ماجرای ملی شدن صنعت نفت ایران : دانلود رایگان تحقیق رشته تاریخ

انقلاب صنعتی در اروپا (قبل و بعد از آن): دانلود تحقیق رشته تاریخ

تحقیق رشته تاریخ با فرمت WORD و در۲۱  صفحه با موضوع ماجرای ملی شدن صنعت نفت ایران نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است:

مقدمه ای پیرامون ملی شدن صنعت نفت ایران

روز شنبه ۲۷ اوت سال ۱۸۵۹، در نقطه‌اي به نام تيتوسويل واقع در ايالت «پنسيلوانيا»، «ادوين دريك» انقلابي را آغاز كرد كه بيش از يك قرن اقتصاد جهاني را تحت تأثير خود قرار داده است.

تاريخچه نفت در ايران

اصلي ترين مادة انرژي زا در حال حاضر «نفت» است: اگر در عالم خيال «نفت» را از چرخة حيات تكنولوژي حذف كنيم چه باقي مي ماند مطمئناً؛ هواپيماها بازمي‌ايستند؟ حركت قطارها متوقف مي شود

در كشاكش ملي شدن صنعت نفت

مصدق  با علاقه زايدالوصفي كه به ملي كردن صنعت نفت داشت باعث شد قانون ملي كردن در ۳۰ آوريل ۱۹۵۱ از تصويب مجلس بگذرد. ايران در سال ۱۹۵۰ فقط حدود ۱۶ ميليون دلار دقيقاً نصف بودجه ملي بابت حق امتياز نفت دريافت مي كرد.

اما اين همه آن چه كه درباب نفت بود نيست زماني كه بحث بر سر لايحه طولاني شد و كار كم كم به بن بست رسيد، دكتر فاطمي پيشنهادي را ابتدا با مصدق و سپس به اشارة او بود كه در جمع نمايندگان جبهه ملي مطرح نمود و آن عبارت بود از پيشنهاد ملي شدن كه مورد موافقت اكثر نمايندگان قرار گرفت. و «مصدق» پيشنهاد را از آن دكتر فاطمي مي داند و چه تلاشهايي كه انجام نداد.

 

اما اين همه و همة آنچه گذشت نبود چرا كه پس از تصويب قانون ملي شدن صنعت نفت و نخست وزيري دكتر مصدق با سرعت مذاكرات نفتي در همان سال اول به بن بست رسيد، در داخل نيز بن بست مسألة نفت موجب جان گرفتن و تجاسر وابسته با استبدادمدار، ولي مردم فريب شده رفتار مصدق با مخالفين از هر درجه‌اي و سعه صدري كه نشان داد و از همان آغاز زمامداري دست مخالفين را بازگذاشت.

فهرست مطالب

عنوان                                                                     صفحه

الف) مقدمه                                                               ۲-۱

ب) تاریخچه نفت در ایران                                            ۴-۳

ج) در کشاکش ملی شدن صنعت نفت                              ۱۹-۵

د) منابع                                                                   ۲۰

 

راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت، از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز  هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید، تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فابل روی دکمه خرید و دانلود  کلیک نمایید.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0