بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی : پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی زراعت و اصلاح نباتات

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد. مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان”بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی ” با گرایش زراعت و اصلاح نباتات و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی:

برای تعیین روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب­زمینی با عملکرد و همبستگی بین صفات،  آزمایشی در قالب طرح بلوک­های کامل تصادفی با سه تکرار در مؤسسه تحقیقات اصلاح وتهیه نهال و بذر کرج در سال ۱۳۹۱ اجرا شد. تیمارهای آزمایشی شامل ۲۸ کلون مختلف سیب­زمینی با زمان رسیدگی متفاوت به همراه ارقام آگریا، مارفونا، ساتینا، ساوالان، کایزر و بورن بودند. صفات تعداد ساقه اصلی، ارتفاع بوته، قطر ساقه اصلی، تعداد روز تا غده دهی، متوسط تعداد غده در بوته، وزن متوسط غده، اندازه غده، عملکرد کل، عملکرد قابل­فروش، درصد ماده خشک، وزن مخصوص، درصد نشاسته، نسبت درصد قند احیا، رنگ گوشت و فرم غده بررسی شد.

نتایج نشان داد که بین کلون­ها برای اکثر صفات بررسی شده در سطح ۱%، اختلاف معنی­داری وجود داشت. بررسی همبستگی به روش ضریب همبستگی اسپیرمن نشان داد که دامنه همبستگی بین صفات مرتبط با کیفیت، بین ۹۹۸/۰ و ۳۹۷/۰- بوده که بیشترین همبستگی، بین میزان وزن مخصوص و درصد نشاسته و کم­ترین همبستگی، بین درصد ماده خشک و نسبت درصد قند احیا ثبت شد.

بررسی همبستگی به روش ضریب همبستگی پیرسون  نشان داد که دامنه همبستگی بین صفات کمی، بین ۹۵۸/۰ و ۳۳/۰- بوده که بیشترین همبستگی، بین عملکرد کل غده و عملکرد قابل­ فروش و کم­ترین همبستگی بین عملکرد قابل­ فروش و تعداد روز تا غده­دهی ثبت شد. صفت عملکرد قابل­ فروش و میزان نشاسته با عملکرد کل به­ترتیب بیشترین (۹۵۸/۰) و کم­ترین (۱۰۱/۰) همبستگی را داشت. همبستگی صفت تعداد روز تا غده­دهی با عملکرد کل و عملکرد قابل فروش منفی بود(۳۳/۰-).

نتایج بررسی روابط رگرسیونی به سه روش Forward، Backward و Stepwise انجام شد، نشان داد که نتایج حاصل از هر سه روش یکسان بوده و از بین صفات بعد از برداشت در سطح ۱% فقط صفت وزن غده وارد مدل شد و به دنبال آن در سطح ۵% رنگ گوشت و شکل غده نیز وارد مدل شدند همچنین از بین صفات قبل از برداشت، ارتفاع بوته و تعداد روز تا غده­دهی وارد مدل گردیدند. بیشترین اثر مربوط به وزن غده (۵۸/۵۲ درصد) و کمترین اثر مربوط به شکل غده (۵۱/۵ درصد) بوده است.

 

مقدمه

از هنگامی­که بشر پا به عرصه حیات گذاشت دائما با مسئله کمبود غذا دست به گریبان بوده و پیوسته مي­کوشید تا به­نحوی با گرسنگی مقابله نماید. انسان­ها ابتدا زندگی خود را با شکار حیوانات و استفاده از میوه­های جنگلی می­گذرانده و کم­کم با پیشرفت زمان به فکر استفاده بیشتر از مواهب الهی افتادند و اقدام به کشت­و­کار نمودند، با کاشت دانه­های غلات این منظور را عملی نموده تا اینکه مسئله گرسنگی برطرف گردید. ولی با ازدیاد جمعیت، زراعت غلات به تنهایی نتوانست جوابگوی نیاز بشر باشد و انسان را از خطر گرسنگی برهاند،از این­رو کمبود مواد غذایی و کثرت جمعیت در قرن شانزدهم میلادی از مسائل و مشکلات دولت­های آن زمان گردید.

