پروپوزال بهبود مدل انتخاب تامین کننده با استفاده از متد Topsis و MCGP با هدف کاهش ریسک (مطالعه موردیشرکت مهندسی برازش صنعت)

دانلود پروپوزال بهبود مدل انتخاب تامین کننده با استفاده از متد Topsis و MCGP با هدف کاهش ریسک (مطالعه موردیشرکت مهندسی برازش صنعت)

دانلود طرح تحقيق پايان­نامه کارشناسي ارشد

 

عنوان فارسي پايان­نامه:

بهبود مدل انتخاب تامین کننده  با استفاده از متد Topsis و MCGP  با هدف کاهش ریسک (مطالعه موردی:شرکت مهندسی برازش صنعت)

 

۱ – بیان مساله و روش اجرا: (ابعاد مساله، معرفي دقيق مساله، فرضیه ها، جنبه هاي مجهول، متغيرها و پرسش ها و روش­هاي تحقيق)

با توجه به رقابت شدید، پیشرفت سریع تکنولوژی، چرخه کوتاه تولید و نیاز به خدمت دهی  در سطح بالا به مشتری،  دیگر شرکت ها نمی توانند از عهده همه فعالیت های خود به تنهایی برآیند. به طوری که امروزه رقابت از سطح سازمان به سطح زنجیره عرضه حرکت کرده است و شاخص خدمات مطلوب در  سیستم نظام گرا در طول زنجیره عرضه مورد نیاز می باشد. در چارچوب این زنجیره شرکت ها مجبورند قسمت عمده ای یا تمام عملیات تولیدی خود را در خارج از سازمان  توسط تامین کنندگان انجام دهند. در اینجاست که شرکت ها تامین کنندگان خود را به عنوان یکی از حلقه های بسیار مهم زنجیره تلقی کرده و از این رو تامین کنندگان قسمت عمده ای از انجام عملکرده ها   فرایند های تاثیر گذار بر  کیفیت محصول یا خدمات نهایی شرکت ها را بر عهده دارند. اهمیت مسئله انتخاب تامین کننده تا آنجاست که پیوند استراتژیک و مناسب با تامین کنندگان می تواند موجب رشد و شکوفایی سازمان شود،و بلعکس عدم انتخاب درست تامین کنندگان می تواند موجب رکود و حتی زوال سازمان گردد. فرایند انتخاب تأمین کننده مناسب که قادر به فراهم کردن نیاز خریدار از نظر محصولات با کیفیت با قیمت مناسب و در یک زمان مناسب و در یک حجم مناسب باشد یکی از ضروری ترین فعالیت ها برای ایجاد زنجیره تأمین مناسب است. تصمیم گیری در مورد انتخاب تأمین کننده نقش قابل توجهی در تولید و مدیریت لجستیک شرکت ها دارد و بسیاری از شرکت های باتجربه بر این باورند که انتخاب تأمین کننده مهم ترین فعالیت یک سازمان به شمار می آید. در نتیجه تصمیم گیری های نادرست در زمینه انتخاب تأمین کنندگان پیامدهای منفی و زیان های بسیاری را برای شرکت در پی خواهد داشت. تصمیم گیری و انتخاب تأمین کننده اساساً یک مسئله چند معیاره می باشد. این امر برای اکثر سازمانها، اهمیت استراتژیک دارد. ماهیت چنین تصمیم گیری هایی معمولاً پیچیده و ساختار نیافته است. فنون علم مدیریت می توانند در خصوص تصمیم گیری برای این مسائل، راهگشا و کمک کننده باشند.

 

در نهایت مسئله اصلی دیگری که در این تحقیق مورد توجه می باشد این است که امروزه با توجه به اهميت مديريت زنجيره تامين، مسئله انتخاب شايسته ترين تامين کنندگان و همکاري با آنان، از دغدغه هاي اصليهر سازمانيمي باشد. در شرکت پارس نيز با توجه به لزوم تامين تعداد زيادي از قطعات و نيز گرفتن خدمات از سازمان هاي مختلف، مسئله ارزيابي تامين کنندگان از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اينجا، لزوم بررسي عملکرد تامين کنندگان براي تشخيص وضعيت آنها آشکار مي گردد. از طرف ديگر، با توجه به محدوديت تعداد تامين کنندگان در برخي موارد، پس از ارزيابي تامين کنندگان در هر دوره زماني، ضروري است تا از عملکرد مناسب آنها در آينده نيز مطمئن شويم. همچنين با توجه به ترجيح همکاري با تامين کنندگان داخل کشور به تامين کنندگان خارج کشور و لزوم جايگزيني شرکت هاي داخلي، پس از ارزيابي عملکرد تامين کنندگان در سه دوره زماني متوالي، به پيش بيني عملکرد آنها در آينده مي پردازيم. به علت تنوع و تعدد مواد و قطعات اوليه مورد نياز شرکت، تعداد تامين کنندگان زياد و ارزيابيآنها مهم تلقي مي-گردد،  چرا که آگاهي از نحوه عملکرد آنها،  امکان برنامه ريزي بلند مدت براي توليد محصولاترا ممکن مي سازد.  همچنين  يکي از اهداف شرکت،جايگزيني تامين کنندگانخارجي توسط تامين کنندگان داخلي مي باشد که اين امر نياز به شناخت صحيح از عملکرد تامين کنندگان دارد.

در آخر با توجه به محدود بودن تامين کنندگان برخي مواد،و همچنين عدم امکان جايگزيني آنها توسط تامين کنندگان ديگر، ضروري به نظر مي رسد که بتوان روند کارايي آنها را مورد بررسي قرار داده و سپس توسط تکنيکهاي پيش بيني، عملکرد آينده تامين کنندگان را تخمين زد. در اينحالت، چنانچه بررسي روند مذکور نشان دهنده بهبود يا عدم بهبود عملکرد آنها باشد، مي توان در خصوص ادامه همکاري و يا جايگزيني آنها تصميم گيري نمود. همچنين توسط اين روش و نيز ريشه يابي کاهش عملکرد و يا ضعف تامين کننده، در صورتي که در مواردي ناچار به استفاده از تامين کننده مذکور باشيم، مي توانيم در صورت امکان، واحد مذکور را کاراتر کنيم.

0/5 (0 Reviews)
مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0