نقش تلفيق فضای سبز و محيط مصنوع در ميزان تعاملات اجتماعی : پايان نامه کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه ریزی شهری)

دانلود نقش تلفيق فضای سبز و محيط مصنوع در ميزان تعاملات اجتماعی

دانلود پايان نامه کارشناسی ارشد شهرسازی (برنامه ریزی شهری)

معماری یکی از هنرهای بسیار فاخر ایران زمین میباشد که ریشه در فرهنگ و مدنیت هزاران ساله ما دارد . هنری که امروزه با تلفیق علوم مهندسی به یک رشته بسیار جذاب دانشگاهی در کشورمان تبدیل شده و بدلیل همین ریشه فرهنگی از رشته های بسیار پرطرفدار دانشگاهی میباشد. در ادامه به سری جدیدی از پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معماری میپردازیم . پایان نامه حاضر با عنوان ” نقش تلفيق فضای سبز و محيط مصنوع در ميزان تعاملات اجتماعی  ساکنين مجتمع های آپارتمانی .مطالعه موردی: شيراز  با فرمت قابل ویرایش WORD  به شما دانشجویان و کاربران گرامی معرفی می گردد.

 

چکیده پایان نامه نقش تلفيق فضای سبز و محيط مصنوع در ميزان تعاملات اجتماعی :

با توجه به اهمیت محل سکونت و کیفیت محیط مسکونی در شهر به عنوان محیطی تاثیرگذار بر روحیه و نشاط ساکنان مجموعه ­های مسکونی، ضرورت طراحی فضاهای باز مجموعه­ های مسکونی با توجه به نیازها و الگوهای رفتاری ساکنان مجموعه همراه با در نظر گرفتن اصول مبتنی بر برنامه­ ریزی شهری و طراحی محیطی نمایان می­گردد.

هدف از این پژوهش دست­یابی به اصول و الگویی جهت تلفیق فضاهای باز مجتمع­ های مسکونی با فضای سبز است. پژوهش حاضر با رویکرد تحلیلی–تطبیقی، ابتدا به بررسی و تشریح گونه ­ها و چیدمان فضاهای پر و خالی مجتمع­ های مسکونی و الگوهای مختلف فضای سبز قابل اجرا جهت تلفیق با محیط مصنوع می­پردازد، سپس در ارتباطي سلسله مراتبي و منسجم، براساس معیارهای حاصل از این قسمت، آن را در سه گونه متفاوت مجتمع آپارتمانی خاتون، بهاران و فرانسوی ساز معالی آباد در شیراز به کار می­بندد. بر این مبنا یافته­ های این پژوهش آموزه ­هایی را برای ارتقای فضای محیط­ های مسکونی و افزایش تعاملات اجتماعی و پویا سازی فضای شهری در سطح مجتمع ­های آپارتمانی در اختیار قرار می­دهد.

واژگان کلیدی: فضای سبز، محیط مصنوع، مجتمع ­های آپارتمانی، ارتقا کیفیت، تعاملات اجتماعی

طرح مسئله و ضرورت تحقيق

توسعه پايدار كه در سال­هاي پاياني قرن بيستم، به عنوان گستره­اي نوين درجهت پاسخگويي به مسائل خطيري كه چرخه حيات، طبيعت و انسان را به مخاطره افكنده، در عرصه جديد مطرح شده است. تفکر نوین در توسعه شهري اين است که شهرها بايد هر اندازه امکان دارد با محيط­زيست طبيعي سازگار و در حفظ تعادل چرخه حيات عمل کنند. به عبارت ديگر، شهرها بايد به سوي پايداري گام بردارند و به توسعه پايدار شهري توجه نمايند. “توسعه پایدار شهری” در واقع نشان­گر «فرآيندي» است كه در طي آن«پايداري» مي­تواند اتفاق بيفتد. اما «پايداري» مجموعه­اي از وضعيت­هاست كه در طول زمان دوام دارد (Maclaren, 1996:185).

ماکمو: توسعه پايدار شهری را،”تغییر تراکم و کاربری اراضی شهری جهت رفع نيازهای اساسی مردم در زمينه مسکن، حمل ونقل، فراغت و … به­ گونه ­ای که شهر از نظر زيست محيطی قابل سکونت و از نظر اقتصادی قابل دوام و از نظر اجتماعی دارای برابری باشد به نحوی که اين تغييرات تکنولوژيکی و صنعتی، حفظ اشتغال، مسکن و شرايط محيطی مناسب را در برداشته باشد می­داند(Mukomo, 1996: 263).

اصول توسعه پايدار شهري را مي‌توان در موارد زير خلاصه نمود (Rahnama, 2004):

صرفه‌جويي در مصرف انرژي (سوخت)، کاهش فاصله محل کار و زندگي، کاهش استفاده از ماشين براي سفرهاي کاري، توسعه شبکه حمل و نقل عمومي و دسترسي پياده و دوچرخه، حفظ تنوع زيستي و فرهنگي شهري، بازيافت صد درصد زباله و فاضلاب،کاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي (هوا، صدا و…) و تحقق ايده شهر فشرده.