بدین ­سبب کشورهایی چون اسپانیا و انگلیس متحمل مخارج گزافی شده و با روانه کردن کشتی­ها و ملوانان ورزیده درصدد پیدا کردن محصولات جدیدی بودند تا جوابگوی نیاز غذایی مردم آن کشورها باشد. بالاخره کاشفان اسپانیایی بین سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۳ میلادی موفق شدند سیب ­زمینی وحشی را از کشور پرو به اروپا ببرند که پس از زراعت و اصلاح نژاد آن، رقیب سرسختی برای غلات گردید به ­طوری­که امروزه یکی از مظاهر تمدن بشر مصرف سیب­زمینی است(کاظمی و همکاران، ۱۳۹۰). سیب­ زمینی یکی از مهمترین محصولاتی است که قسمت مهمی از نیازهای غذایی بشر را تامین می­نماید و با توجه به نقش و اهمیت آن شاید بتوان برخی از مشکلات کمبود انرژی در جیره غذایی مردم را تامین کرد. سیب­ زمینی از نظر میزان تولید سالانه بعد از برنج، گندم و ذرت در مقام چهارم جهان و از نظر کشورهای تولید کننده بعد از ذرت در رتبه دوم قرار دارد. سیب ­زمینی از نظر ارزش غذایی مهم بوده و هم ردیف گندم و برنج می­باشد (سبحانی، ۱۳۷۴). در کشور ما استعداد بالقوه­ای در زمینه رشد سیب­ زمینی وجود دارد. اگر الگوی مصرف جامعه به سمت این ماده غذایی متمایل گردد می­تواند در حد زیادی جایگزین مصرف گندم گردد. نظر به اهمیت سیب­ زمینی به عنوان یکی از مواد غذایی مهم در کشور و این­که استعداد فراوانی برای تولید این محصول استراتژیک وجود دارد لازم است تحقیقات و پژوهش­های تکمیلی به­ زراعی و به­نژادی در مورد آن انجام شود. آشنایی با صفات مختلف ازجمله عواملی است که می­بایست مورد توجه قرار گیرد. شناخت صفات موثر بر توليد و عملكرد مي­تواند در برنامه ­هاي اصلاحي و مديريت مزرعه كاربرد داشته باشد.

همچنين با در نظر گرفتن همبستگي بين صفات مي­توان از آنها به عنوان ملاك­هاي انتخاب ارقام مناسب در مزرعه بهره برد. ضريب همبستگي رابطه متقابل صفات مختلف گياهي و صفاتي كه مبناي انتخاب براي اصلاح عملكرد مي­باشند را مشخص مي­كند. اگر همبستگي بين عملكرد و يك صفت به علت اثر مستقيم صفت باشد، مي­توان آن صفت را به منظور اصلاح عملكرد انتخاب نمود، اما اگر همبستگي به صورت غير­مستقيم باشد در آن­صورت عمل انتخاب را بايد برروي صفتي انجام داد كه باعث اثر غير­مستقيم شده است ضمنا انتخاب صفات كمي بعد از دورگ­ گيري به­علت تداخل اثرات محيطي و ژنتيكي كار مشكلي بوده و ميزان موفقيت در انتخاب بستگي به اثرات ژن و وراثت­پذيري صفات انتخاب شده دارد.

 

اهداف بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی:

شناخت صفات موثر بر توليد و عملكرد مي­تواند در برنامه­هاي اصلاحي و مديريت مزرعه كاربرد داشته باشد. همچنين با در نظر گرفتن همبستگي بين صفات مي­توان از آنها به عنوان ملاك­هاي انتخاب ارقام مناسب در مزرعه بهره برد. ضريب همبستگي رابطه متقابل صفات مختلف گياهي و صفاتي كه مبناي انتخاب براي اصلاح عملكرد مي­باشند را مشخص مي­كند. اگر همبستگي بين عملكرد و يك صفت به علت اثر مستقيم صفت باشد، مي­توان آن صفت را به منظور اصلاح عملكرد انتخاب نمود، اما اگر همبستگي به صورت غير­مستقيم باشد در آن صورت عمل انتخاب را بايد برروي صفتي انجام داد كه باعث اثر غير­مستقيم شده است ضمنا انتخاب صفات كمي بعد از دورگ­گيري به علت تداخل اثرات محيطي و ژنتيكي كار مشكلي بوده و ميزان موفقيت در انتخاب بستگي به اثرات ژن و وراثت­پذيري صفات انتخاب شده دارد.

