مکانیک خاک و مهندسي پي يا ( ژئوتكنيك ) : دانلود تحقیق مکانیک خاک

مکانیک خاک و مهندسي پي يا ( ژئوتكنيك ) : دانلود تحقیق مکانیک خاک

تحقیق رشته مکانیک خاک با فرمت WORD و در ۲۷ صفحه با موضوع مکانیک خاک و مهندسي پي يا ( ژئوتكنيك ) نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است:

مکانیک خاک در توده ويژه (چگالي )

مقدمه

مقصود از توده ويژه خاک معمولاً توده ، ويژه دانه هاي ( قسمت جامد) خاک است توده ويژه  به صورت زير تعريف مي شود:

وزن مخصوص جامد وزن مخصوص آب

دامنه تغييرات  براي چند نوع خاک در جدول ۱-۳ آمده است روش تعيين  که در اين بحث ذکر مي شود براي خاکهايي است که از ۷۵/۴ ميلي متر ( الک نمره ۴) کوچکترند.

روش آزمايش خاک

 • بطري حجم سنج را با دقت تميز کرده و آن را خشک مي کنيم
 • بطري مزبور را با آب مقطر عاري از هوا تا علامت ml500 به دقت پر مي کنيم ( انتهاي هلالي آب بايد روي عدد ml500 قرار گيرد )
 • وزن بطري و آب داخل آن را اندازه مي گيريم .
 • دماسنج را داخل بطري کرده و دماي آب را اندازه مي گيريم
 • تقريبا، ۱۰۰ گرم خاک خشک را داخل ظرف تبخير قرار مي دهيم .
 • چنانچه خاک چسبنده باشد آب مقطر عاري از هوا به آن اضافه کرده و کاملاً مخلوط مي کنيم تا خمير نرمي درست شود سپس آن را بين نيم ساعت تا يکساعت در داخل ظرف تبخير قرار مي دهيم تا آب جذب خاک شود و به اصطلاح خيس بخورد (مرحله اخير براي خاکهاي دانه اي يعني غير چسبنده لازم نيست )
 • خاک را (چنانچه دانه اي است ) و يا خمير خاک (چنانچه چسبنده است ) برداشته و به داخل بطري حجم سنج مي ريزيم ( قبلاً بطري از آب خالي شده است )
 • آب مقطر را داخل بطري حجم سنج داراي خاک مزبور (يا خمير خاک ذکر شده ) اضافه مي کنيم تا دو سوم آن را پر کند .

آزمايش دانه بندي خاک – روش الک

به منظور طبقه بندي خاک براي اهداف مهندسي لازم است که نحوه توزيع اندازه دانه ها در توده هاي خاک تعيين گردد دانه بندي روشي است که توزيع اندازه دانه هاي خاک را تعيين مي کند .

جدول ۱-۴ شماره الکها را بر حسب استاندارد آمريکا به همراه اندازه قطر سوراخهاي اين الکها ارائه مي دهد الکها از سيمهاي به هم بافته تهيه شده اند و قطر الکها معمولاً ۸ اينچ (۲۰۳ ميلي متر ) مي باشد. روش الک که در اينجا توضيح داده شده است براي خاکهايي که بيشتر دانه اي و داراي مقداري يا بدون ذرات ريز مي باشند مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

روش آزمايش در مکانیک خاک

 • نمونه از خاکي که در گرمکن خشک شده است را تهيه مي کنيم وزن نمونه هاي مورد نظر که بزرگترين دانه هاي آن به اندازه قطر سوراخ الک شماره ۴(۷۵ مي باشد حدود ۵۰۰ گرم مي باشد براي خاکهاي داراي دانه هاي بزرگتر و ۵/۰ ميلي متر مقدار بيشتري خاک مورد نظر مي باشد.
 • دانه هاي به هم چسبيده و آن از هم جدا مي کنيم .

تذکر اين کار به خاطر جداکردن ذرات دانه ها از همديگر مي باشد و منظور خرد کردن خود ذرات نيست ).

 • نمونه را به طور دقيق با دقت ۱/۰ گرم وزن مي کنيم (w) قطر سوراخ الکها از بالا به پايين کم مي شود.
 • الکها را روي هم مي گذاريم پايين ترين الک بايد الک شماره ۲۰۰ بوده و يک ظرف زير الک شماره ۲۰۰ قرار مي گيرد همان طور که قبلاً ذکر شد معمولاً الکها به ترتيب شماره هاي ۲۰۰،۱۴۰،۶۰،۴۰،۲۰،۱۰،۴ مي باشند اگر چه الکهاي بيشتري مي توانند بين آنها قرار گيرند.

استفاده از دستگاه ها و وسايل آزمايشگاهي

از حيث قيمت ، قيمت اين دستگاه همواره متغير بوده است . براي آنكه نتايج خوبي داشته باشيم بايد اين دستگاه ها به خوبي نگهداري شوند . كاليبره كردن اجزاي آنها مانند ترازوها و حلقه هاي بارگذاري ، بايد بطور مداوم كنترل شود . لازم است تمام وسايل قبل و بعد از استفاده تميز باشند . اين امر در بهتر شدن نتايج نقش با اهميتي دارد

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0