تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی با استفاده از فناوری غیرمخرب اشعه ایکس : پایان نامه ارشد مهندسی مکانیک ماشینهاي کشاورزي

تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی با استفاده از فناوری غیرمخرب اشعه ایکس : پایان نامه ارشد مهندسی مکانیک ماشینهاي کشاورزي

کشور عزیزمان ایران با توجه به تنوع اقلیم ، آب و هوای مطبوع و اراضی وسیعی که در اختیار دارد در صورت مدیریت در عرصه کشاورزی میتواند یکی از قطب های بلامنازع کشاورزی دنیا باشد و با پرورش دانش آموختگان خبره در گرایش های مختلف رشته کشاورزی میتوان به این مهم نایل آمد. مسترداک در ادامه به معرفی پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته کشاورزی میپردازد. پایان نامه حاضر با عنوان” تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی با استفاده از فناوری غیرمخرب اشعه ایکس” با گرایش  مکانیک ماشینهاي کشاورزي و با فرمت Word (قابل ویرایش) تقدیم شما دانشجویان عزیز میگردد.

 

چکیده پایان نامه تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی با استفاده از فناوری غیرمخرب اشعه ایکس:

در این تحقیق عکسبرداری مقطعی با استفاده از اشعه ایکس ((CT-scan به عنوان یک روش غیر مخرب برای تعیین مقدار کمی برخی خواص بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی شامل رباب ملس و رباب ترش با دو اندازه مختلف مورد بررسی قرار گرفت. خواص بیوفیزیکی میوه­ها شامل وزن، حجم و جرم حجمی میوه، وزن، حجم و جرم حجمی آب، وزن و حجم آریل،  و نسبت حجمی آریل به میوه، وزن و حجم پوست، و نسبت حجمی پوست به میوه، وزن و حجم هسته، و نسبت حجمی هسته به میوه، نسبت حجمی آب به میوه، نسبت حجمی آب به آریل و نسبت حجمی هسته به آریل به صورت واقعی و همچنین به کمک روش غیر مخرب اشعه ایکس محاسبه گردید. برای بخش ­بندی تصاویر تولید شده اشعه ایکس ساختار درونی میوه انار (به سه بخش پوست، آریل و هسته) و عملیات پردازش تصویر از نرم افزار Matlab استفاده شد. روابط رگرسیون خطی جهت تخمین حجم میوه انار و اجزای درونی آن شامل پوست، آریل، هسته و آب به کار گرفته شد.

نتایج نشان داد که فاکتور رقم اثر معنی داری بر پارامترهای بیوفیزیکی بیان شده در فوق به جز وزن و حجم میوه دارد (۰۵/۰p<). فاکتور اندازه اثر معنی داری بر برخی از پارامترهای بیوفیزیکی بیان شده داشت اما اثر معنی داری بر نسبت حجمی آب به میوه نداشت. ضرایب تبیین روابط تخمین حجم کل میوه، پوست، آریل، هسته و آب مربوط به هر دو اندازه­ به ترتیب ۸/۹۷، ۲/۹۷، ۱/۹۵، ۵/۹۳ و ۴/۹۴ درصد برای رقم رباب ملس و ۳/۹۷، ۷/۹۴، ۴/۹۴، ۸/۹۱ و ۹/۹۱ درصد برای رقم رباب ترش بدست آمد. نتایج تجزیه و تحلیل رگرسیون و آزمون چاو نشان داد که روش غیر مخرب سی­تی اسکن به خوبی می­تواند حجم انار و اجزای درونی آن را تخمین بزند.

 

مقدمه

انار (Punica granatum L.) از خانواده Punicaceae است، یکی از قدیمی­ ترین میوه­هایی است که به طور وسیع در بسیاری از کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می­شود (Fadavi et al., 2006). انار به دلیل کیفیت مرغوب از نظر صادرات در بین محصولات کشاورزی محصولی بی رقیب بوده و از نظر اقتصادی دارای اهمیت فراوان است. علاوه بر این انار توجه بسیاری از مصرف کنندگانی که علاقه ­مند به غذای مغذی با طعم عالی هستند را نیز به خود جلب کرده استPatil,) .(1976  میوه انار که بیشتر به صورت تازه یا فراوری شده (رب انار، آب انار، شربت انار و انار دانه) مصرف یا صادر می­گردد بخشی از منابع اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است (Li et al., 2006; Seeram et al., 2005). بخش خوراکی میوه که آریل[۱] نام دارد حدود ۵۲ درصد وزن میوه را تشکیل می­دهد، که شامل ۷۸ درصد آب میوه و ۲۲ درصد بذر می­باشد. آب میوه حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد جامد محلول، قندهای احیاء، قند کل، آنتوسیانین[۲]، ترکیبات فنولی[۳]، اسید اسکوربیک[۴] و پروتئین­ها می­باشد (Kulkarni et al., 2004).