اهداف اصلاحی در میان کشورهای مختلف متفاوت می­باشد ولیکن در تمامی برنامه­ها احتمالا انتخاب برای عملکرد بالا، رسیدگی و دوره خواب مناسب، مشخصاتی از غده که روی کیفیت و مناسب بودن آنها برای مصارف خاص مؤثر باشند و مقاومت به استرس­های زنده و غیر­زنده درنظر گرفته خواهد شد. اهداف اصلاحی سیب­زمینی همچنین می­تواند شامل صفاتی باشد که ارزش صادراتی آن را افزایش دهد. در این خصوص واریته­های جدید می­بایست برای صفات مختلف کشور هدف نیز مورد ارزیابی قرار گیرند. از نکات کلیدی که یک اصلاح­گر می­بایست در تصمیم­گیری­ها مدنظر داشته باشد عبارتند از: ژرم­پلاسم و روش اصلاحی مورد استفاده، روش تکثیر ارقام اصلاح شده (رویشی یا از طریق بذر حقیقی سیب­زمینی)، امکان تغییر ژنتیکی ارقام اصلاحی و چگونگی دست­یابی به مقاومت پایدار در مقابل آفات و بیماری­ها (استریک و ورسما [۱]، ۱۹۹۹و بنربال و همکاران [۲]، ۲۰۰۳).

شناسایی بهترین کلون­ها و به­دنبال آن معرفی آنها به­عنوان رقم مناسب برای هرمنطقه بایستی به ­عنوان جزء اولیه در اولویت مدیریت زراعی قرار گیرد، زیرا با وجود بهبود سایر عوامل زراعی و موثر در تولید و در صورت نداشتن کلون و ارقام مناسب منطقه نمی­توان انتظار عملکرد بالا و کیفیت مناسب را داشت. غالبا ارقام جدید به­دلیل این­که عملکردشان در آزمایشات مقایسه عملکرد ارقام، بیشتر از ارقام متداول بوده، معرفی می­گردند. ارقام جدید امکان دارد از نظر عملکرد با ارقام قدیمی مشابه باشند ولی از نظر کیفیت و امکان فراوری نسبت به ارقام قدیمی برتری دارند. در انتخاب و دست­یابی به ارقام برتر، شناخت صفات،توارث­پذیری و رابطه آنها با یکدیگر می­تواند به محقق در رسیدن به هدف یاری نماید و باعث تسریع مراحل ارزیابی گردد. لذا در این تحقیق تعیین همبستگی، توارث­پذیری عمومی و روابط بین صفات از اهداف مهم اجرای پروژه بود که متعاقب آن کلون­های برتر از نظر عملکرد، رنگ گوشت و فرم غده جهت مصارف خوراکی و کلون­های مناسب فرآوری (ماده خشک، وزن مخصوص و قند احیای مناسب) شناسایی گردیدند. ضمنا تعیین قرابت بین کلون­ها بر اساس خصوصیات فنوتیپی نیز صورت گرفت تا درصورت نیاز برای جایگزینی کلون­ها و یا استفاده در برنامه­های اصلاحی مورد استفاده قرار گیرد.

 

فهرست مطالب بررسی همبستگی و روابط رگرسیونی بین صفات مختلف سیب زمینی:

