيمار يون گازي مثبت با توجه به ايجاد مناسب ترين محيط كشت دارای این برتری بود.

برتری تیمار يون گازي مثبت در صفاتی همچون ارتفاع بوته، قطر ساقه،عملكرد بيولوژيك،عملكرد مفيد و ميزان بيوماس نسبت به سایر تیمار ها قابل ذکر است.

برهمکنش و اثرات متقابل يون هاي گازي و سطوح مختلف نانو نقره  بر روی صفات وزن تر قسمت فوقاني و وزن تر قسمت خوراكي معني دار بود در حالي كه بر صفاتي همچون ارتفاع بوته و ميزان توليد ماده خشك معني دار نبود.

 

فهرست مطالب

چکیده. ۲

فصل اول.. ۳

مقدمه و اهداف… ۳

۱-۱- مقدمه.. ۳

۱-۲- اهداف… ۵

فصل دوم.. ۶

کلیات و بررسی منابع.. ۶

۲-۱- اهمیت کشاورزی… ۷

۲-۲- افزايش بهره وري در كشاورزي… ۷

۲-۳- تاریخچه استفاده انسان از گیاهان دارویی… ۸

۲-۴-  رابطه گیاهان دارویی و بیماری… ۹

۲-۵- ترکیبات مهم گیاهان دارویی… ۹

۲-۵-۱- اسانس ها: ۹

۲-۵-۲- آلکالوئیدها: ۹

۲-۵-۳- مواد تلخ مزه: ۹

۲-۵-۴- فلاونوئیدها: ۱۰

۲-۵-۵- تانن ها: ۱۰

۲-۵-۶- مواد لعاب‌دار: ۱۰

۲-۶- ويژگي هاي گياهان دارويي… ۱۰

۲-۷- ویژگی های گیاه ريحان.. ۱۱

۲-۷-۱- گياهشناسي… ۱۲

۲-۷-۲- خواص دارويي… ۱۲

۲-۷-۳- گل… ۱۳

۲-۷-۴- بذر. ۱۳

۲-۷-۵- برگ…. ۱۴

۲-۷-۶- ساقه.. ۱۴

۲-۷-۷- ريشه.. ۱۴

۲-۷-۸- تکثیر. ۱۴

۲-۸- خاک…. ۱۵

۲-۹- دما. ۱۶

۲-۱۰- آب… ۱۶

۲-۱۱- نور. ۱۷

۲-۱۲- مالچ: ۱۷

۲-۱۳- کوددهی: ۱۸

۲-۱۴- بادشكن: ۱۹

۲-۱۵- ترکيبات: ۱۹

۲-۱۶- مواد غذايی: ۲۰

۲-۱۷- ويتامين: ۲۰

۲-۱۸- نانو ذرات… ۲۰

۲-۱۹- روش های تولید نانو ذرات… ۲۱

۲-۲۰- سوابق تحقیق… ۲۲

۲-۲۰-۱- نانو ذرات نقره. ۲۲

۲-۲۰-۲- یون های گازی… ۲۶

فصل سوم.. ۲۷

مواد و روش ها. ۲۷

۳-۱- زمان اجرای آزمایش…. ۲۸

۳-۲-مشخصات محل اجرای طرح.. ۲۸

۳-۳-  مشخصات خاک وآب مورد استفاده آزمایش…. ۲۸

۳-۴- آماده سازی  و کاشت… ۲۹

۳-۵- مشخصات رقم مورد استفاده در آزمایش…. ۲۹

۳-۶- یون های گازی مورد استفاده در آزمایش…. ۳۰

۳-۷- خصوصیات نانو نقره مورد استفاده در آزمایش…. ۳۱

۳-۸- آبیاری… ۳۱

۳-۹- آفات و بیماریها. ۳۲

۳-۱۰- مشخصات طرح آزمایشی… ۳۲

۳-۱۲- صفات مورد بررسی… ۳۳

۳-۱۲-۱- ارتفاع بوته.. ۳۳

۳-۱۲-۲- قطر ساقه.. ۳۳

۳-۱۲-۳- وزن تر قسمت فوقانی… ۳۳

۳-۱۲-۴-وزن تر قسمت خوراکی… ۳۳

۳-۱۲-۵- وزن خشک قسمت خوراکی… ۳۳

۳-۱۲-۶- وزن خشک قسمت فوقانی… ۳۳

۳-۱۳- روش تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات… ۳۴

فصل چهارم.. ۳۵

نتایج و بحث… ۳۵

۴-۱- ارتفاع بوته.. ۳۶

۴-۱-۱- اثرات یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر ارتفاع بوته.. ۳۶

