یونان باستان (دانشمندان): دانلود رایگان تحقیق رشته تاریخ

یونان باستان (دانشمندان): دانلود رایگان تحقیق رشته تاریخ

تحقیق رشته تاریخ با فرمت WORD و در ۱۸ صفحه با موضوع یونان باستان (کشور،دانشمندان) نگارش شده است. در ادامه قسمت هایی از این تحقیق ارزشمند آمده است:

یونان باستان كجا قرار داشت؟

شبه جزيرة بالكان در جنوب قاره اروپا قرار دارد. بخش جنوبي شبه جزيره بسيار زياد در آب پيشرفته است. اين بخش از شبه جزيرة بالكان و تعدادي جزاير كوچك پراكنده در اطراف آن كه در درياي اژه قرار دارند و سرزمينهاي كرانه‌هاي دريايي آسياي صغير، كشور يونان باستان را تشكيل مي‌دادند. يونان باستان به سه بخش تقسيم مي‌شد: يونان شمالي، يونان مركزي و يونان جنوبي كه آن را پلوپونز مي‌نامند.

سرچشمة تمدن یونان باستان از كجا بود؟

اگرچه فرهنگ یونان باستان تا اندازه‌اي مديون تمدن مصريان، فنيقيان و بابليان بود، اما ريشة تمدن يونان،‌ در اصل از جزيرة كرت است. اين جزيره در جنوب شبه جزيرة بالكان، در درياي مديترانه قرار دارد. اهالي كرت، كشاورزي پيشرفته داشتند.

«عهد هومري» در یونان باستان چيست؟

حدود سالهاي ۱۱۰۰ پيش از ميلاد تعداد بسياري از قبايل دوري از شمال غربي شبه جزيرة بالكان به سمت جنوب هجوم آوردند. دوري‌ها كه جنگجو بودند حتي نسبت به اكيئي‌ها نيز در سطح پايين‌تري قرار داشتند.

كتابهاي هومر چه نام دارند؟

هومر،‌ مشهورترين شاعر حماسه‌سراي يونان باستان است. او طي سالهاي آخر سدة نهم تا اوايل سدة هشتم پيش از ميلاد مي‌زيست. بنا به روايت مشهور،‌ هومر نابينا بود.

به چه شهرهايي «دولت ـ شهر» مي‌گفتند؟

پس از آنكه شهرنشيني در يونان باستان آغاز گشت، در هر شهر بتدريج يك نظام حكومتي تشكيل شد. حكومت در آغاز در دست كشاورزان ثروتمند بود. اما اين كشاورزان اندك، اندك‌ تمام وقت خود را يا به كشاورزان ديگر اجاره مي‌دادند و يا مي‌فروختند.

در همان وقت كساني كه در شهر مي‌زيستند، خود را برتر و قويتر از آنهايي مي‌دانستند كه روي زمين كار مي‌كردند. موفقترين اين افراد، حكومت بر مردم را در دست گرفتند و خود را اريستوكرات ناميدند. به اين گونه حكومت اريستوكراسي مي‌گويند.

اريستوكراسي يعني حكومت اشراف. هر يك از شهرهاي يونان باستان را كه حكومت مستقلي داشت «دولت ـ شهر‌» مي‌ناميدند.

مشهورترين «دولت ـ شهر»هاي يونان باستان عبارتند از آتن و اسپارت.

افلاطون كه بود؟

افلاطون شاگرد و جانشين سقراط بود. وي انديشه‌هاي خود را از زبان سقراط بيان مي‌كرد. او معتقد بود كه آموزشهاي سقراط براي هميشه اعتبار دارد. افلاطون كتابي به نام جمهوريت دارد كه در آن روشهاي ايده‌آل حكومت كردن را توضيح مي‌دهد.

ارسطو كه بود؟

ارسطو از بزرگترين دانشمندان يونان باستان است كه طي سالهاي ۳۸۴ تا ۳۲۲ پيش از ميلاد مي‌زيست. ارسطو، هم فيلسوف بود و هم دانشمندي برجسته. وي كتابهاي بسياري دربارة موضوعهاي مختلف علوم نوشته بود. متأسفانه امروزه تنها چند كتاب از او برجاي مانده است.

از كتابهاي مشهور او: اخلاق، ‌سياست، حكومت آتن، فن شعر و فن سخنوري را مي‌توان نام برد. ارسطو شاگرد افلاطون بود، اما برخي از نظريه‌هاي او را قبول نداشت.

«سولون» كه بود؟

حكومت «اريستوكرات»ها كم‌كم در شهرهاي يونان و از جمله در آتن به خودكامگي كشيد. تفاوت سطح زندگي ميان مردم افزون گشت. فشار بر بيشتر مردم زياد شد. از اين رو بايد شرايط اجتماعي در آتن تغيير مي‌كرد. سولون، يكي از دولتمردان و حقوقدانان آتن بود كه در حدود سالهاي ۶۴۰ تا ۵۶۰ قبل از ميلاد زندگي مي‌كرد. در سال ۵۹۵ پيش از ميلاد او را به عنوان رهبر آتن انتخاب كردند تا اوضاع اجتماعي را تغيير دهد و نارضايتي مردم را فرونشاند.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0