مفاهیم کلیدی موثر در طراحی شکل پایدار شهری عبارتند از (Jabareen, Yosef Rafeq, 2006: 39)  : فشردگی، تراکم، حمل و نقل پایدار، کاربری زمین مختلط، تنوع، طراحی وابسته به خورشید، سبزینگی. بنابراين سيستم برنامه‌ريزي در تلاش است با توجه به سابقه چندین ساله طرح مسائل توسعه پايدار شهري در شرايط حاضر محيط‌هاي پايداري را خلق کند، که عکس‌العملي در برابر تخريب محيطي محسوب شود. هم­چنين سيستم برنامه‌ريزي رسالت مهم­تري را در خصوص مواجهه با تغييرات آب و هوايي، ذوب شدن يخ‌هاي قطبي، افزايش سطح آب درياها، تخريب محيط­ زيست و ارائه الگوهاي مناسب براي فرم و شکل شهرها به عهده دارد (Jenks, Michael and Burton, Elizabeth, 2000: 17-18).

«گسترش افقي شهر» که در نيم قرن اخير در قالب اصطلاح «اسپرال» در ادبيات پژوهش‌هاي شهري وارد شده، در اثر استفاده بي‌رويه از اتومبيل شخصي و توسعه سيستم بزرگراه‌ها، بسط فضاهاي آمريکايي در آمريکا رونق گرفت (Hess, 2001: 4). آژانس محیط زیست اروپا “پراکنده­رویی” را به عنوان الگوی فیزیکی با گسترش کم تراکم در نواحی شهری بزرگ، تحت شرایط ارزش بازاری و عمدتا در نواحی کشاورزی پیرامون توصیف کرده است (Terzi, Fatih and Bolen, Fulin, 2009:1560). از ابعاد مشخص پراکنده ­رویی تراکم تعداد واحدهاي مسکوني در هر هکتار از زمين‌هاي قابل توسعه نواحي شهري مي‌باشد(Gordon, 1997:89-106).

اوينگ طي مقالات متعددي، مشخصات و مزايا و معايب پديده پراكنده ­رويي را بررسي كرده و از دو نظريه تكامل طبيعي شهر و فرار از آسيب­هاي مركز شهر در پيدايش اين پديده در شهرهاي آمريكايي ياد مي­كند. از يك سو شركت­ها و خانوارها قطعات زمين بزرگ را ترجيح مي­دهند. از سوي ديگر تله ارتباطات جديد ضرورت استقرار در مركز شهر را منتفي و مكان­گزيني در حاشيه شهرها را مقرون به صرفه ساخته است. سيستم­هاي اطلاع ­رساني مدرن و مبادلات اطلاعات الكترونيكي زندگي در حاشيه شهر و درمحيطي سرسبز و آرام با فضاي بي­انتها و خلوت را تشويق مي­نمايد. درپيرامون شهر، هم زمين ارزان است و هم از سروصدا و شلوغي مركز شهر دور است. اين كشش به زندگي در حاشيه شهرها مختص خانوارها نيست بلكه، شركت­ها و مؤسسات نيز قطعات بزرگ زمين ارزان در حاشيه شهر را ترجيح مي­دهند (اسماعیل پور, ۱۳۹۰, ص. ۷۶). ایجاد این الگوی گسترش، پیدایش موجودیت­های سیاسی مستقل در قالب شهر­ها و شهرک­ها در مناطق پیرامونی کلانشهرها را سبب می­شود که امروزه به یکی از اصلی­ترین چالش­های برنامه­ ریزی و مدیریت شهری تبدیل شده است.

از سال ۱۹۹۰ به بعد”شهر فشرده”بعنوان یک مفهوم طراحی شده برای اجرای اصول توسعه پایدار در محیط­های شهری، خنثی کردن ادراک منفی اجتماعی و اقتصادی و تاثیرات محیطی شکل پراکنده شهری در ادبیات برنامه­ ریزی ایجاد شد (Burton, Elizabeth, 2000:1970). تاکید اصلی آن بر رشد مراکز شهری موجود و زمین­های بازیافتی و درعین حال اجتناب از گسترش و پخش شدن شهر در حاشیه­هاست (حسینیون، ۱۳۸۵: ۱۳). هم­چنین توسعه فشرده­ تر منجر به رانندگی کمتر، تولید کمتر گازهای گلخانه­ای و به نوبه خود، کاهش آلاینده­ های هوا می­شود (Schweitzer, 2010: 365). در واقع می­توان گفت شهر فشرده ترکیبی از مكان­هايي است که از تراكم جمعيتي بالايي برخوردارند كه اختلاط و تعامل اجتماعي را، كه عمده­ترين ويژگي شهرهاي سنتي می­باشد، امكان­ پذير مي­سازد. بنابراین مزایای زیر را نیز (به ترتیب اهمیت) شامل می­شوند

بهبود استفاده از وسايل نقليه همگاني، نرخ پايين مرگ و مير، كاهش جداسازي اجتماعي، محدوده بيشتر براي پياده­ روي و دوچرخه­ سواري، فرصت­هاي شغلي بيشتر براي افراد كم مهارت، دسترسي بهتر به تسهيلات. با این حال سیاست­های شهرفشرده، با جلوگیری از انهدام محیط ­زیست روستایی به مقابله با پراکندگی شهر می­پردازد (Korthals Altes, Willem K and Tambach, Milly, 2008: 219) .