پژوهش­های جدید پزشکی نشان می­دهد که میوه انار طیف وسیعی از ویژگی­های دارویی مانند اثرات ممانعت کنندگی از سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی و اثرات ضد تورمی، ضد ویروسی و ضد باکتری در ممانعت از تورم لثه را دارا می­باشد. این اثرات سودمند مربوط به خاصیت آنتی اکسیدانی بالای انار می­باشد (Martinez et al., 2006).

انار در آسیای مرکزی بومی ایران و ترکمنستان تا شمال هند می­باشد و به صورت وحشی در این مناطق رشد می­کند. درخت انار قابلیت سازگاری با اقلیم­های مختلف را دارا می­باشد که باعث پراکنش آن در مناطق مختلف دنیا شده است. کشت و کار انار به دوران قبل تاریخ بر می­گردد. شرایط آب و هوایی مدیترانه­ای که دارای ویژگی­هایی مانند نور زیاد خورشید، زمستان­های ملایم با کمترین دمای ۱۲- درجه سلسیوس و تابستان­های گرم و خشک بدون بارندگی در طی مراحل آخر نمو میوه است، بهترین شرایط اقلیمی برای پرورش انار می­باشد (Levin, 2006). در چنین شرایطی میوه انار به بلوغ کامل می­رسد.

انار علاوه بر ایران در ۳۵ کشور دیگر جهان از جمله هندوستان، ترکیه، افغانستان، عراق، پاکستان، سمرقند، ارمنستان، گرجستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، ترکمنستان  یوگوسلاوی سابق، مصر، تونس، لیبی، سوریه، لبنان، فلسطین، سودان، برمه، بنگلادش، موریتانی مراکش، قبرس، اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه، آلمان، چین، ژاپن، روسیه، استرالیا و آمریکا وجود دارد. در حال حاضر ایران با حدود ۶۵۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت و بیش از ۶۰۰۰۰۰ تن تولید اولین تولید کننده و صادر کننده­ی انار دنیاست (شاکری، ۱۳۸۷). آمار دقیقی در مورد تولید انار در جهان در دسترس نیست، اما تخمین زده می­شود که تولید جهانی آن در حدود ۵/۱ میلیون تن در سال باشد. چهار کشور برتر تولید کننده­ی انار دنیا شامل ایران، هند، چین و آمریکا می­باشد (جدول ۱-۱)  (Holland et al., 2010).

در ایران کشت انار به طور وسیع در مناطق مرکزی و در شهرهای یزد، ساوه، شیراز و اصفهان انجام می­شود. آثار به جا مانده و حک شده بر دیوارهای سنگی تخت جمشید و نوشته­های مورخین همه گویای این واقعیت است که انار از میوه­های بومی ایران بوده است (بهزادی شهربابکی، ۱۳۷۷).

قسمت خوراکی میوه انار شامل مقدار قابل توجهی اسید، ویتامین­ها، پلی­ساکاریدها، پل­فنول­ها، لیپیدها و عناصر معدنی می­باشد (Melgarejo et al., 2000).

برای تولید محصول انار با کیفیت مطلوب مانند سایر میوه­ها ایجاد شرایط مناسب برای گیاه از لحاظ تغذیه، آبیاری، هرس و مبارزه با آفات و بیماریها در جهت افزایش فتوسنتز و جلوگیری از تضعیف گیاه به ویژه در مرحله رشد سریع میوه ضروری است .(Mengel, 2001)

 

 

اهداف تحقیق

  • ارائه الگوریتم مناسب برای بخش­بندی تصاویر اجزای درونی میوه انار حاصل از عکس برداری اشعه ایکس
  • تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی میوه انار شامل حجم آب، حجم آریل، حجم هسته، حجم پوسته و حجم کل میوه انار با استفاده از فناوری غیر مخرب عکس برداری اشعه ایکس.
  • بررسی و ارزیابی روابط تخمین حجم اجزای درونی میوه انار و مقایسه آنها با یکدیگر.