۱- مقدمه ۱
۱-۱- تاریخچه (خاستگاه و پراکنش سیب ­زمینی ۳
۱-۲- ترکیبات غده سیب­ زمینی ۴
۱-۳- سطح زیر­کشت، میزان تولید و عملکرد سیب­ زمینی کشور ۶
۱-۳-۱- سطح زیر­کشت ۶
۷
۱-۳-۳- عملکرد در هکتار ۸
۱-۴- تولید جهانی سیب­ زمینی ۸
۱-۵- سطح زیر­کشت جهانی ۹
۱-۶- مصرف سیب ­زمینی ۱۰
۱-۷ – گیاه شناسی ۱۱
۱-۸- مورفولوژی سیب­ زمینی ۱۲
۱-۸-۱- ریشه ۱۲
۱-۸-۲- استولون ۱۳
۱-۸-۳- ساقه ۱۳
۱-۸-۴- برگ ۱۳
۱-۸-۵- غده ۱۴
۱-۸-۶- گل آذین، میوه و گل ۱۴
۱-۹- اهداف اجرای این طرح ۱۴
۲- بررسی منابع ۱۶
۲-۱ تنوع صفات زراعی در گیاه سیب­زمینی ۱۷
۲-۲ – خصوصیات فیزیکوشیمیایی غده ۲۱
۲-۳ – همبستگی بین صفات ۲۷
۲-۴- وراثت­پذیری عمومی ۳۲
۲-۵- روابط رگرسیونی ۳۴
۲-۶- تجزیه به عامل­ها ۳۵
۳ – مواد و روشها  ۳۶
۳-۱- موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقلیمی محل اجرای طرح ۳۷
۳-۲- نمونه­برداری خاک ۳۷
۳-۳- تیمار و طرح آزمایشی ۳۷
۳-۴- کاشت ۳۸
۳-۴-۱- عمليات تهيه و آماده­سازي زمين ۳۸
۳-۴-۲- تهیه بذر ۳۸
۳-۵- داشت ۳۸
۳-۵-۱-  آبیاری ۳۸
۳-۵-۲- مبارزه با علف­های هرز ۳۸
۳-۵-۳- خاک­دهی پای بوته ۳۹
۳-۵-۴- مبارزه با آفات و بیماری­ها ۳۹
۳-۶- برداشت ۳۹
۳-۷- مراحل نمونه ­برداری و اندازه­ گیری­ها ۳۹
۳-۷-۱- گروه ­بندی فرم غده ۳۹
۳-۷-۲- نحوه اندازه‌گيري وزن مخصوص ۴۰
۳-۷-۳- نحوه طبقه­بندی کلون­ها بر اساس ماده خشک غده ۴۰
۳-۷-۴- نحوه محاسبه درصد نشاسته ۴۱
۳-۷-۵- نحوه محاسبه درصد نسبی قند احیا ۴۱
۳-۷-۶- نحوه محاسبه روز تا غده­ دهی ۴۱
۳-۷-۷- نحوه محاسبه عملکرد کل غده ۴۱
۳-۷-۸- نحوه محاسبه عملکرد قابل فروش غده ۴۲
۳-۷-۹- نحوه کدبندی رنگ گوشت ۴۲
۳-۷-۱۰- نحوه محاسبه توارث­ پذیری عمومی صفات ۴۲
۳-۸- تجزیه آماری داده­ها ۴۳
۳-۸-۱- نحوه تجزیه خوشه­ای (­کلاستر ۴۳
۴ – نتایج و بحث  ۴۴
۴-۱ – قطر ساقه، تعداد ساقه اصلی و ارتفاع بوته ۴۵
۴-۲- متوسط تعداد غده در بوته، وزن غده و تعداد روز تا غده­دهی ۴۸
۴-۳ – عملکرد غده، عملکرد قابل فروش، فرم غده و رنگ گوشت ۵۲
۴-۴ – درصد ماده خشک، وزن مخصوص، درصد نشاسته و نسبت درصد قند احیا ۵۶
۴-۵- وراثت­پذیری عمومی صفات ۶۰
۴-۶- همبستگی بین صفات ۶۲
۴ – ۷ – تجزیه خوشه ­ای داده ­ها (­کلاستر ۶۵
۴ – ۸ – تجزیه به عامل­ها ۶۸
۴ – ۹ – تجزیه رگرسیون ۷۳
نتیجه گیری  ۷۵
پیشنهادات ۷۷
منابع و مآخذ ۷۸
Abstract…………………………………………………………………………….. ۸۸

