تاثیر رهبری همنوا بر مدیریت جانشين پروری در شبکه یک سیما : پایان نامه ارشد مدیریت دولتی

تاثیر رهبری همنوا بر مدیریت جانشين پروری در شبکه یک سیما : پایان نامه ارشد مدیریت دولتی

پایان نامه ای که به شما همراهان صمیمی فروشگاه مسترداک معرفی میگردد از سری پایان نامه های جدید رشته مديريت دولتی و با عنوان تاثیر رهبری همنوا بر مدیریت جانشين پروری در شبکه یک سیما   در ۹۲ صفحه با فرمت Word (قابل ویرایش) در مقطع کارشناسی ارشد تهیه و نگارش شده است. امیدواریم مورد توجه کاربران سایت و دانشجویان عزیز مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های جذاب مدیریت قرار گیرد.

مقدمه پایان نامه تاثیر رهبری همنوا بر مدیریت جانشين پروری در شبکه یک سیما:

سازمان ها ی پیشرو در دنیای امروز، با درک تعاملات متقابل سازمان ، کیفیت، منابع انسانی کیفی و مدیریت اثربخش، رمز موفقیت خود را در بکارگیری شیوه های نوین مدیریتی و کیفیتی با بهره مندی از انسان های فرهیخته دانسته و بر این باورند که دارایی ارزشمندی که برای آنها مزیت رقابتی ایجاد می کند، کارکنان باکیفیت است و تنها همین انسان ها هستند که سازمان را در صحنه رقابت پیشتاز نگاه داشته و کلیدی طلایی در آن عرصه به شمار می روند(اقبال و همکاران، ۱۳۸۷) .

در اين فصل به بررسي كليات تحقيق پرداخته شده است. ابتدا مساله اصلي تحقيق بيان مي گردد و سپس اهميت و ضرورت تحقيق مورد بررسي قرار مي گيرد و در ادامه به اهداف اساسي تحقيق، فرضیات تحقيق و قلمرو تحقيق پرداخته شده و در انتها نيز واژه ها و اصطلاحات تخصصي تعريف مي شود.

 

بیان مسئله

گسترش سریع جهانی شدن، فشارهای زیادی بر سازمان ها وارد می آید و بسیاری از مدیران می آموزند که یکی از ویژگی های سازمان های موفق، توانایی آنها در شناسایی، پرورش و استفاده ی بهینه از افراد مستعد رهبری است (بارنر، ۲۰۰۶). چنین رهبرانی می توانند اهداف راهبردی و بلند مدت سازمان را تشخیص داده و محقق سازند (رومجکو، ۲۰۰۸). از این رو در برخی سازمان ها، طرح های مدیریت جانشين پروری برای اطمینان از تداوم رهبری موفق، اجرا می شود؛ مدیران ارشد این سازمان ها اعتقاد دارند که جانشین پروری، موفقیت آینده ی سازمان را تضمین می کند

اگر چه جانشین پروری در ابتدایی ترین تعریف خود به عنوان «تعیین رهبران آینده» تعریف می گردد؛ اما در واقع این برنامه ریزی به مثابه فراگرد ارادی برای اطمینان از تداوم رهبری در منصب های کلیدی، حفظ و توسعه ی سرمایه ی معنوی و دانشی برای آینده و تشویق افراد به توسعه، از راهبرد کلان برنامه ریزی نیروی انساین نشأت می گیرد (هلتون و جاکسون، ۲۰۰۷). در این فراگرد نظام یافته، پرورش شخصی و حرفه ای با راهبرد ترکیب می شود و این اطمینان به دست می آید که سازمان آماده است تا هر پست مهمی را که خالی می شود؛ در زمان مناسب، با افراد مناسب پر کند (کریسی، ۲۰۰۵). در این فراگرد، شایستگی های ضروری معین می شود و سپس بر آن مبنا، خزانه استعاد های انسانی برای اطمینان از تداوم رهبری برای منصب های کلیدی فراهم می شود (هلتون و جکسون، ۲۰۰۷). و سازمان اطمینان می یابد که به منظور پر کردن نقش های مهم درون سازمان، به تدریج کاردانی استخدام شده و پرورش می یابد.