در قرن گذشته با پيشرفت سريع صنعت و متعاقب آن افزايش روند شهرنشيني، تعادل ديرينه انسان و طبيعت رو به نابودي گراييد. نظريه­ پردازان شهري در اين دوره با مشاهده مسائل و معضلات اجتماعي، بازگرداندن شهر را به وضعيت طبيعي مورد بحث قرار دادند و راهكارهاي متفاوتي، از باغ شهرها تا لكه­ هاي طبيعي به صورت پارك­هاي شهري ارائه نمودند(جهادیان،۱۳۸۹: ۳). در دوران معاصر، با شدت روز­ افزون معضلات محيطي در شهر، سعي بر آن است كه در طراحي محیط­های مصنوع شهري، ارتقاء كيفي و پايداري و حفاظت از ساختارهاي طبيعي در شهر مورد تاكيد قرار گيرد. از اين رو مهم­ترين اصل، ايجاد سازگاري و توازن ميان بستر طبيعي و محیط مصنوع در شهر است. فراهم آوردن این توازن در قالب مجتمع ­های مسکونی به ایجاد شهر فشرده که از اصول توسعه پایدار است کمک می­کند و از گسترش افقی شهر­ها جلوگیری به عمل آید، که این امر ضرورت پرداختن به این موضوع را مشخص می­کند.

فضای سبز شهری با اثرات زیست محیطی اهمیت زیادی برای هر شهر دارد و یک عنصر ضروری از کیفیت زندگی شهری است. اهمیت فضای سبز شهری به وضوح در معماری شهری، به رسمیت شناخته شده است، به عنوان مثال، ابنزر هوارد با باغ­شهرها، چارلز فوریه با فالانستر خود این موضوع را مطرح کردند. اهمیت فضای سبز شهری به طور خاص و تواما در معماری و محیط زیست شهری دیده می­شود (Leeuwen, Nijkamp, de Noro, 2010). اهمیت نقش فضاهای سبز در حمایت از سیستم­های اکولوژیک و اجتماعی شهری، واقعیتی شناخته شده در سیاست­ های عمومی بسیاری از کشورها می­باشد. میزان و نحوه پراکنش فضای سبز و سهولت دسترسی به چنین فضاهایی به عنوان کلیدی در جهت افزایش عملکرد اجتماعی و زیست محیطی در محیط­های شهری هستند (Barbosa, 2007). به همين سبب طراحی محيط و لزوم بکارگيری اصول آن در بهبود سيمای شهری بايستی در سر لوحه عمليات توسعه و بهسازی شهری قرار گيرد تا پيوند گسيخته ما بين شهر، انسان و طبيعت ترميم يابد و شهرها با مناظر طبيعی، بستری مناسب جهت فعاليت­های انسانی گردند. در این راستا ﻧﺤﻮه ﺑﺮﺧﻮرد و ﻣﺪاﺧﻠﻪ اﻧﺴﺎن در ﻣﺤﻴﻂ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺿﺎﻣﻦ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺑﻮﻣﻲ، ﺗﻤﺪن و ﺑﺎورﻫﺎﻳﻲ اﻋﺘﻘﺎدي ﺳﺮزﻣﻴﻨﻲ ﺑﺎﺷﺪ، همچنین باید ﺗﻀﻤﻴﻦﻛﻨﻨﺪه ﺑﻘﺎء، ﺛﺒﺎت و ﭘﺎﻳﺪاري ﻣﺤﻴﻂ­زﻳﺴﺖ نیز باشد، ﺗﺎ ﺑﺘﻮاﻧﺪ در ﺟﺮﻳﺎن ﺗﻐﻴﻴﺮ و ﺗﺤﻮل ﭘﺪﻳﺪهﻫﺎ آن را ﺛﺎﺑﺖ و ﭘﺎﻳﺪار ﻧﮕﻪ دارد (منصوري، حبيبي،۱۳۸۹: ۶۴). بنابراین ﻧﺒﻮد ﭼﻨﻴﻦ اﻟﮕﻮﻫﺎﻳﻲ ﺟﻬﺖﺗﻮﺳﻌﻪ و بهبود ﻫﻤﻪ ﺟﺎﻧﺒﻪ ﻣﺤﻴﻂ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺣﻔﻆ ﺗﻌﺎدل ارﺗﺒﺎط اﻧﺴﺎن و ﻣﺤﻴﻂ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﻣﻨﺴﺠﻢ و ﺟﺎﻣﻊ در جهت ﻟﺰوم ارﺗﺒﺎط ﺑﻴﻦ محیط مصنوع و ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻣﻲورزد.

