روانشناسی ورزش و تاریخچه پیدایش آن: دانلود تحقیق رشته تربیت بدنی

روانشناسی ورزش و تاریخچه پیدایش آن: دانلود تحقیق رشته تربیت بدنی

تحقیق رشته تربیت بدنی با فرمت WORD و در۵۹ صفحه با موضوع روانشناسی ورزش و تاریخچه پیدایش آن نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است:

روانشناسی ورزش

تاريخچه و پيدايش روانشناسی ورزش:

وقتي مؤلفي بخواهد تاريخچه يكي از علوم را دوباره مطرح كند، ممكن است ريشه هاي مطالعه آن علم را در نزد فلاسفه يونان پيدا كند. ولي بايد قبول كرد كه در اين صورت خيلي دير ميتوان به نتيجه رسيد. در واقع لازم است مشخص شود كه محدود كردن ميدان مطالعه اي كه فرضيه هايي در آن باره مطرح شده يا مشاهدات و تجارب سيستماتيكي در آن مورد ساخته و پرداخته شده است، در موضوع و مطلب مورد نظر چه تأثيري مي تواند داشته باشد.

اگر چه ارسطو به مطالعه حيات روح پرداخته است، با اين حال روان شناسي علمي فقط از قرن نوزدهم آغاز شده و روان شناسي ورزش كه يكي از موارد استعمال خاص آن را تشكيل مي دهد، نمي تواند از سابقه بيشتري برخوردار باشد. هر چند كه فلاسفه يونان از بحث دربازه بازي هايي كه در المپ، دلف يا كورنت جريان داشت، غافل نبوده اند.

روانشناسی ورزش جنبه هاي رواني- اجتماعي:

نقش ورزش در جامعه كه به مطالعه تأثير جامعه در فرد و روابط موجود بين افراد و اعض اين جامعه مي پردازد. نمي تواند نسبت به ورزش بي علاقه باشد حداقل به اين ترتيب كه رقابت و چشم همچشمي از ميدان تحليل اين علم ناشي مي شود. وانگهي همانطوري كه در فصل مربوط به تاريخچه اشاره كرديم اساس روان شناسي اجتماعي تجربي در يكي از مطالعات نورمن تريپلت متأثر از يك وضعيت ورزشي قرار دارد.

تعداي از نتايج به دست آمده در روان شناسي اجتماعي اساسي براي مسئولين و فعالان محيط ورزشي قواعد عملي فراهم مي كند. ولي از طرف ديگر تحقيقات ويژه اي به وسيله محققيني از قبيل راينرمارتنز يا آلبرت كارون كه در روان شناسي اجتماعي مورد استفاده در ورزش تخصص گرفته اند يا به وسيله كسان ديگري از قبيل ژرارد كنيون يا جان لوي كه ضمن مطالعه جنبه هاي رواني- اجتماعي كشيده اند، در آمريكا انجام شده است.

درصد فعاليت هاي ورزشي:

هر چند اندازه گيري دقيق فعاليت هاي ورزشي بدليل عدم تعريف دقيق آن كاري بسيار ظريف و حساسي است، ولي جوانب مختلف امر نشان ميدهد كه بعد از ۱۹۸۵- ۱۹۷۵ به وطور محسوسي افزايش يافته است. اين امر معمولاً باتوجه به تعداد فدراسيون هاي مجاز و نتايج نظر خواهي و پرسش همگاني كه به وسيله انستيتوهاي متخصص صورت گرفته، ارزيابي مي شود.

در سال ۱۹۷۴، وزارت ورزش تعداد ۷ ميليون و درسال ۱۹۸۰ تعداد ۵/۹ ميليون ورزشكار سرشماري كرده است. اين ارقام نشانگر نوعي ارزيابي بيش از حد تعداد واقعي افرادي باشد كه  در كلوبهاي ورزشي ثبت نام مي كنند و به فعاليت هاي ورزشي مي پردازند زيرا شامل افرادي است كه براي اولين بار در فدراسيون هاي چند ورزشي مانند UNSS  و بار دوم در فدراسيون هاي تك ورزشي سرشماري و ثبت نام كرده اند.

روشناسی ورزش تأثير درجه طبقه اجتماعي در فعاليت ورزشي:

جوامع انساني به طبقات اجتماعي مختلف تقسيم مي شوند. هر كسي بر حسب حرفه خود برحسب بعضي معيارهاي اقتصادي برحسب تحصيلاتي كه انجام داده است و برحسب ثروت شخصي اش به فلان طبقه اجتماعي تعلق دارد و قانون آن كم و بيش از نوعي اعتبار و پرستيژ برخوردار است.

در فرانسه به منظور مشخص نمودن اين گروههاي اجتماعي اغلب محققان طبقه بندي INSEL را كه سلسله مراتب و درجات اجتماعي- حرفه اي تعريف مي كند قبول دارند. اين نوع طبقه بندي ها كه درحدود ۱۰ طبقه است در حد امكان همگن و متجانس مي باشند. يعني مركب  از افرادي قادر به حفظ روابط شخصي بين يكديگر و برخورداري از افكار مشابه و يكسان هستند.

اين طبقه بندي ها همچنين درجه بندي شده و در خور نوعي كه گذري ساده و عاري از ابهام مي باشند. نوع اشتغال ساعات بيكاري و روزهاي تعطيلي برحسب طبقات اجتماعي فرق مي كند و فعاليت ورزشي نيز از اين قاعده مستثني نمي باشد.

 

 

 

 

راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت، از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز  هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید، تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فابل روی دکمه خرید و دانلود  کلیک نمایید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0