نتیجه گیری کلی

فاکتور رقم اثر معنی داری بر جرم حجمی میوه، وزن آب، حجم آب، دانسیته آب، وزن آریل، حجم آریل، درصد حجم آریل به حجم میوه، وزن پوست، حجم پوست، درصد حجم پوست به حجم میوه، وزن هسته، حجم هسته، درصد حجم هسته به حجم میوه، درصد حجم آب به حجم میوه، درصد حجم آب به حجم آریل و درصد حجم هسته به حجم آریل دارد (۰۵/۰(p<.

فاکتور اندازه اثر معنی داری بر وزن میوه، حجم میوه، جرم حجمی میوه، وزن آب، حجم آب، دانسیته آب، وزن آریل، حجم آریل، وزن پوست، حجم پوست، درصد حجم پوست به حجم میوه، وزن هسته و حجم هسته دارد (۰۵/۰(p<.

برهم­کنش رقم و اندازه اثر معنی داری بر جرم حجمی میوه و وزن پوست دارد (۰۵/۰(p<.

ضرایب تبیین روابط تخمین حجم کل میوه، پوست، آریل، هسته و آب مربوط به اندازه ۱ به ترتیب ۲/۹۵، ۴/۹۱، ۷/۸۹، ۵/۸۳ و ۶/۸۶ درصد برای رقم رباب ملس و ۰/۹۱، ۲/۸۷، ۳/۸۶، ۴/۸۰ و ۹/۸۱ درصد برای رقم رباب ترش بدست آمد.

ضرایب تبیین روابط تخمین حجم کل میوه، پوست، آریل، هسته و آب مربوط به اندازه ۲ به ترتیب ۹/۹۶، ۰/۹۲، ۷/۹۰، ۹/۸۷ و ۴/۹۱ درصد برای رقم رباب ملس و ۷/۹۲، ۶/۸۸، ۶/۸۸، ۱/۸۲ و ۳/۸۲ درصد برای رقم رباب ترش بدست آمد.

ضرایب تبیین روابط تخمین حجم کل میوه، پوست، آریل، هسته و آب مربوط به کلیه اندازه­ها به ترتیب ۸/۹۷، ۲/۹۷، ۱/۹۵، ۵/۹۳ و ۴/۹۴ درصد برای رقم رباب ملس و ۳/۹۷، ۷/۹۴، ۴/۹۴، ۸/۹۱ و ۹/۹۱ درصد برای رقم رباب ترش بدست آمد.

با توجه به شاخص­های آماری ضریب تبیین و RMSE برای هر رقم و اندازه، روابط تخمین حجم کل میوه انار، پوست، آریل، آب و هسته به ترتیب بیشترین دقت را دارا بودند. نتایج آنالیز رگرسیون و آزمون چاو نشان داد که روش غیر مخرب سی­تی اسکن به خوبی می­تواند حجم انار و اجزای درونی آن را تخمین بزند.

 

فهرست مطالب پایان نامه تعیین مقدار کمی پارامترهای بیوفیزیکی دو رقم میوه انار محلی