از آنجا که مناظر شهری آميخته با طبيعت نسبت به مناطق بدون چشم­انداز اثر بسيار زيادی بر روی سلامتی فيزيکی و روانی انسان­ها دارد، پرداختن به نقش طبيعت بر روی انسان­ها در محيط، بسيار حائز اهميت است. افرادی که فرصتی برای مشاهده مناظر طبيعی همچون جنگل، درختان و گل­ها و حتی يک چشم­انداز مطلوب که تلفيقی از طبيعت و شهر است؛ دارند، رضايتمندی بيشتری داشته و فشارهای ناشی از کار را ساده­تر تحمل می­کنند (ابراهیم زاده، عبادی جوکندان، ۱۳۸۷: ۳۹). چشم­اندازهای طبيعی شهری برای افراد از بعد روانشناختی فوايد زير را دربر­دارد:

۱. روحی :کاهش استرس، افزودن شادی

۲. آگاهی: تقليل خستگي­های ذهنی، شناخت و در پی آن اهميت دادن به محيط طبيعی

۳. ترقی: ترغيب کردن به فعاليت­های ذهنی به خصوص برای کودکان

۴. رفتاری: کمک به رفتارهای ماجراجويانه افراد، افزايش اعتماد به نفس، جلب اعتماد برای مشارکت

۵. اجتماعی: از ميان برداشتن مرزهای موجود بين طبقات اجتماعی و حمايت از روابط و جنبش­های اجتماعی.

 

 