از سوی دیگر، از وظايف اصلي رهبران، ايجاد احساس خوب در افرادي است كه آنها را رهبري مي كنند و اين امر زماني اتفاق مي افتد كه يك رهبر، طنيني مثبت ايجاد كند و بهترين انرژي را در اعضا آزاد كند. پس كار اصلي رهبري در اين مرحله، توجه به جنبه هيجاني است. اين رهبري هر چند معمولاً نامرئي است و به همين دليل اغلب مورد بي توجهي قرار مي گيرد، اما براي موفقيت در رهبري اهميت فراواني دارد و موفقيت آن تأييدي بر ساير موفقيت هاي رهبري سازمان است.

يكي از شاخص های اصلي مورد نياز سازمان های موفق رهبران همنواست (ابراهیمی، ۲۰۰۷). رهبري همنوا بسيار شبيه به رهبري معنوي است. اين شيوه رهبري توانايي رهبران با هوش هيجاني بالا به شنيدن احساسات منفي كاركنان و ابراز همدردي با آنان را بيان مي كند. پژوهش دانيل گولمن و همكارانش (۱۹۹۰)، در بيمارستان هاي كانادا ضمن بررسي رفتارها و نگرش هاي پرستاران بيان مي كند كه شيوه رهبري همنوا اثرات منفي را كاهش و در طول زمان به لحاظ ساختاري تغيير مي كند .

رهبری همنوا دارای داراي شش شيوه به شرح ذيل است:

رهبري بصير: در اين شيوه، رهبر به كمك اشتراك دانش و نفوذي كه ديگران را براي عمل و نوآوري قدرتمند مي كند، مردم را به سمت آرمان هايشان سوق مي دهد.

رهبري مربي گر: در آن تمركز بر بالندگي ديگران است.

رهبري پيوند جويانه: در اين شيوه، رهبر ارتباط بسيار قوي با ديگر كاركنان دارد.

رهبري مردم سالار: در اينجا رهبر همه را به اجماع يا اتفاق نظر در نوآوري، كارگروهي و همكاري تشويق مي كند.

دو شيوه ديگر رهبري ناهماهنگ ناميده مي شوند و در صورتي كه به جا استفاده شوند در رهبري همنوا مؤثراند و در غير اين صورت اثر منفي مي گذارند. يكي شيوه رهبري پيشتازانه  كه براي دستيابي به استاندارد هاي بالا به كاركنان فشار وارد مي كند و هزينه هاي عاطفي كاركنان را افزايش مي دهد و ديگري شيوه رهبري آمرانه كه در آن رهبران، مديراني تعيين كننده براي همه امور هستند و مشاركت وجود ندارد. گولمن رهبري همنوا را در يك جمله چنين بيان مي كند ” هنر متقاعد كردن مردم براي رسيدن به يك هدف مشتركي كه براي آن كار مي كنند و نه سلطه بر آنها” رهبران مؤثر كساني هستند كه حداقل چهار شيوه رهبري يا بيشتر را دارند و توانايي تغيير شيوه را در موقعيت هاي مختلف براي خود تقويت كرده اند (وینگر، ۲۰۱۰، فارید، ۲۰۱۱). با توجه به مطالب ذکر شده این تحقیق در صدد بررسی تاثیر رهبري  همنوا بر مدیریت جانشين پروري در شبکه یک سیما می باشد.

 

ضرورت و اهمیت تحقیق تاثیر رهبری همنوا بر مدیریت جانشين پروری

در شرایط کنونی، برنامه ریزی جانشين پروری  بسیار جدی است؛ زیرا؛ روش های کاری جدید و تغییرات آنی، نیروی کار چند نسله و کبود استعاد انسانی در دنیای امروز، چالش های جدیدی را در بازار سرمایه ی انسانی به وجود آورده اند. در واقع، این برنامه ریزی، ابزاری است که نیازهای آتی سازمان را به کارکنان برآورده می نماید و تعدای نامزد جانشینی را برای هر یک از منصب های حساس سازمان در نظر می گیرد و روند ارتقای کیفیت این نامزد ها، از جنبه ی شایستگی ها و مهارت ها تمرکز می نماید و افراد را برای رهبری آماده می نماید. سازمان صدا سیما نیز مطمئناً نیاز به رهبران موفق برای پیشبرد اهداف مهم سازمانی خویش می باشد، در این بین شبکه یک صدا و سیما به دلیل اهمیت سیاست های کلان صدا و سیما و نقش حساسی که دارد این اهیمت را دوچندان می کند بنابر این ایت حقیق به دنبال بررسی تاثیر رهبري  همنوا بر مدیریت جانشين پروری در شبکه یک سیما می باشد ا و امید است که نتایج این تحقیق بتواند در آینده رهبران این سازمان تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

 

 

0/5 (0 Reviews)
مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0