فصل اول.. ۱

مقدمه. ۲

فصل دوم. ۷

مروري بر پژوهش‌هاي پيشين.. ۸

۱-۲ انار ۸

۲-۲ تاریخچه و پراکنش انار ۸

۲-۳ گیاه­شناسی و رده بندی.. ۹

۲-۴ میوه انار ۱۰

۲-۵ گروه­بندی انواع انار ۱۱

۲-۶ درجه­بندی میوه انار ۱۲

۲-۷ ماشین بینایی.. ۱۲

۲-۸ پردازش تصویر. ۱۵

۲-۹ توموگرافی ساده ۱۸

۲-۱۰ توموگرافی کامپیوتری.. ۱۹

۲-۱۱ اصول توموگرافی کامپیوتری.. ۲۰

۲-۱۲ روشهای بازسازی تصویر. ۲۱

۲-۱۳ مروری بر پژوهشهای گذشته. ۲۳

۲-۱۳-۱ تحقیقات انجام شده در زمینه خواص فیزیکی و کیفی میوه انار ۲۳

۲-۱۳-۲ استفاده  از روشهای غیر مخرب  در ارزیابی کیفیت میوه­ها ۲۶

۲-۱۳-۳ تحقیقات انجام شده در زمینه پردازش تصویر. ۳۰

فصل سوم. ۳۵

مواد و روشها ۳۶

۳-۱ انتخاب ارقام و برداشت میوه ۳۶

۳-۲ انتخاب اندازه میوه­ها ۳۷

۳-۳ اندازه­گیری رطوبت اولیه دانه و پوست میوه­های انار ۳۸

۳-۴ اندازه­گیری پارامترهای بیوفیزیکی میوه انار ۳۹

۳-۴-۱ اندازه­گیری وزن. ۳۹

۳-۴-۲ محاسبه حجم و جرم حجمی واقعی.. ۴۰

۳-۵ آب­گیری میوه انار ۴۱

شکل۳-۳ ابزار مورد استفاده برای اندازه­گیری حجم. ۴۱

۳-۶ آزمون غیر مخرب اشعه ایکس… ۴۲

۳-۶-۱ اصول کار دستگاه سی­تی اسکن.. ۴۲

۳-۶-۲ اجزای اصلی دستگاه سی­تی اسکن.. ۴۳

۳-۶-۲-۱ منبع تولید اشعه ایکس… ۴۴

۳-۶-۲-۲ آشکارسازها ۴۵

۳-۶-۲-۳ دریافت داده­ها ۴۵

۳-۶-۳ پردازش داده­ها و اعداد سی­تی اسکن.. ۴۶

۳-۷ پردازش تصاویر. ۴۶

۳-۷-۱ قطعه­بندی تصویر. ۴۸

۳-۷-۲ عنصر سازه ۵۱

۳-۷-۳ جداسازی زمینه از تصویر اصلی.. ۵۳

۳-۷-۴ استخراج ویژگیهای تصاویر. ۵۶

۳-۷-۵ بخش­بندی ساختار درونی تصاویر میوه انار ۵۷

۳-۸ تجزیه و تحلیل آماری.. ۵۸

فصل چهارم. ۶۱

نتایج و بحث… ۶۲

۴-۱ کلیات.. ۶۲

۴-۲ درصد رطوبت اولیه آریل و پوست.. ۶۲

۴-۳ وزن، حجم و جرم حجمی میوه انار ۶۳

۴-۴ وزن، حجم و جرم حجمی آب میوه انار ۶۷

۴-۵ وزن ، حجم و درصد وزن آریل به وزن میوه انار ۷۰

۴-۶ وزن، حجم و درصد وزن پوست به وزن میوه انار ۷۳

۴-۷ وزن، حجم و درصد وزن هسته به وزن میوه انار ۷۶

۴-۸ درصد وزن آب به وزن میوه، درصد وزن آب به وزن آریل و درصد وزن هسته به آریل   ۷۹

۴-۹ روابط تخمین حجم. ۸۲

۴-۹-۱ روابط تخمین حجم کل میوه انار ۸۲

۴-۹-۲ روابط تخمین حجم پوست میوه انار ۸۶

۴-۹-۳ روابط تخمین حجم آریل میوه انار ۹۰

۴-۹-۴ روابط تخمین حجم هسته میوه انار ۹۴

۴-۹-۵ روابط تخمین حجم آب میوه انار ۹۸

۴-۱۰ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم. ۱۰۲

۴-۱۰-۱ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم کل میوه انار ۱۰۳

۴-۱۰-۲ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم پوست میوه انار ۱۰۴

۴-۱۰-۳ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم آریل میوه انار ۱۰۵

۴-۱۰-۴ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم هسته میوه انار ۱۰۸

۴-۱۰-۵ مقایسه روابط رگرسیون تخمین حجم آب میوه انار ۱۰۸

۴-۱۱ نتیجه گیری کلی.. ۱۱۱

۴-۱۲ پیشنهادات  ۱۱۲

منابع. ۱۱۳

 

فهرست جداول

جدول ۱-۱ سطح زیر کشت، تولید و صادرات هفت کشور برتر تولید کننده­ی انار جهان. ۴

جدول ۲- ۱ تقسیم بندی انار ۱۱

جدول ۴-۱ جدول آزمون t به منظور مقایسه میانگین داده­های مربوط به درصد رطوبت اولیه آریل و پوست (برمبنای وزن تر) ۶۳

جدول ۴-۲ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های وزن، حجم و جرم حجمی میوه انار ۶۴

جدول ۴-۳ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های وزن آب، حجم آب و جرم حجمی آب میوه انار ۶۷