فهرست مطالب پایان نامه نقش تلفيق فضای سبز و محيط مصنوع

فصل اول: کلیات پژوهش    ۲

۱-۱ مقدمه و طرح موضوع  ۲

۱-۲ طرح مسئله و ضرورت تحقيق  ۴

۱-۳ اهداف تحقيق  ۱۰

۱-۴ سؤالات تحقيق  ۱۰

۱-۵ پیشینه تحقیق و چارچوب نظری  ۱۱

۱-۶ فرضيه تحقيق  ۱۸

۱-۷ روش تحقيق  ۱۹

۱-۸ روش و ابزار گردآوري اطلاعات   ۲۰

۱-۹ جامعه آماري و تعداد نمونه و روش نمونه گيري  ۲۱

۱-۱۰ روش تجزيه و تحليل اطلاعات   ۲۲

۱-۱۱ مراحل پژوهش    ۲۳

فصل دوم: مبانی نظری و سوابق تحقیق  ۲۶

۲-۱ مقدمه  ۲۶

۲-۲ ادبیات موضوع و تعریف مفاهیم  ۲۷

۲-۲-۱ فضای سبز ۲۷

۲-۲-۲ اثرات گوناگون تلفيق فضای سبز شهری  ۳۰

۲-۲-۳ الگوهای مختلف فضای سبز قابل استفاده در فضای باز واحدهای مسکونی  ۳۹

۲-۲-۴ محیط مصنوع  ۵۹

۲-۲-۵ فضای باز مسکونی  ۶۰

۲-۲-۶ محیط مسکونی  ۶۱

۲-۲-۷ مجتمع های مسکونی  ۶۳

۲-۲-۸ گونه شناسی مجتمع های آپارتمانی  ۶۵

۲-۲-۹ تاریخچه و سابقه ساختمان های بلند ایران و جهان  ۶۹

۲-۲-۱۰ عوامل موثر بر تعاملات اجتماعی ساکنین  ۷۲

۲-۲-۱۱ عوامل موثر در ساخت و برنامه ریزی مجتمع های مسکونی  ۷۳

۲-۲-۱۲ عوامل مؤثر بر ارتقای کیفی محیط   ۷۴

۲-۲-۱۳ نحوه برنامه ریزی پایدار جهت انجام تلفیق فضای سبز و محیط مصنوع  ۷۷

۲-۳ نظریات مطرح شده در زمینه تلفیق فضای سبز و محیط مصنوع  ۷۸

۲-۳-۱ باغشهر هوارد ۸۰

۲-۳-۲ شهر پهن دشتی  ۸۴

۲-۳-۳ واحد همسایگی  ۸۵

۲-۳-۴ شهر سبز ۸۶

۲-۳-۵ شهر اکولوژیک   ۸۷

۲-۴ بررسی تجارب موفق در زمینه تلفيق فضای سبز  و محیط مصنوع  ۹۱

۲-۴-۱ مجموعه مسکونی شهر نانت در کشور فرانسه  ۹۱

۲-۴-۲ مجتمع مسکونی باغ ۵ ام در شهر وانک ترکیبی از سنت های چینی  ۹۲

۲-۴-۳ مجتمع مسکونی شهر کریستال وانک   ۱۰۲

۲-۴-۴ آسمان خراش های سبز Sky-Terra در توکیو ۱۰۹

۲-۴-۵ مجتمع مسکونی سبز نه گانه در چین  ۱۱۴

۲-۴-۶ طراحی مجتمع سبزشهر اسلوونیا ۱۱۶

۲-۴-۷ شهر اکولوژیک سینو سنگاپور تیانجین چین  ۱۱۶

۲-۵ جمع بندی و ارائه چارچوب نظری پژوهش    ۱۲۰

فصل سوم: شناخت عرصه پژوهش    ۱۲۴

۳-۱ مقدمه  ۱۲۴

۳-۲ ویژگی های محیطی شهر شیراز ۱۲۵

۳-۳ بررسی عوامل محیطی-اقلیمی تاثیرگذار بر شکل گیری گونه های فضای سبز ۱۲۵

۳-۳-۱ بارندگی  ۱۲۶

۳-۳-۲ دما ۱۲۷

۳-۴ راهبردهای کلان حاکم در طرح های فرادست جهت اجرای برنامه ریزی فضای سبز ۱۲۷

۳-۴-۱ طرح جامع فضاي سبز شيراز ۱۲۷

۳-۵ گونه شناسی مجتمع های مسکونی شهر شیراز ۱۳۱

۳-۶ نحوه انتخاب مجتمع های آپارتمانی  ۱۳۵

۳-۷ معرفی نمونه های مورد مطالعه  ۱۳۷

۳-۸ معرفی مجتمع آپارتمانی بهاران واقع در منطقه یک   ۱۳۷

۳-۸-۱ معرفی منطقه یک   ۱۳۸

۳-۸-۲ جایگاه منطقه یک در طرح جامع فضای سبز ۱۳۸

۳-۸-۳ مجتمع آپارتمانی بهاران  ۱۴۲

۳-۹ معرفي مجتمع آپارتمانی خاتون واقع در منطقه دو ۱۴۴

۳-۹-۱ معرفی منطقه دو ۱۴۵

۳-۹-۲ مشخصات كالبدي  ۱۴۵

۳-۹-۳ مشخصات اجتماعي  ۱۴۶

۳-۹-۴ پهنه فضاي سبز – باز و تفريحي  ۱۴۹

۳-۹-۵ مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۵۰

۳-۱۰ معرفی مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد واقع در منطقه شش    ۱۵۳

۳-۱۰-۱ معرفي منطقه شش شهرداري  ۱۵۳

۳-۱۰-۲ مشخصات عمومي منطقه شش ( موقعيت ـ وسعت ) در طرح جامع فضاي سبز ۱۵۴

۳-۱۰-۳ مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۵۷

۳-۱۱ جمع بندی  ۱۶۰

فصل چهارم: تحلیلی بر عرصه پژوهش    ۱۶۳

۴- ۱مقدمه  ۱۶۳

۴-۲ گونه ها و چیدمان فضاهای پر و خالی در مجتمع های آپارتمانی مورد مطالعه  ۱۶۴

۴-۲-۱ مجتمع آپارتمانی بهاران  ۱۶۵

۴-۲-۲ مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۶۶

۴-۲-۳ مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۶۷

۴-۳ نحوه تامین فضای سبز در مجتمع های آپارتمانی  ۱۶۸

۴-۳-۱ مجتمع آپارتمانی بهاران  ۱۷۰

۴-۳-۲ مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۷۱

۴-۳-۳ مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۷۳

۴-۳-۴ پیشنهادهایی مشترک برای هر سه مجتمع  ۱۷۶

۴-۴ تاثیر تلفيق فضای سبز و محیط مصنوع بر تعاملات اجتماعی ساکنین مجتمع های آپارتمانی  ۱۷۹

۴-۴-۱ رویه ی جمع آوری اطلاعات   ۱۷۹

۴-۴-۲ تجربیات انجام پژوهش میدانی  ۱۸۰

۴-۴-۳ روش تحلیل پاسخهای حاصل از پرسشنامه  ۱۸۱

۴-۴-۴ تجزیه تحلیل یافته ها ۱۸۵

۴-۴-۵ تحلیل پاسخ ساکنین مجتمع به سوالات باز ۱۹۴

۴-۴-۶ بررسی فرضیه تاثیر تلفيق فضای سبز  در محیط مصنوع بر تعاملات اجتماعی  ۱۹۸

۴-۵ الگوها و راهکارهای عملی پیشنهادی در زمینه تلفيق فضای سبز  و محیط مصنوع در مجتمع های آپارتمانی  ۲۱۱

۴-۶ جمع بندی  ۲۱۹

فصل پنجم: جمع بندی و نتیجه گیری  ۲۲۳

۵-۱ مقدمه  ۲۲۳

۵-۲ پاسخ به سئوالات و اهداف تحقیق  ۲۲۴

۵-۳ مشکلات تحقیق  ۲۲۶

۵-۴ پیشنهاد پژوهش های آتی  ۲۲۶

۵-۵ نتیجه گیری و بیان دستاوردهای پژوهش    ۲۲۷

فهرست و منابع و مأخذ (فارسي، لاتين) ۲۳۰

پیوست   ۲۴۷

پیوست شماره یک   ۲۴۸

پیوست شماره دو ۲۵۳

پیوست شماره سه  ۲۵۸

 

فهرست جدول­ها

جدول ‏۱–۱ پیشینه تحقیقات انجام گرفته در راستای موضوع پژوهش    ۱۲

جدول ‏۲–۱مقایسه سیستم گسترده و فشرده بام سبز ۴۷

جدول ‏۲–۲ مزایای دیوار سبز ۵۷

جدول ‏۲–۳ ابعاد محیط ساخته شده ۵۹

جدول ‏۲–۴حداقل ارتفاع ساختمانهای بلند کشورهای اروپایی  ۶۴

جدول ‏۲–۵ شاخص های تحلیل کیفیت های محیطی از منظرهای متفاوت   ۷۵

جدول ‏۲–۶  مولفه های مهم جهت تلفيق فضای سبز و محیط مصنوع در نمونه های مختلف   ۱۲۱