۴-۱-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر ارتفاع بوته.. ۳۷

۴-۲- قطر ساقه اصلي… ۳۷

۴-۲-۱- اثر يون هاي گازي و غلظت هاي مختلف نانو نقره بر قطر ساقه اصلي… ۳۷

۴-۲-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر قطر ساقه اصلي… ۳۸

۴-۳- وزن تر قسمت فوقاني… ۳۹

۴-۳-۱- اثر يون هاي گازي و غلظت هاي مختلف نانو نقره بر وزن تر قسمت فوقاني… ۳۹

۴-۳-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر وزن تر قسمت فوقاني… ۴۰

۴-۴- وزن خشك قسمت فوقاني… ۴۱

۴-۴-۱- اثر يون هاي گازي و غلظت هاي مختلف نانو نقره بر وزن خشك قسمت فوقاني… ۴۱

۴-۴-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر وزن خشك قسمت فوقاني… ۴۱

۴-۵- وزن تر قسمت خوراکی… ۴۲

۴-۵-۱- اثر يون هاي گازي و غلظت هاي مختلف نانو نقره بر وزن تر قسمت خوراکی… ۴۲

۴-۵-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر وزن تر قسمت خوراکی… ۴۳

۴-۶- وزن خشك قسمت خوراکی… ۴۴

۴-۶-۱- اثر يون هاي گازي و غلظت هاي مختلف نانو نقره بر وزن خشك قسمت خوراکی… ۴۴

۴-۶-۲- اثر متقابل یون های گازی و غلظت های مختلف نانو نقره بر وزن خشك قسمت خوراکی… ۴۵

۴-۷- ضریب همبستگی بین صفات… ۴۹

فصل پنجم.. ۵۱

نتیجه گیری و پیشنهادات… ۵۱

منابع و مآخذ: ۵۴

 

 

فهرست جداول

جدول شماره ۲-۱: موادغذايي موجود در ريحان.. ۲۰

جدول شماره ۲-۲: املاح غذايي و ويتامين موجود در ريحان.. ۲۰

جدول شماره ۳- ۱: صفات فیزیکی و شیمیایی خاک مورد استفاده درآزمایش…. ۲۸

جدول شماره ۳- ۲: نتيجه آزمون آب مورد استفاده درآزمایش…. ۲۹

جدول شماره ۳-۳: خصوصيات  فيزيكي نانو نقره مورد استفاده در آزمايش…. ۳۱

جدول شماره  ۴-۱: میانگین مربعات تجزیه واریانس صفات مورد بررسی… ۴۶

جدول شماره  ۴-۲: مقایسات میانگین اثر یون های گازی بر صفات مورد بررسی… ۴۷

 

فهرست اشكال و نمودار ها

شکل شماره ۳-۱: مولد خازنی یون های گازی… ۳۱

نمودار شماره ۴-۱ : تاثير يون گازي روي ارتفاع بوته.. ۳۷

نمودار شماره ۴-۲ : تاثير يون گازي روي قطر ساقه اصلي… ۳۸

نمودار شماره  ۴-۳ : تاثير يون گازي روي وزن تر قسمت فوقاني… ۴۰

نمودار شماره ۴-۴ : تاثير يون گازي بر وزن خشك قسمت فوقاني… ۴۲

نمودار شماره ۴-۵ : تاثير يون گازي روي وزن تر قسمت خوراکی… ۴۳

نمودار شماره ۴-۶ : تاثير يون گازي روي وزن خشك قسمت خوراکی… ۴۵

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0