جدول ۴-۴ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های وزن آریل، حجم آریل و درصد وزن آریل به وزن میوه انار ۷۰

جدول ۴-۵ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های وزن پوست، حجم پوست و درصد پوست به وزن میوه انار ۷۳

جدول ۴-۶ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های وزن هسته، حجم هسته و درصد وزن هسته به وزن میوه انار ۷۷

جدول ۴-۷ مقادیر پارامتر آماری F  حاصل از تجزیه واریانس مربوط به داده­های درصد وزن آب به وزن میوه، درصد وزن آب به وزن آریل و درصد وزن هسته به وزن آریل.. ۸۰

جدول ۴-۸ روابط تخمین حجم کل برای میوه انار رقم رباب ملس بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۸۳

جدول ۴- ۹ روابط تخمین حجم کل برای میوه انار رقم رباب ترش بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۸۵

جدول ۴- ۱۰ روابط تخمین حجم پوست برای میوه انار رقم رباب ملس بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۸۷

جدول ۴- ۱۱ روابط تخمین حجم پوست برای میوه انار رقم رباب ترش بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۸۹

جدول ۴- ۱۲ روابط تخمین حجم آریل برای میوه انار رقم رباب ملس بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۹۱

جدول ۴- ۱۳ روابط تخمین حجم آریل برای میوه انار رقم رباب ترش بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۹۳

جدول ۴- ۱۴ روابط تخمین حجم هسته برای میوه انار رقم رباب ملس بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۹۵

جدول ۴- ۱۵ روابط تخمین حجم هسته برای میوه انار رقم رباب ترش بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۹۷

جدول ۴- ۱۶ روابط تخمین حجم آب برای میوه انار رقم رباب ملس بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۹۹

جدول ۴- ۱۷ روابط تخمین حجم آب برای میوه انار رقم رباب ترش بر اساس حجم بدست آمده از تصاویر و تحلیل آماری   ۱۰۱

جدول ۴- ۱۸ جدول آزمون F (روش چاو) به منظور مقایسه روابط رگسیون مربوط به تخمین حجم کل میوه انار ۱۰۴

جدول ۴- ۱۹ جدول آزمون F به منظور مقایسه روابط رگسیون مربوط به تخمین حجم پوست میوه انار ۱۰۶

جدول ۴- ۲۰ جدول آزمون F به منظور مقایسه روابط رگسیون مربوط به تخمین حجم آریل میوه انار ۱۰۷

جدول ۴- ۲۱ جدول آزمون F به منظور مقایسه روابط رگسیون مربوط به تخمین حجم هسته میوه انار ۱۰۹

جدول ۴- ۲۲ جدول آزمون F به منظور مقایسه روابط رگسیون مربوط به تخمین حجم آب میوه انار ۱۱۰

 

فهرست شکل­ها

شکل ۲- ۱ خط تولید مجهز به سیستم ماشین بینایی.. ۱۵

شکل ۲- ۲ تصویر سیاه و سفید. ۱۸

شکل ۲- ۳ تصاویر رنگی با شاخص… ۱۸

شکل ۲- ۴ تصاویر غیررنگی با شدت نور ۱۹

شکل ۲- ۵ تصویر جسمی که از چهار قسمت با جرم حجمی­های مختلف تشکیل شده ۲۱

شکل ۳- ۱ کولیس مورد استفاده شده برای اندازه­گیری ابعاد ۳۹

شکل ۳- ۲ ترازوی مورد استفاده برای اندازه­گیری وزن. ۴۱

شکل ۳- ۳ ابزار مورد استفاده برای اندازه­گیری حجم. ۴۲

شکل ۳-۴ آب انارگیر دستی.. ۴۲

شکل ۳- ۵ وضعیت قرارگیری تیوب اشعه ایکس و آشکارسازها ۴۵

شکل ۳- ۶ یک مقطع عکس برداری شده از میوه انار توسط دستگاه سی­تی اسکن.. ۴۸

شکل ۳- ۷ فلوچارت مراحل مختلف مربوط به آماده­سازی و قطعه بندی تصاویر. ۵۰

شکل ۳- ۸ نمودار هیستوگرام خاکستری یک نمونه از مقطع انار ۵۱

شکل ۳- ۹ چگونگی یافتن مقدار حد آستانه از روی نمودار هیستوگرام. ۵۱

شکل ۳- ۱۰ سازه دایره­ای (الف)، سازه لوزی شکل (ب) و سازه هشت گوش (ج) ۵۳

شکل ۳- ۱۱ (الف) تصویر سیاه و سفید، (ب) حذف نوفه های زمینه تصویر، (ج) پر کردن داخل شیء اصلی.. ۵۴