فهرست جداول

جدول ۱-۱ – ترکیبات عمده غذایی در ۱۰۰ گرم سیب­ زمینی (صورتی زنجانی، ۱۳۸۰)…………….. ۶
جدول ۱-۲- برترین کشورهای تولید کننده سیب­ زمینی در جهان (فائو، ۲۰۱۱)………………………… ۹
جدول ۱-۳- ده کشور دارنده بیشترین سطح زیر­کشت سیب­ زمینی در جهان ( فائو، ۲۰۱۱)……….. ۱۰
جدول ۳-۱ – خصوصیات خاک مزرعه محل آزمایش از عمق صفر تا ۳۰ سانتی­متری……………… ۳۷
جدول ۳- ۲- نحوه رتبه‌بندي اندازه غده‌هاي کلون­های مورد بررسی ۴۰
جدول ۳ – ۳ – طبقه­بندی کلون­ها بر اساس درصد ماده خشك غده ۴۱
جدول ۳- ۴- نحوه رتبه‌بندي رنگ گوشت کلون­های مورد بررسی در آزمایش ۴۲
جدول ۴ – ۱ – تجزیه واریانس مربوط به صفات قطر ساقه، تعداد ساقه اصلی و ارتفاع بوته…….. ۴۶
جدول ۴-۲- مقایسه میانگین ارقام و کلو­ن­های مختلف سیب ­زمینی درخصوص صفات قطر ساقه، تعداد ساقه اصلی و ارتفاع بوته در سطح ۱% با استفاده از آزمون دانکن ۴۷
جدول ۴ – ۳ – تجزیه واریانس مربوط به تعداد غده، وزن غده و تعداد روز تا غده دهی ۵۰
جدول ۴-۴- مقایسه میانگین ارقام و کلو­ن­های مختلف سیب­زمینی درخصوص صفات متوسط تعداد غده در بوته، وزن غده و تعداد روز تا غده دهی در سطح ۱% با استفاده از آزمون دانکن ۵۱
جدول ۴ – ۵ – تجزیه واریانس مربوط به عملکرد غده، عملکرد قابل فروش، فرم غده و رنگ گوشت… ۵۴
جدول ۴-۶- مقایسه میانگین ارقام و کلو­ن­های مختلف سیب­زمینی درخصوص صفات عملکرد غده، عملکرد قابل فروش­، فرم غده و رنگ گوشت در سطح ۱% با استفاده از آزمون دانکن…………….. ۵۵
جدول ۴– ۷ – تجزیه واریانس مربوط به صفات درصد ماده خشک، وزن مخصوص، درصد نشاسته و نسبت درصد قنداحیا ۵۸
جدول ۴-۸- مقایسه میانگین ارقام و کلو­ن­های مختلف سیب­زمینی درخصوص صفات درصد ماده خشک، وزن مخصوص، درصد نشاسته و نسبت درصد قند احیا. در سطح ۱% با استفاده از آزمون دانکن ۵۹
جدول ۴-۹- میزان توارث­پذیری عمومی صفات در کلون­های مختلف و ارقام شاهد مورد مطالعه ۶۲
جدول ۴ – ۱۰ – همبستگی بین صفات مختلف سیب­زمینی در کلون­های مورد آزمایش ۶۴
جدول ۴ – ۱۱ – ماتریس مولفه ­های اصلی صفات اندازه­گیری شده ۷۰
جدول ۴ – ۱۲ – ماتریس چرخش دهنده عامل­ها ۷۰
جدول ۴ – ۱۳ – ماتریس مولفه­ های چرخش یافته ۷۱
جدول ۴ – ۱۴ – میزان واریانس مشترک و اختصاصی برای هر صفت ۷۲
جدول ۴ – ۱۵ – مقادیر ویژه، درصد واریانس و واریانس تجمعی عامل­ها ۷۲

 

فهرست اشکال و نمودارها

نمودار ۱-۱- توزیع سطح کشت سیب ­زمینی استان­های مهم تولیدکننده نسبت به کل کشور در سال زراعی ۹۰-۱۳۸۹ ۷
نمودار ۱-۲- توزیع میزان تولید سیب­ زمینی استان­های مهم تولیدکننده نسبت به کل کشور سال زراعی ۹۰-۱۳۸۹ ۸
شکل ۱-۳ – روند تولید سیب ­زمینی در کشورهای جهان طی سالهای ۲۰۰۷-۱۹۹۱٫٫٫ ۹
شکل ۱-۴ –  روند سرانه مصرف سیب­ زمینی در ایران و جهان در بازه ۱۹۹۰-۲۰۰۹٫ ۱۱
نمودار ۴ – ۱ – دندروگرام تجزیه خوشه ­ای براساس صفات کمی ۶۶
نمودار ۴ – ۲ – دندروگرام تجزیه خوشه ­ای بر اساس صفات مرتبط با کیفیت ۶۷
نمودار ۴ – ۳ – دندروگرام تجزیه خوشه ­ای بر اساس کلیه صفات ۶۸

 

 

 

 

 

مسترداک | آموزش زبان انگلیسی | اپلیکیشن | بانک اطلاعات | برنامه نویسی و طراحی وب سایت | قالب و افزونه | پایان نامه دکترا | تاریخ | تربیت بدنی | جغرافیا | حسابداری | حقوق | رشته های پزشکی | پزشکی | روانشناسی | زبان و ادبیات فارسی | علوم تربیتی | فقه و مبانی حقوق اسلامی | کشاورزی | کلام تطبیقی | مدیریت | پایان نامه کارشناسی | پایان نامه کارشناسی ارشد | تربیت بدنی | علوم انسانی | اقتصاد | تاریخ | باستان شناسی | جغرافیا | حقوق | رشته حسابداری | روانشناسی | زبان و ادبیات عربی | زبان و ادبیات فارسی | علوم اجتماعی | علوم تربیتی | علوم سیاسی | فقه و حقوق اسلامی | کتابداری و اطلاع رسانی | مدیریت | علوم پایه | زمین شناسی | زیست شناسی | شیمی | فنی و مهندسی | برق | صنایع غذایی | عمران | کامپیوتر و فناوری اطلاعات | کشاورزی | هنر و معماری | معماری | پروژه آموزشی | تحقیق و جزوات آموزشی | ترجمه مقالات ISI | طرح توجیهی | کتاب | گزارش کارآموزی | نرم افزار |

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0