جدول ‏۲–۷ شاخص های مورد استفاده در این پژوهش جهت ارزیابی کیفیت محیط   ۱۲۲

جدول ‏۳–۱  طرح جامع فضاي سبز شيراز ۱۲۹

جدول ‏۳–۲ طبقه بندی گونه شناسی مجتمع های مسکونی در سطح شهر شیراز ۱۳۱

جدول ‏۳–۳وضعيت موجود سرانه فضا هاي سبز عمومي منطقه يك با احتساب جمعيت در سال ۱۳۸۰ ( متر مربع ) ۱۳۹

جدول ‏۳–۴ميزان سرانه فضاي سبز عمومي پيشنهادي طرح جامع فضاي سبز شيراز ۱۴۰

جدول ‏۳–۵وضعيت موجود سرانه فضا هاي سبز عمومي منطقه شش ( مترمربع ) ۱۵۵

جدول ‏۳–۶ميزان سرانه فضاي سبز عمومي پيشنهادي طرح جامع فضاي سبز شيراز ۱۵۶

جدول ‏۳–۷مشخصات مجتمع های آپارتمانی مورد مطالعه  ۱۶۰

جدول ‏۳–۸ بررسی میزان حضور عناصر موجود در منظر مجتمع های آپارتمانی مورد مطالعه  ۱۶۱

جدول ‏۴–۱مقایسه ویژگی های کارکردی و کالبدی مجتمع های مورد مطالعه  ۱۶۹

جدول ‏۴–۲ تعداد پرسشنامه های توزیع و دریافت شده و نحوه ی پخش    ۱۸۰

جدول ‏۴–۳ نمونه ارزش گذاری کمیت عددی پاسخ های حاصل از پرسشنامه  ۱۸۱

جدول ‏۴–۴ ساختار ارزیابی تعاملات اجتماعی مجتمع های مسکونی در پرسسشنامه  ۱۸۳

جدول ‏۴–۵ ساختار ارزیابی فضای باز و سبز مجتمع های مسکونی در پرسسشنامه  ۱۸۴

جدول ‏۴–۶ ارزشگذاری متغیرها به روش لیکرت   ۱۹۸

جدول ‏۴–۷ ارزشگذاری داده های پرسشنامه ها مطابق روش لیکرت و تحلیل کیفی( نتایج مربوط به مجتمع مسکونی فرانسوی ساز معالی آباد) ۲۰۵

جدول ‏۴–۸ ارزشگذاری داده های پرسشنامه ها مطابق روش لیکرت و تحلیل کیفی( نتایج مربوط به مجتمع مسکونی بهاران  ۱۹۹

جدول ‏۴–۹ ارزشگذاری داده های پرسشنامه ها مطابق روش لیکرت و تحلیل کیفی  ۲۰۲

جدول ‏۴–۱۰ بررسی ارتباط ما بین تلفيق فضای سبز  و محیط مصنوع با افزایش تعاملات اجتماعی در بین ساکنین مجتمع های آپارتمانی، در سطح اطمینان ۹۵ درصد  ۲۰۸

جدول ‏۴–۱۱ الگوهای پیشنهادی جهت مجتمع های آپارتمانی  ۲۱۱

جدول ‏۴–۱۲ نگاهی اجمالی به مجتمع های مورد مطالعه  ۲۱۹

 

فهرست نمودارها

 

نمودار ‏۳–۱ نحوه تصرف محل سکونت در منطقه ۲  ۱۴۷

نمودار ‏۳–۲ قشربندي اجتماعي در منطقه ۲  ۱۴۸

نمودار ‏۴–۲ شناخت ساکنین از همسایگان هم طبقه خود ۱۸۵

نمودار ‏۴–۳ شناخت ساکنین از همسایگان هم بلوک   ۱۸۶

نمودار ‏۴–۴ شناخت ساکنین از همسایگان هم مجتمع  ۱۸۶

نمودار ‏۴–۵ میزان کمک همسایگان مجتمع به همدیگر ۱۸۷

نمودار ‏۴–۶ نظر ساکنین راجع به حس همکاری همسایگان  ۱۸۷

نمودار ‏۴–۷ نظر ساکنین راجع به رفتار همسایگان  ۱۸۸

نمودار ‏۴–۸ نظر ساکنین مجتمع راجع به متناسب بودن همسایگان با شخصیت خود و خانوادشان  ۱۸۸

نمودار ‏۴–۹ ویژگی ساکنین مجتمع راجع به باز بودن در خانه به روی همه  ۱۸۹

نمودار ‏۴–۱۰ ویژگی ساکنین در خصوص سلام کردن ساکنین مجتمع به همدیگر ۱۸۹

نمودار ‏۴–۱۱ ویژگی ساکنین در خصوص میزان تمایل به ارتباط با همسایگان  ۱۹۰

نمودار ‏۴–۱۲ میزان رضایت از منظره مشاهده شده از پنجره ۱۹۱

نمودار ‏۴–۱۳ میزان رضایت از دسترسی مجتمع به فضای سبز ۱۹۱

نمودار ‏۴–۱۴ میزان تاثیر فضای باز مجتمع در افزایش ارتباط با همسایگان  ۱۹۲

نمودار ‏۴–۱۵ میزان تمایل به ایجاد بام سبز Error! Bookmark not defined.