شکل ۳- ۱۲ فلوچارت عملیات جداسازی زمینه از تصویر اصلی.. ۵۵

شکل ۳- ۱۳ مقادیر خاکستری زمینه تصویر اصلی (بالا) و تصویر حاصل از عملیات AND منطقی (پایین) ۵۶

شکل ۳- ۱۴ (الف) تصویر اصلی با زمینه کاملا سیاه، (ب) سطح کل مقطع انار حاصل از عملیات قطعه­بندی، (ج) سطح آریل­ها حاصل از تابع بخش­بندی، (د) سطح هسته­ها حاصل از تابع بخش­بندی، (ذ) سطح پوست حاصل از تابع بخش­بندی.. ۶۱

شکل ۴- ۱ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر وزن میوه انار ۶۹

شکل ۴- ۲ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر حجم میوه انار ۶۹

شکل ۴- ۳ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر جرم حجمی میوه انار ۷۰

شکل ۴- ۴ مقایسه میانگین بر هم کنش فاکتورهای رقم و اندازه بر جرم حجمی میوه انار ۷۰

شکل ۴- ۵ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر وزن آب میوه انار ۷۲

شکل ۴- ۶ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر حجم آب میوه انار ۷۳

شکل ۴- ۷ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر جرم حجمی آب میوه انار ۷۳

شکل ۴- ۸ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر وزن آریل میوه انار ۷۵

شکل ۴- ۹ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر حجم آریل میوه انار ۷۶

شکل ۴- ۱۰ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد آریل به وزن میوه انار ۷۶

شکل ۴- ۱۱ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر وزن پوست میوه انار ۷۸

شکل ۴- ۱۲ مقایسه میانگین بر هم کنش فاکتورهای رقم و اندازه بر وزن پوست میوه انار ۷۹

شکل ۴- ۱۳ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر حجم پوست میوه انار ۷۹

شکل ۴- ۱۴ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد پوست به وزن میوه انار ۸۰

شکل ۴- ۱۵ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر وزن هسته میوه انار ۸۲

شکل ۴- ۱۶ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر حجم هسته میوه انار ۸۲

شکل ۴- ۱۷ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد هسته به وزن میوه انار ۸۳

شکل ۴- ۱۸ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد آب به وزن میوه انار ۸۵

شکل ۴- ۱۹ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد آب به وزن آریل میوه انار ۸۵

شکل ۴- ۲۰ مقایسه میانگین اثر اصلی رقم و اندازه بر درصد هسته به وزن آریل میوه انار ۸۶

شکل ۴- ۲۱ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی کل میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۸۸

شکل ۴- ۲۲ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم کل میوه انار رقم رباب ملس، (الف)  اندازه۱ ،(ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۸۸

شکل ۴-۲۳ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی کل میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۸۹

شکل ۴- ۲۴ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم کل میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۰

شکل ۴-۲۵ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی پوست میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۲

شکل ۴- ۲۶ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم پوست میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲ ، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۲

شکل ۴-۲۷ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی پوست میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب)  اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۳

شکل ۴- ۲۸ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم پوست میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۴

شکل ۴-۲۹ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی آریل میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۶

شکل ۴- ۳۰ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم آریل میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۶

شکل ۴-۳۱ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی آریل میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲ (ج) کلیه اندازه­ها ۹۷

شکل ۴- ۳۲  نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم آریل میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۹۸

شکل ۴-۳۳ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی هسته میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۰

شکل ۴- ۳۴ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم هسته میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۰

شکل ۴-۳۵ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی هسته میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۱

شکل ۴- ۳۶ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم هسته میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۲

شکل ۴-۳۷ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی آب میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۴

شکل ۴- ۳۸ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم آب میوه انار رقم رباب ملس، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۴

شکل ۴-۳۹ نمودارهای رگرسیون خطی بین حجم تخمینی و حجم واقعی آب میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱، (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۵

شکل ۴- ۴۰ نمودارهای ارزیابی و خط y=x به منظور ارزیابی روابط تخمین حجم آب میوه انار رقم ترش، (الف) اندازه۱ (ب) اندازه۲، (ج) کلیه اندازه­ها ۱۰۶

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0