نمودار ‏۴–۱۶ میزان تمایل به ایجاد تراس گلکاری شده ۱۹۳

نمودار ‏۴–۱۷ میزان تمایل به ایجاد پوشش سبز به جای بافت سیمانی  ۱۹۳

نمودار ‏۴–۱۷ مقایسه میزان پیوندهای اجتماعی ساکنان نمونه های مورد مطالعه و سطح کیفی فضای سبز ۲۰۷

 

فهرست شکل­ها

شکل ‏۱–۱ چیدمان نواری واقع در خیابان دوستان  ۲۰

شکل ‏۱–۲ چیدمان مختلط واقع در حدفاصل ورودی گلدشت۲ و ۳(خیابان معالی آباد) ۲۱

شکل ‏۱–۳ چیدمان محیطی واقع در بلوار الزهرا ۲۱

شکل ‏۲–۱ خیابان های دره ای  ۳۷

شکل ‏۲–۲ آلودگی هوا در خیابان دره ای  ۳۸

شکل ‏۲–۳ تصویر سمت چپ(۱۵آپریل۲۰۰۵) و تصویر سمت راست(۱۵آگوست۲۰۰۵) ۴۲

شکل ‏۲–۴یک پارک عمومی بر بالای یک مرکز خرید  ۴۴

شکل ‏۲–۵ دانشکده هنر دانشگاه نانیانگ سنگاپور ۴۴

شکل ‏۲–۶ جزئيات اجرايي سيستم گسترده ۴۶

شکل ‏۲–۷ جزئيات اجرايي سيستم متمركز ۴۶

شکل ‏۲–۸ سیستم جعبه گیاه ۴۸

شکل ‏۲–۹ دیوار سبز ۵۴

شکل ‏۲–۱۰ طراحی های متفاوت فضای سبز عمودی  ۵۴

شکل ‏۲–۱۱ سه سیستم کلی دیوارهای سبز ۵۵

شکل ‏۲–۱۲ چیدمان محیطی  ۶۷

شکل ‏۲–۱۳ چیدمان منفرد ۶۷

شکل ‏۲–۱۴ چیدمان نواری  ۶۸

شکل ‏۲–۱۵ چیدمان مختلط   ۶۸

شکل ‏۲–۱۶ اولین آسمانخراش دنیا ۷۱

شکل ‏۲–۱۷ باغشهر و کمربند روستایی  ۸۱

شکل ‏۲–۱۸ باغشهر لچورث   ۸۳

شکل ‏۲–۱۹ نمای بیرونی مجتمع مسکونی نانت   ۹۱

شکل ‏۲–۲۰ مجتمع مسکونی نانت   ۹۲

شکل ‏۲–۲۱ طرح بندی منطقه  ۹۴

شکل ‏۲–۲۲ ساکنین سنتی چین  ۹۶

شکل ‏۲–۲۳ ساختمانهای باغ پنجم  ۹۶

شکل ‏۲–۲۴ دیوار سفید و بامبو سبز ۹۷

شکل ‏۲–۲۵ پنجرهای کوچک بر دیوار ۹۷

شکل ‏۲–۲۶ حیاط و محوطه های باز بین ساختمان ها ۹۸

شکل ‏۲–۲۷ فضای سبز منطقه مسکونی  ۹۹

شکل ‏۲–۲۸  فضای آبی باغ پنجم  ۱۰۰

شکل ‏۲–۲۹ المان های موجود در منظر ۱۰۱

شکل ‏۲–۳۰ نحوه جداسازی فضایی  ۱۰۱

شکل ‏۲–۳۱ طرح بندی شهر کریستال  ۱۰۲

شکل ‏۲–۳۲فضای گروهی و فضای محله ای  ۱۰۳

شکل ‏۲–۳۳ ترکیب یکپارچه  ۱۰۴

شکل ‏۲–۳۴ سبک ساکنین اروپایی  ۱۰۴

شکل ‏۲–۳۵ امکانات و خدمات موجود ۱۰۶

شکل ‏۲–۳۶ فضای عمومی سبز ۱۰۶

شکل ‏۲–۳۷ نمایش فواره و آب   ۱۰۷

شکل ‏۲–۳۸ المان های بکار رفته در منظر ۱۰۸

شکل ‏۲–۳۹ فضای خصوصی و فضای عمومی  ۱۰۹

شکل ‏۲–۴۰ پروژه Sky-Terra 110

شکل ‏۲–۴۱ بام سبز Sky-Terra 112

شکل ‏۲–۴۲ نمایش بام سبز در برج مسکونی سوژانگ چین  ۱۱۴

شکل ‏۲–۴۳ ترکیب گونه های مسکن در مجتمع مسکونی سوژانگ چین  ۱۱۵

شکل ‏۲–۴۴ فعالیت های فیزیکی در فضای مجتمع مسکونی سوژانگ چین  ۱۱۵

شکل ‏۲–۴۵ تراس سبز بالشتی در ساختمان شهر لیوبلیانا ۱۱۶

شکل ‏۲–۴۶ موقعیت شهرسینوسنگاپور تیانجین  ۱۱۷

شکل ‏۲–۴۷ نقشه طرح جامع شهر سینو سنگاپور تیانجین  ۱۱۹

شکل ‏۳–۱ گونه های مختلف چیدمان مسکونی الف- پراکنده ب- نواری ج-متمرکز ۱۳۶

شکل ‏۳–۲ مجتمع آپارتمانی بهاران  ۱۴۲

شکل ‏۳–۳ نمونه ای از بلوک های ۷ طبقه مجتمع بهاران  ۱۴۳

شکل ‏۳–۴ زمین بازی موجود در مجتمع بهاران  ۱۴۳

شکل ‏۳–۵ فضای نشستن تعبیه شده در مجتمع بهاران  ۱۴۴

شکل ‏۳–۶ نمونه ای از باغچه های رو به روی هر بلوک مجتمع بهاران  ۱۴۴

شکل ‏۳–۷ مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۵۰

شکل ‏۳–۸ نمونه ای از بلوک های ۵ طبقه مجتمع خاتون  ۱۵۱

شکل ‏۳–۹ زمین بازی موجود در مجتمع خاتون  ۱۵۱

شکل ‏۳–۱۰ فضای نشستن تعبیه شده در مجتمع خاتون  ۱۵۲

شکل ‏۳–۱۱ نمونه ای از فضای سبز رو به روی هر بلوک مجتمع خاتون  ۱۵۲

شکل ‏۳–۱۲ مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۵۸

شکل ‏۳–۱۳ نمونه ای از بلوک های ۴ و ۸ طبقه مجتمع فرانسوی ساز معالی آباد ۱۵۸

شکل ‏۳–۱۴ نمونه ای از فضای سبز موجود در مجتمع فرانسوی ساز معالی آباد ۱۵۹

شکل ‏۳–۱۵ زمین بازی موجود در مجتمع فرانسوی ساز معالی آباد ۱۵۹

شکل ‏۴–۱ فضاهای پر و خالی در مجتمع آپارتمانی بهاران  ۱۶۵

شکل ‏۴–۲ فضاهای پر و خالی در مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۶۶

شکل ‏۴–۳ فضاهای پر و خالی در مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۶۷

شکل ‏۴–۴ فضای سبز پیشنهادی جهت اجرا در جلو بلوک های مجتمع بهاران  ۱۷۰

شکل ‏۴–۵ فضای سبز پیشنهادی جهت اجرا در جلو بلوک های مجتمع بهاران  ۱۷۰

شکل ‏۴–۶ مسیرهای پیشنهادی تلفیق شده با فضای سبز جهت نشستن در محوطه مجتمع  ۱۷۱

شکل ‏۴–۷ تراس حاوی گلدان های گل رونده ۱۷۲

شکل ‏۴–۸ فلاور باکس پیشنهادی جهت استفاده در مسیرها ۱۷۲

شکل ‏۴–۹ زمین بازی پیشنهادی جهت مجتمع آپارتمانی خاتون  ۱۷۳

شکل ‏۴–۱۰ فضای سبز طراحی شده پیشنهادی در فواصل بین بلوک ها ۱۷۴

شکل ‏۴–۱۱ فضای سبز پیشنهادی جهت طراحی فضای خالی بین بلوک ها ۱۷۴

شکل ‏۴–۱۲ زمین بازی پیشنهادی جهت مجتمع آپارتمانی فرانسوی ساز معالی آباد ۱۷۵

شکل ‏۴–۱۳ تراس سبز پیشنهادی جهت مجتمع فرانسوی ساز معالی آباد ۱۷۵

شکل ‏۴–۱۴ دیوار سبز پیشنهادی جهت نمای مجتمع های آپارتمانی  ۱۷۶

شکل ‏۴–۱۵بام سبز و تراس سبز پیشنهادی جهت مجتمع های آپارتمانی  ۱۷۶

شکل ‏۴–۱۶ مسیرهای پیاده روی متنوع پیشنهادی  ۱۷۷

شکل ‏۴–۱۷آبنما و باغچه پیشنهادی جهت استفاده در محوطه  ۱۷۷

شکل ‏۴–۱۸تلفیق فضای مجتمع آپارتمانی با فضای سبز ۱۷۸

شکل ‏۴–۱۹ تلفیق فضای مجتمع آپارتمانی با فضای سبز ۱۷۸

شکل ‏۴–۲۰ ارزیابی ساکنین بهاران از مجتمع مسکونیشان  ۱۹۵

شکل ‏۴–۲۱ ارزیابی ساکنین خاتون از مجتمع مسکونیشان  ۱۹۶

شکل ‏۴–۲۲ ارزیابی ساکنین مجتمع فرانسوی ساز معالی آباد از مجتمع مسکونیشان  ۱۹۷

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0